PID kontrol yardım

Başlatan magnetron, 04 Ocak 2024, 17:42:56

sedronjames

hocanın dediği gibi sıcaklıkta giriş ve çıkış arasında bir ölü zaman oluşur. e^st frekans bölgesinde ölü zamanı temsil eder. eğer temel kontrol yöntemlerini kullanacaksanız sistemi modelleyebilir ve ölü zamanı da pade yaklaşımı ile sisteme ekleyebilirsiniz. ancak bahsettiğiniz gibi katsayıları "tune" ederek sistemi kontrol etmeye çalışıyorsanız epeyce uğraşmanız gerekecek. bolca katsayı denemeniz gerekecek. sistemin ölü zamanını doğruya yakın bir derecede tahmin edip pid katsayılarını ona göre ayarlamanız gerekecek. bu da bol bol pratik demek.

pes etmeyiniz devam...

SB7

Alıntı yapılan: Firzen - 13 Ocak 2024, 04:40:50Arkadaşlar sorulara bakıyorum da herkes matematikten korkuyor. Demek istediklerinizi çok iyi anlıyorum ama bence bir ara forumda bir başlık açıp hafif bir kurs yapalım. Çünkü bu durum çok sıkıntı. Bir S-Domeninde modelleme bilmek size PID haricinde veya çok giriş çok çıkışlı ve giriş çıkışların birbirine bağlı olduğu sistemlerde nasıl bir kontrolör tasarlanması gerektiğini gösterecektir. Herkes mühendis olmak zorunda değil ama en azından temel bir sistem tanıma, Kalman filtresi ve kontrolör tasarım ve seçimini (bence) yapabilmeliyiz. Aramızda psikopat derece MCU tasarımcıları Power Electronic'ler var. Onlar'da bu ilk MCU şu bu işine girdiklerinde ama çok electronic olmasın deyip o zincirlerini kırmış insanlardır.

@Firzen Hocam takvim belli mi? Heyecanla bekliyoruz :)
-SB7

Firzen

Alıntı yapılan: SB7 - 17 Ocak 2024, 12:08:00@Firzen Hocam takvim belli mi? Heyecanla bekliyoruz :)

Şuan bilerek tarih veremedim Haftaya Türkiye'ye geliyorum inşallah ardından da Python, Webots veya Scilab (Ücretsiz yazılımlar) üzerinden bir örnekle başlarız gibi geliyor. Öncelikle S-Domeni ve kararlılık üzerine ardından nasıl PID elle tune edilir devamında nasıl istenilen değerler bulunur konuşuruz.
Kararsız...

arci03

merhaba;
cevaplarınız için teşekkürler zaman gecikmesi durumunun farkındayım ve buna çözüm arıyorum. bunun için mesala hedef değere 1.50 derece kalınca çarpanların değiştirerek özellikle integralin daha yavaş çalışması ile hızlı değer artmasını önlemek için testler yapıyorum. burada yaşadığım sorun ise ortamın ani ısı değişiminleri yüzünden karasızlaşması. test etmeye devam.

devrecii

Alıntı yapılan: arci03 - 18 Ocak 2024, 19:35:11merhaba;
cevaplarınız için teşekkürler zaman gecikmesi durumunun farkındayım ve buna çözüm arıyorum. bunun için mesala hedef değere 1.50 derece kalınca çarpanların değiştirerek özellikle integralin daha yavaş çalışması ile hızlı değer artmasını önlemek için testler yapıyorum. burada yaşadığım sorun ise ortamın ani ısı değişiminleri yüzünden karasızlaşması. test etmeye devam.

Isıtıcının mevcut sıcaklığını da ölçüyor musun ? yoksa sadece hava sıcaklığının mı ölçüyorsun .

Şöyle bir fikir düşündüm ısıtıcıyı çalıştırırsın  oda sıcaklığı 0.1 derece arttığı zaman ısıtıcıyı tamamen kapatırsın ve zaman tutarsın oda sıcaklığı artmaya devam edecektir ve bir süre sonra artış duracaktır işte sıcaklık artışı durduğu an geçen süreyi kaydedersin , ve tekrar ısıtıcıyı açarsın
ne kadar ısıtacağını önceki referansından bulursun çok kolay bu işlemi sürekli yaparsın , , hassasiyete göre rippllar olacaktır ama çok büyük değişimler olmayacak kafayı yemiyecek gayet güvenli olacaktır.

Firzen

Alıntı yapılan: devrecii - 19 Ocak 2024, 00:15:15Isıtıcının mevcut sıcaklığını da ölçüyor musun ? yoksa sadece hava sıcaklığının mı ölçüyorsun .

