Elektret Mikrofon ve Dinamik Mikrofon

Başlatan kudretuzuner, 12 Haziran 2023, 00:24:49

kudretuzuner

Uyarı: bu konuya en az 365 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.
Merhaba, Yeni konu açmak istemedim, ama hem aramızda olamayan arkadaşları yad etmek hem de Uyarıya uymak için aynı başlık altında yeni konu açtım. Bu linkteki şemalarda elektret mikrofon kullansak olur mu? Teşekkürler.
https://www.eleccircuit.com/pre-microphone-low-impedance-using-tl084/
Amatör

asma

Merhaba

Yapıları farklı iki mikrofon için farklı devreler kullanılması gerekiyor.
Elektred mikrofon için besleme gerekir. En azından bunu sağlamalısınız.
Aynı tür opamplarla farklı mikrofonlar için preamp. devreleri mevcut.

Ayrıca kullanım amacına göre seçim yapmalısınız.
İki defa parmak şıklatarak lamba yakan veya söndüren devre için dinamik mikrofon kullanmak yanlış olur. Uzaktan duymaz onlar , samimiyet isterler.
Sanatçıya , anons edecek kişiye elektred mikrofon verilmez , dedikoducudur herkesi duyar ve iletir. Ortalığı karıştırır nifak tohumları eker.

Siz ne amaçla kullanmak istiyorsunuz?
Belki güzel öneriler çıkabilir.

Kolay gelsin.

Sozuak

#2
Elektret mikrofon hassastir ama frekans tepkisi daha duzdur o nedenle olcum sistemlerinde tercih edilir. Besleme voltajini veri kağıdından calistigi alt ust limitler arasinda ayarlayarak hassasiyeti ayarlanabilir. 3 volt ile beslendiginde asiri hassas olmayan guzel karakteristik elde edilebiliyorsunuz. Tabi her kapsul bu degerde calismayabilir.

Dimamik kapsullerde de genelde empedans donusturucu trafo kullanilir

Mr.Thinking

Sizin kas kasılımı algılama cihazı için mi düşünüyorsunuz? Olabilir denemek gerek.
ego=1/Knowledge

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 12 Haziran 2023, 09:02:02Sizin kas kasılımı algılama cihazı için mi düşünüyorsunuz? Olabilir denemek gerek.
Merhaba, evet tahmin ettiğiniz gibi kas kasılmasının elektriksel değişimlerini okumak istiyorum. Şöyle bir uygulama yapmak istiyorum, elektret mikrofonu adaleye değdirip kasılama anında ürettiği potansiyel farkının ürettiği sesi mikrofon ile okuyabileceğimi düşünüyorum. Tabii bu işlemden sonra da mikrofonu medikal problar ile yer değiştirip aynı değerler veya yakın değerler alabileceğimi düşünüyorum.
Amatör

Sozuak

İşler biraz yoğun foto ekleyemedim. EKG ve ftr stimulatör  için cihaz fotoları ekleyeceğim.

sadogan

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 12 Haziran 2023, 00:24:49Uyarı: bu konuya en az 365 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.
Merhaba, Yeni konu açmak istemedim, ama hem aramızda olamayan arkadaşları yad etmek hem de Uyarıya uymak için aynı başlık altında yeni konu açtım. Bu linkteki şemalarda elektret mikrofon kullansak olur mu? Teşekkürler.
https://www.eleccircuit.com/pre-microphone-low-impedance-using-tl084/

mikrofon modulu hazır.
https://www.ozdisan.com/maker-ve-iot-urunleri/arduino/arduino-modulleri/MAX4466-ADJ-MICROP-AMPL-/951882
otomatık kazanç konrolu hazır mödüller var. (arduino sağolsun)
https://www.ozdisan.com/p/moduller-10755?SearchText=max98
 

