IP Adresini gizlemek(kürek yüzünden)

Başlatan ex_machina, 05 Temmuz 2023, 21:08:04

Muyat

Laedri

Çalıştığım şirket, yıllar önce iş ilanı veriyor kariyer sitelerine. İlanda Altium bilen eleman arıyorlar ama şirketin Altium lisansı yok. (Daha doğrusu elemanı işe aldıktan sonra alırız diye düşünmüşler. Zaten çok dikkat ederler, kurumsal bir firma). Altium firması da ilandan yola çıkarak şirkete baskına geliyor ama bişey bulamıyor.

ErsinErce

Pcnizin ekran kartı destekliyorsa Ubuntu veya Debian + LibVF.IO veya vgpu + qemu + windows

engerex

Alıntı yapılan: ex_machina - 20 Temmuz 2023, 19:37:04Hocam bu baskın işi nasıl oluyor biraz ayrıntı verebilir misin?
Eğer baskına geldilerse mutlaka bir sebebi vardır. Sizinkiler bu işten nasıl yırtmışlar?

Adliye'den görevli bir ekip (hakim, katip gibi), uzman ve SW temsilcisi. Uzman kurulu SW var mı tüm PC leri inceler. Fotoğraf çekerler. Tutanak tutarlar (tespit edildi, edilmedi gibi). Giderler.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: engerex - 12 Ağustos 2023, 10:36:08Adliye'den görevli bir ekip (hakim, katip gibi), uzman ve SW temsilcisi. Uzman kurulu SW var mı tüm PC leri inceler. Fotoğraf çekerler. Tutanak tutarlar (tespit edildi, edilmedi gibi). Giderler.

Tüm pc ler değil sadece masaüstü pc ve masaüstünde açık olan notebook lar. Notebook lar kişisel bilgisayar olarak geçer ve inceleme yapamaz lar.

Böyle bir durumda hemen masaüstünde kaldırıp çekmeceye koyun ve sorulduğunda şahsıma ait kişisel bilgisayar dir. İnceleme yapmak isterseniz bu bilgisayarı incelemek için mahkeme iznini sorun. Aksi halde asla vermeyin. Eğer tamam alın inceleyin derseniz rıza ile olmus olur.

Mucit23

Laptopları'da inceleyebiliyorlar mı? Bu benim kişisel bilgisayarım deyip yokuş yapmak mümkün mü? Ben Elazığ da yaşıyorum Bi mail atmışlar. Kaçak kullandığınızı tespit ettik. Kısaca bizimle 48 saat içinde iletişime geçin yazılımı size satalım iş çözülsün aksi halde dava açacağız diyorlar. Gelip baskın yok bir şey yok. Yazılımı sildik diyelim ama bir şey ifade etmez. Reg kayıtlarından bulurlar. Peki hard disk değiştirsek? Daha sonra diyelim ki baskın yaptılar nerden bilecekler solid kurulup kurulmadığını?

gevv

Geçmişte meşhur pcb programı yüzünden ceza yiyen bir firmada çalışmıştım. Laptopda kuruluydu üstelik sahibi firmanın çalışanı değildi

Ama firmadayken çıkış olduğu icin banamısın demediler neyseki lisans alarak sorun çözüldü bundan öncesi dava süreci oldu ama yemedi

Geçenlerde sw 500k küsür aldı bir firmadan

Programı laptoba kurun ve firmaya sokmayın arabada tutun ve internete bağlanmayın diyor bir bilen  :)

ex_machina

Sen Elazığ'da olduğun için üşenmişler oraya gelmeye. İstanbul'da olsaydın kesin baskın yerdin.

Yazılımı sil, o bilgisayarı bir daha işyerine sokma. Bu bilgisayar işyerine ait değil, bizim wifi ağına başka yerden bağlanmış, önlem için ağ şifresini değiştim, haberim yok vs. şeklinde mail ile geri dönüş yap. Dava açmamaları için onları ikna et. Zaten dava açıp senelerce uğraşacaklarını da sanmıyorum.

Bunun haricinde istersen o bilgisayara benzin döküp yak yine bir şey fark etmez. Çünkü sana dava açtıkları zaman kendi sunucularındaki kayıtları yani "dijital delil" kullanacaklar. Bu durumda davanın sonucu tamamen dava hakime bağlı. Türkiye'deki hukuk sistemini biliyorsun zaten anlatmaya gerek yok.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Ağustos 2023, 17:54:08Laptopları'da inceleyebiliyorlar mı? Bu benim kişisel bilgisayarım deyip yokuş yapmak mümkün mü? Ben Elazığ da yaşıyorum Bi mail atmışlar. Kaçak kullandığınızı tespit ettik. Kısaca bizimle 48 saat içinde iletişime geçin yazılımı size satalım iş çözülsün aksi halde dava açacağız diyorlar. Gelip baskın yok bir şey yok. Yazılımı sildik diyelim ama bir şey ifade etmez. Reg kayıtlarından bulurlar. Peki hard disk değiştirsek? Daha sonra diyelim ki baskın yaptılar nerden bilecekler solid kurulup kurulmadığını?

Geçmiş olsun.

Öncelikle laptop un wifi kartını çıkarın ve bir daha takmayın evde filan saklayın.

O bilgisayarı bir daha ofise getirmeyin.

Mail e cevap olarak sözü edilen programı kullanmadiginizi ve ne ise yaradığını dahi bilmediğimizi yazıp gönderin.

