24v digital input

Başlatan interrupter, 15 Aralık 2023, 00:40:35

interrupter

Arkadaşlar bugün elime bir asansör kontrol kartı geçti. Bu karttada tlp521 optosu kullanıldığını görünce kartı biraz inceledim ve bağlantı resimdeki gibi. Bende Bu yapıyı kullanmaya karar verdim. Seri paralel dirençle çalıştırıyorum 3-5 gündür bu şekilde bir sorun gormedim

mehmet

Bir LM317 ile 10mA lik akım
sınırlayıcı ekleyin. Başka
malzemeye gerek yok.
LM317L + 120R(0805)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Uzun mesafe ve ekransız kablolarda kullanılıyor.
Megavatlık inverterlerde kullanıyorum.
Tek farkla..
Benim optolar darlington.
Kazancı (Ratio) daha fazla. Buna rağmen sıkıntım yok.

kimlenbu

Tasarladığım Analog/Dijital ünitesinde IEC 61131-2 Type 3 uyumluluğu için ISO1211D izolatörünü kullandım. Referans tasarımları var. 2mA civarında kendisi sınırlıyor (testlerimde 2.3mA civarında sabitlediğini gördüm). Harici opto kullanarak kablo kopukluğu testi yapabiliyorsunuz. Endüstriyel bir projede opto'dan daha sağlıklı bence.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: kimlenbu - 25 Aralık 2023, 10:49:50Tasarladığım Analog/Dijital ünitesinde IEC 61131-2 Type 3 uyumluluğu için ISO1211D izolatörünü kullandım. Referans tasarımları var. 2mA civarında kendisi sınırlıyor (testlerimde 2.3mA civarında sabitlediğini gördüm). Harici opto kullanarak kablo kopukluğu testi yapabiliyorsunuz. Endüstriyel bir projede opto'dan daha sağlıklı bence.

çok iyide çok para değilmi bunlar.Birde bunların 2 türü var sanırım galvanik izolatörlü ve baypas kondansatörü ile gnd yi birleştirenler vardı yanlış hatırlamıyorsam..özdisanda eski fiyatı epey yüksek..

berkay_91

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 24 Aralık 2023, 18:24:42Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Tek farkla..

girişteki low pass filtrenin kesim değerinin daha düşük tutmak mantıklı olur mu? örneğin R101'i 10k yaparak kesim değerini 159Hz e düşürmek gibi

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: berkay_91 - 25 Aralık 2023, 20:07:14girişteki low pass filtrenin kesim değerinin daha düşük tutmak mantıklı olur mu? örneğin R101'i 10k yaparak kesim değerini 159Hz e düşürmek gibi
Çalışmak istediğiniz Puls genişlikleri dolayısı ile frekanslar ile ilgili değer değişikliği yapabilirsiniz.
Püf noktası ratio nun yüksek olması sebebiyle lojik devre gibi çalışması.
Kapasitörü küçültürseniz daha yüksek frekanslarda çalışabilirsiniz.

Erol YILMAZ

Mr Salim Güllüce nin gönderdiği şematiğin frekans cevabını test etmek için
LTSPICE simulasyon dosyası aşağıdadır:

https://file.io/4kUzMJiIrpm0

Hızlı giriş içn girişteki 100nF yerine 10nF veya daha küçük kapasitör lazım...

Okan AKÇA

Hızlı giriş için kapasiteye gerek yok. İlla koyacaksanızda 1nf koyabilirsiniz.
İncelediğim Plclerin hızlı girişlerinde kapasiteye denk gelmedim.

parametre

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 24 Aralık 2023, 18:24:42Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Tek farkla..

Calısma guzel semayı tam almak isterdim ama şu halıyle bile çok şey verıyor emegıne saglık

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: parametre - 29 Aralık 2023, 17:39:08Calısma guzel semayı tam almak isterdim ama şu halıyle bile çok şey verıyor emegıne saglık
Şema çok detaylı bir mikrocontroller ünitesi.
Sadece resmini ekleyeyim.

JOKERAS

M.Salim GÜLLÜCE abi,bu devreleri senmi tasarlıyorsun?Valla hayran olmamak elde değil.
Şiir gibi tasarımlar.Her malzemeler mümkün olduğunca Simetrik yerleştirilmiş.Harika.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 29 Aralık 2023, 18:35:52M.Salim GÜLLÜCE abi,bu devreleri senmi tasarlıyorsun?Valla hayran olmamak elde değil.
Şiir gibi tasarımlar.Her malzemeler mümkün olduğunca Simetrik yerleştirilmiş.Harika.

Teşekkür ederim.
Ben a sından z sine tasarlayıp dizaynını yapıyorum.
Devrenin birçok bölümü birbirinin aynısı zaten
8 analog 32 lojik girişi 8 lojik çıkış ve 4 PWM çıkışı war.
İnverter ana kontrol kartı.
IGBT ve SCR kontrolü için.
Seri Paralel rezonans yada rezonanssız uygulamaları içerir

JOKERAS

Abi süpersin.Eline sağlık.

Devrenin bir çok yerinin birbiriyle aynı olması önemli değil bana göre.
Tasarımdaki dizayn, düzen, simetri vs bunları güzel yapmak göze hoş gelecek
şekilde estetik tasarlamak çok güzel.

Tüm Elektrolitiklerin Polariteleride aynı yönde olsa daha da güzel olurdu.