74164

Başlatan zeren51, 10 Şubat 2006, 19:47:25

zeren51

arkadaşlar ise bir sorum olacak 74hc164 le 74ls164 arasında ne fark var bunu ben internetten araştırdım ama bi sonuc bulamadım kaymalı kayan kazı yapıyorum ve yazının başında 48 tane 74hc164 son 10 taneside 74ls164 var 74hc164 74ls164 sürmüyor ve yazı orda bitiyor ne denediysem olmadı acaba bu seri entegreler ne gibi fark var aralarında bunu bilen arkadaşlardan yadım istiyorum şimdiden teşekkürler kolay gelsin....

Fixxer

hocam benim bildiğim kadarıla LS düşük hızda HC ise yüksek hızda çalışıyor. bir zamanlar böle bi sorunla karşılaştım
...............................

picusta

HC: High speed CMOS
LS: Low power Schottky TTL

Hizli CMOS ile düsük güç TTL 'in hizi asagi yukari ayni. güç tüketimleri ayni değil, CMOS düsük frekanslarda (1MHz'in altinda) TTL'den daha az tüketir.

Fixxer

önemli değil.arkadaşım daha açıklayıcı anlatmış konuyu bu arada zeren?gözüme iliştide benim soyadımda zeren?nerdensinnnn belkide akrabayıs :lol:
...............................

zeren51

işin anlaşılanı bunlar aynı deyil seri olarak kullanmıyacaz cevaplarınız icin teşekkürler ....

picusta

CMOS HC'nin çikisini dogrudan TTL LS'in girisine verebilirsin.
TTL'in çikisini CMOS'a vermek için ise pull-up direnç eklemelisin, yoksa çalismaz. Iki deverenin arasina HCT devre koyarsan dirence gerek kalmaz.

zeren51

Alıntı yapılan: "picusta"CMOS HC'nin çikisini dogrudan TTL LS'in girisine verebilirsin.
TTL'in çikisini CMOS'a vermek için ise pull-up direnç eklemelisin, yoksa çalismaz. Iki deverenin arasina HCT devre koyarsan dirence gerek kalmaz.

ustam dedigini tam olarak anlamadımda benim denemelerim sonucu hc serisi ls serisini sürmüyor yani aynı devre üzerinde hc ve ls serisi entegreleri calıştıramadım ne denediysem olmadı clk dışardan verdim yine olmadı tam olarakta bi sonuca varamadım....

picusta

Benim bildigim HC'nin çikisi LS'i sürer. tersi için pullup gerek.
çalismiyosa bilmiyorum, baska arkadaslara sormak lazim.