Şöyle bir fikir düşündüm ısıtıcıyı çalıştırırsın  oda sıcaklığı 0.1 derece arttığı zaman ısıtıcıyı tamamen kapatırsın ve zaman tutarsın oda sıcaklığı artmaya devam edecektir ve bir süre sonra artış duracaktır işte sıcaklık artışı durduğu an geçen süreyi kaydedersin , ve tekrar ısıtıcıyı açarsın
ne kadar ısıtacağını önceki referansından bulursun çok kolay bu işlemi sürekli yaparsın , , hassasiyete göre rippllar olacaktır ama çok büyük değişimler olmayacak kafayı yemiyecek gayet güvenli olacaktır.

Hocam tebrik ederim Padé'nin temelini çözdünüz :)
Kararsız...

JOKERAS

Firzen bey, bu konuda uzman olduğunuz belli.Ama benim gibi İngilizce ve Matematik bilmeyenler
için de anlayabileceğimiz bir şekilde açıklarsanız Minnettar olurum.

Benim anladığım PİD şu.
Bir girdiye göre çıktıyı otomatik olarak kontrol eden yapı.
Bir Trimpotu elimizle ayarlamak yerine bunu sistemin kendisinin otomatik yapması gibi.
Kontrol eden Sinyali, hata durumuna göre oranlamak doğrumdur?

Dünyaca ünlü olmayan gariban bir düşünür derki...

"Anlattığın bir konuyu 3 yaşındaki çocuk anlamıyorsa o konuyu bilmiyorsun demektir" der.

Bizi aydınlatın, öğretin bize Firzen bey Teşekkürler.

arci03

Alıntı yapılan: devrecii - 19 Ocak 2024, 00:15:15Isıtıcının mevcut sıcaklığını da ölçüyor musun ? yoksa sadece hava sıcaklığının mı ölçüyorsun .

Merhaba;
Resistans ısısını ölçmeden kutu içi dolaşan havayı ölçüyorum. HDC1080 ısı ve nem sensörü kullanıyorum 50w silikon resistansı dimleyerek ayar ediyorum. PID de zaman gecikmesini uygulamayı denesemde stabil bir sonuç alamadım bunu nasıl yapacağıı çözemedim. ben pic basic ile kodlama yapıyorum verebileceğiniz bir kod örneği varsa paylaşırsanız iyi olur. sadece oransal kontrol kullanarak denemelere başladım 1 günde aldığım sonuç ise daha iyi olduğunu gördüm. devremi pc üzerinden seri çizici kullanarak takip etmekteyim alta birkaç resim koydum.
grafikte mavi çizgi set sıcaklık kırmızı ölçülen sıcaklık yeşil ise çıkış voltajınının yüzde karşılığını göstermekte. yüzde gösterimi takipi kolay olması için fazladan bir offset değer veriyorum grafiğin solu sıcaklık değerelerini altta ise zaaman çizelgesi veriyor. karttan her 2 saniyede bir veri gelmekte. bu şek,lde ani ısı değişimlerine hızlı cevapp vermeye başlasada salınım bir süre devam ediyor.
ilk resimde kutu kapağı açılıp ısı düşürülüyor ve ardından 10dk civarı  salınım yapınca sistem oturuyor.
Şimdilik bununla devam edeceğim.

Firzen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Ocak 2024, 14:59:06Firzen bey, bu konuda uzman olduğunuz belli.Ama benim gibi İngilizce ve Matematik bilmeyenler
için de anlayabileceğimiz bir şekilde açıklarsanız Minnettar olurum.

Benim anladığım PİD şu.
Bir girdiye göre çıktıyı otomatik olarak kontrol eden yapı.
Bir Trimpotu elimizle ayarlamak yerine bunu sistemin kendisinin otomatik yapması gibi.
Kontrol eden Sinyali, hata durumuna göre oranlamak doğrumdur?

Dünyaca ünlü olmayan gariban bir düşünür derki...

"Anlattığın bir konuyu 3 yaşındaki çocuk anlamıyorsa o konuyu bilmiyorsun demektir" der.

Bizi aydınlatın, öğretin bize Firzen bey Teşekkürler.

Daha önceden de dediğim gibi vaktim olunca uzun uzun bir anlatım yapacaktım ama şimdi kısaca bir burada anlatayım.

PID Parametreleri nasıl tune edilir? (Modelleme bilmeden)
Cevap: Ziegler Nichols Yöntemi ile.

Burada yıllar öncesinde bir formul geliştirilmiş. İTüden mezun olan arkadaşta hatırlar kontrol sistem tasarımı dersinden. Öncelikle sistemin kırıtık Gain (Kmax) bulunur. Ardından da bu noktoda yaptığı osilasyonunun frekansı belirlenir (f0) daha sonrasında da kullanılmak istenilen PID - PI - P yapılarına göre yerine oturtulur. Ben normalde S Domeni ve Padé vs girişmek istiyordum ama herkesin ilk cümlesi "Matematik Olmasın" ikinci cümlesi ise "Basit anlat". O yüzden temel Ziegler Nichols kazancı ile bilinmesi forum içindekiler için yeterli olacaktır. Daha sonrasında bir de Kalman yerine complementary filter gösterilir ve yeterli olur. Çünkü Kalman'da da matematik var.

