rs232 ver gönderme sorunu

Başlatan sifirzero, 10 Ocak 2023, 09:02:37

sifirzero

Driver yükledim. hata vermiyor pc tanidi cihazi
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

ete

Bir dönüştürücü kablo alırken çıkış formatına da dikkat etmek gerekir.
RS232 /TTL olan çıkışlarda HIGH=5V ve LOW=GND yani 0 voltdur.
RS232/PC formatı ise tamamen farklıdır. HIGH= -12V ve LOW=+12V dur.
Bu  voltaj seviyeleri PC nin Laptop veya masaüstü olmasına göre 7V lar seviyelerine kadar düşer.

Bütün işlemciler TTL formatında (5V lojik) çalışır ve hatta bazılar 3,3V lojik değer verir. Şimdi şöyle düşünelim. İşlemci bir HIGH sinyali gönderdi değeri +5V bunu PC nin algılayabilmesi için bu voltajın -10 V seviyelerinde olması gerekir. Benzer durum LOW içinde geçerlidir.
İşte bu voltaj çevirimlerini yapan RS232 entegresidir. TTL girişinden gelen voltaj değerlerini RS232 (PC) değerlerine çevirir. Bunun için sonu 232 ile biten bir entegre data sheet'ini inceleyiniz. Mesela MAX232.
Sizin kabloyu bir çok yerde incelememe rağmen RS232 deki çıkış değerlerini hiç bir yerde göremedim. Size çıkış tarafı TTL lazım olsa gerek.
RS232 tarafındaki soket sökülebilir durumda ise söküp bakın içinde RS232 entegresi varmıdır. Yoksa pin voltajlarını da ölçerek anlayabilirsiniz.
BU kablo anladığım kadarı ile USB yi yine RS232(PC) formatına çevirmektedir. Bunun ayrıca TTL seviyesine çevrilmeside gerekir.
https://www.robotistan.com/rs232-ttl-cevirici-modul
Bu modülüde alırsanız işinizi halledebilirsiniz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sifirzero

Teşekkurler ete hocam. bakip uygun zamanimda cevap yazayim
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

sifirzero

#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=pin_a1,rcv=pin_a2,bits=8,stream=PORT1,invert)

sondaki invert'i ekledim veri alabildim.yardimci olan tüm abi ve kardeşlerime teşekkur ederim.
sorun çözüldü