kudretuzuner

#7
Merhaba,
Maalesef, halen şakak kasının kasılması esnasında ürettiği elektriksel değişimi yakalayamadım. Simülasyonlarda 1 mikrovolt ve 2 mikrovolt sinüs değişimlerini okuyabilecek devreleri dahi kurdum. Çalıştırdım. Ama her neden ise protobordta gerçekleştiremedim. Büyük bir olasılıkla deriye uyguladığım probları ya doğru yere yerleştiremiyorum veya gelen sinyal var ise de kayboluyor. Bu arada odamda Wİ-Fİ dağıtıcısı var test halinde onu da kapatıyorum. prob kablolarını da çok kısa tutuyorum ama osiloskopta titreşim yok. Osiloskop çok eski model ama direnç netten aldığım elektret mikrofonu amplifiye etmeden bile hafif bir üfleme ile bile palsları görebiliyor hatta dizayn ettiğim led barlarda okuyabiliyorum. Burada esas sıkıntı deriden potansiyel farkı alamamaktan kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Başka bir şey de gelmiyor aklıma sizler ne önerirsiniz? Deriden 2 veya 3 prob ile okuyabileceğim sinyaller nasıl alabilirim. Teşekkürler.
Not: isite en son şemayı paylaşıyorum
https://www.youtube.com/watch?v=4mHLD2yPtGg
Amatör

power20

#8
Deri - vücut direnci ile ilgili bazı işlerim oldu. Vücut direnci çok değişkendir.
Aynı kişi üzerinde farklı zamanda başka sonuçlar çıkıyor. Direnç sabit değil.

Elektret veya dinamik mikrofon kapsülü bilindiği gibi havadaki ses titreşimlerini almak üzere yapılmıştır. Deri üzerindeki bir basıncı veya direnç değişimini algılama kabiliyeti yoktur.

Kapsülü mikroskop altında açarak diyafram üzerine bir parça yapıştırmak suretiyle belki  basınç algılayacak şekilde dönüşüm sağlanabilir ? Elekret mikrofon içerisinde bir FET var. bunun bir bacağı diyaframa değiyor. Bu sayede titreşimi elektriğe çeviriyor. Fakat basınç ölçümü için optimize edilmemiştir. 

https://sound-au.com/articles/mic-electret.htm


Basınç ölçmek için loadcell benzeri çözümler daha iyi olacak gibi?

" şakak kasının kasılması esnasında ürettiği elektriksel değişim" algılanacaksa buna uygun bir transducer gerekir. O da aynen mikrofon gibi mikrovolt civarında gerilim üretmeli.  Mikrofon kapsülü, Çene kapama esnasında dişlerin teması ile ortaya çıkan sesi algılayabilir. fakat  bu geçerli bir bilgi olmayacaktır.

Devre kolay iş. Öncelikle amacınıza tam uyacak bir transducer gerekli

Medical loadcell..
https://www.futek.com/store/load-cells/pinch-force-sensors/hand-gripper-LMD500
kudretuzuner

Merhaba,
Yanıt için teşekkür ederim.
Çene basıncının ölçülmesini hallettim. Sensörlerini kendim yaptım kalibre ettim. Klinikte de defalarca test ettik. O iş bitti lâkin şakak kası basınçla ilgili değil. Çenenin kapanış anında davranışını araştırabilmem için Mutlaka ŞAKAK kasının da elektriksel potansiyeli gözlemlemem gerekiyor. Kullandığım sensörleri ve çalışma videolarımı buradan yayınlamam sakıncalı mı bilmiyorum onu için size özel mesaj attım. Arzu edilir ilgi de duyan olursa genelden de paylaşabilirim. Ticari değeri olmasına rağmen benim için tamamen bir AR-GE çalışmasıdır. Not: Bu çalışmanın değişik versiyonları literatürde var ama on binler dolar civarındadır.

Amatör

power20

Teşekkürler mesja hızlıca göz attım

ŞAKAK kasının elektriksel potansiyeli  nasıl ölçülür? Kasların içine elektrod batırmak gerekmez mi? Literatürdeki yöntem nasıl oluyor?  benzer teknik kullanılsa?

kudretuzuner

Videonun biri problar ile ilgili ECG (elektrokardiograf probları kullanmaktayım) kasların içine prob batırmak söz konusu değil.
https://www.youtube.com/shorts/L6v7d3_kLJs
Amatör

power20

#12
Çalışan projede hangi ECG probu kullanılmışsa aynısından bulmak işe yarayabilir. Probların ürettiği sinyal aralığı bu bölgeye uygun olması gerekir.

Belki gerçek sinyal, sizin algılamaya çalıştığınız sinyalin 100de biri kadardır. Uygun olmayan prob, bu sinyali hiç vermiyor, tamamen tepkisiz kalıyor olabilir