Telefon ile arayıp yine ayni şekilde o nedir bilmiyorum bilgisayardan çok anlamam diyin. Hiç kullanmadım nasıl çalışır onu da bilmem. Benim bilgisayarım da böyle birsey yok. Diyin.

6 ay içinde dava açmaları gerekiyor.

Ve o bilgisayarı asla İnternete bağlamayın artık.

ercan_t

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 16 Ağustos 2023, 08:08:23Geçmiş olsun.

Öncelikle laptop un wifi kartını çıkarın ve bir daha takmayın evde filan saklayın.

O bilgisayarı bir daha ofise getirmeyin.

Mail e cevap olarak sözü edilen programı kullanmadiginizi ve ne ise yaradığını dahi bilmediğimizi yazıp gönderin.

Telefon ile arayıp yine ayni şekilde o nedir bilmiyorum bilgisayardan çok anlamam diyin. Hiç kullanmadım nasıl çalışır onu da bilmem. Benim bilgisayarım da böyle birsey yok. Diyin.

6 ay içinde dava açmaları gerekiyor.

Ve o bilgisayarı asla İnternete bağlamayın artık.

Ticaret odasından iş konusunu vs öğrenmişlerdir, örneğin istanbuldan ito.org da
Mekanik cihaz kalıp kutu tasarım üretim vs yazıyor ise solidwork bilmiyorum demek biraz samimiyetsiz olur bu referans ile başka gerçekleride söyleseniz inandırıcılığınızı kaybettirir.

Bence bu cümle kullanmamanız gerekir diye düşünüyorum, ama başka biri bağlanmış ağ şifresini nasıl bulduğunu bilmiyorum vs stajer cocuk vermeiş indirimiş gibi kelimeler biraz daha iyi gibi ama ceza almaktan kurtarırmı bilmiyorum.

power20

Alıntı Yapİş müracatı için gelen eleman kendi bilgisayarıyla bağlanmış olabiir. Zaten onu  işe almadık
:)

yas

Bence maile cevap olarak kullanmadığınızı net bir şekilde söyleyin. Böyle bir şeye şirket bünyesinde asla müsaade edilmeyeceğini üzerine basarak belirtin. O bilgisayarı şirket dışına çıkartın.

Alıntı yapılan: ercan_t - 16 Ağustos 2023, 10:03:04....solidwork bilmiyorum demek biraz samimiyetsiz olur...
Bence mail aba altından sopa gösterme amaçlı verilen cevapta delil olarak kullanılmak üzere dava dosyasına girebilir. Ben bu yazılımı bilmiyorum demek sektörde samimi olmaya bilir. Ama mahkeme hakimi bunu referans almayacaktır. Delilleri ve beyanları esas alacaktır. Mesela söz konusu yazılımı bende kullanmıyorum. Ama muadillerinin eski versiyonlarını kullanıyorum.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ercan_t - 16 Ağustos 2023, 10:03:04Ticaret odasından iş konusunu vs öğrenmişlerdir, örneğin istanbuldan ito.org da
Mekanik cihaz kalıp kutu tasarım üretim vs yazıyor ise solidwork bilmiyorum demek biraz samimiyetsiz olur bu referans ile başka gerçekleride söyleseniz inandırıcılığınızı kaybettirir.

Bence bu cümle kullanmamanız gerekir diye düşünüyorum, ama başka biri bağlanmış ağ şifresini nasıl bulduğunu bilmiyorum vs stajer cocuk vermeiş indirimiş gibi kelimeler biraz daha iyi gibi ama ceza almaktan kurtarırmı bilmiyorum.

Soyle bir durum var. Sizin çalışan yada bir başkası girmiş derseniz bunu kabul etmiş sayılırsınız. Ayrıca bunun güvenliğinden siz sorumlusunuz demektir. Tabiki ne iş yaptığını bilmiyorum. En basit şekilde benim yazdığım cevap şu şekilde oldu;

" firmamız bünyesinde adı geçen uygulama kesinlikle bulunmamakta olup iş faaliyetimiz alanı dışındadır. Ayrıca firmamız bünyesinde kullanılan bilgisayarların hiçbirinde herhangi bir yasal olmayan, crack veya lisanssız yazılım kullanılmamaktadır ve buna müsaade edilmemektedir "

power20

Avukatların 
"deliller ve durum nedeniyle bu davayı kesin kazanırız beraat edersiniz"

deme yetkisi yok iken bizim burada konuşmamız tamamen boştur. Şöyle yaparsanız uzak dururlar rahatsız etmezler demek avuntudan ibarettir.  Bu kadar gelişmiş uygulamayı yaptılarsa haklarını da itinayla arayacaklar. Hukukun adli tıbbın dijital delillerin nasıl işlediği ve toplandığı başka bir bilim dalı.

Belki lisans sahibi bir işletmede geliştirme yapabilirsiniz? Kiralık kullanım?

Mucit23

Alıntı yapılan: ex_machina - 16 Ağustos 2023, 07:36:44Sen Elazığ'da olduğun için üşenmişler oraya gelmeye. İstanbul'da olsaydın kesin baskın yerdin.

Bende öyle düşünüyorum. Bir şey çıkacağını açıkçası sanmıyorum. Fiziksel bir delil yok.

Alıntı Yap"firmamız bünyesinde adı geçen uygulama kesinlikle bulunmamakta olup iş faaliyetimiz alanı dışındadır. Ayrıca firmamız bünyesinde kullanılan bilgisayarların hiç birinde herhangi bir yasal olmayan, crack veya lisanssız yazılım kullanılmamaktadır ve buna müsaade edilmemektedir"

En iyisi böyle bir mail ile dönüş yapmak.