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/topics/computer-science/ziegler-nichols-method#:~:text=1.3%20The%20Ziegler%E2%80%93Nichols%20Method,until%20the%20system%20is%20unstable
Kararsız...

alikeskinkilic

@Firzen hocam sisteme etki eden değişkenleri okusak mesela dış hava sıcaklığının etkisini ısıtıcının performansını bilsek rakamları atıyorum mesela 20 derece dış hava sıcaklığında içerisini 10 derece arttırsak ve değeri süre formunda tutsak.sonra çıkış vermeyi kessek ve 10 derece soğuma süresini tutsak bir kaç değişik değerde bu testleri yapsak hatta içerideki yumurta sayısının ısınma ve soğuma sürecine etkisini ölçsek böylece yaptığımız kutunun ısı yalıtımının sisteme etkisi modellenebilse sonrasında örneğin kapısına bir buton koyup kapının ne kadar açık kaldığına ve hava sıcaklığının set değerinden  ne kadar düşük olduğuna bakarak kutunun yalıtım değerleri ile birlikte katsayılara eklesek  ve tüm bu süreci university of idaho da değil de kaşif çelebi lisesinde anlatır gibi anlatsanız en iyi öğrenciniz olurum söz.ama ototune demeyin veya Ziegler ismini vermeyin bize .adamı sevmiyoruz varsayın  bize ne yaptığını siz anlatın.
Hep meraktan

JOKERAS

Alıntı yapılan: Firzen - 20 Ocak 2024, 06:11:24Daha önceden de dediğim gibi vaktim olunca uzun uzun bir anlatım yapacaktım ama şimdi kısaca bir burada anlatayım.

PID Parametreleri nasıl tune edilir? (Modelleme bilmeden)
Cevap: Ziegler Nichols Yöntemi ile.

Burada yıllar öncesinde bir formul geliştirilmiş. İTüden mezun olan arkadaşta hatırlar kontrol sistem tasarımı dersinden. Öncelikle sistemin kırıtık Gain (Kmax) bulunur. Ardından da bu noktoda yaptığı osilasyonunun frekansı belirlenir (f0) daha sonrasında da kullanılmak istenilen PID - PI - P yapılarına göre yerine oturtulur. Ben normalde S Domeni ve Padé vs girişmek istiyordum ama herkesin ilk cümlesi "Matematik Olmasın" ikinci cümlesi ise "Basit anlat". O yüzden temel Ziegler Nichols kazancı ile bilinmesi forum içindekiler için yeterli olacaktır. Daha sonrasında bir de Kalman yerine complementary filter gösterilir ve yeterli olur. Çünkü Kalman'da da matematik var.

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/topics/computer-science/ziegler-nichols-method#:~:text=1.3%20The%20Ziegler%E2%80%93Nichols%20Method,until%20the%20system%20is%20unstable

Firzen bey, Matematik olmasından kastım, hiç olmasın demek değildi.
Matematiksiz bu iş olmayacağını biliyoruz.Ama bizim gibi garibanlar için de biraz
daha anlaşılabilir olursa güzel olur.Demek istediğim buydu.

Hazır sizin gibi işin uzmanını yakalmışken,Kendi dağarcığımıza katacağımız
ufacık bir bilgi kırıntısı bile bizim için kardır.Konuyu iyi öğrenmeli anlamalı
ve 3 yaşındaki çocuğa bunu anlatabilmeliyiz diye düşünüyorum.Bunun için önce kendimiz anlamalıyız işte.Heyecanla bekliyoruz. Teşekkürler.

Firzen

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 20 Ocak 2024, 11:09:31@Firzen hocam sisteme etki eden değişkenleri okusak mesela dış hava sıcaklığının etkisini ısıtıcının performansını bilsek rakamları atıyorum mesela 20 derece dış hava sıcaklığında içerisini 10 derece arttırsak ve değeri süre formunda tutsak.sonra çıkış vermeyi kessek ve 10 derece soğuma süresini tutsak bir kaç değişik değerde bu testleri yapsak hatta içerideki yumurta sayısının ısınma ve soğuma sürecine etkisini ölçsek böylece yaptığımız kutunun ısı yalıtımının sisteme etkisi modellenebilse sonrasında örneğin kapısına bir buton koyup kapının ne kadar açık kaldığına ve hava sıcaklığının set değerinden  ne kadar düşük olduğuna bakarak kutunun yalıtım değerleri ile birlikte katsayılara eklesek  ve tüm bu süreci university of idaho da değil de kaşif çelebi lisesinde anlatır gibi anlatsanız en iyi öğrenciniz olurum söz.ama ototune demeyin veya Ziegler ismini vermeyin bize .adamı sevmiyoruz varsayın  bize ne yaptığını siz anlatın.

Bak bunu senin nezlinde söylemiyorum bu sefer, genel konuşuyorum.

Kontrol tasarımı lise seviyesinde bir konu olsaydı lisede anlatılırdı. Hea yok lise bilgierine herkes çok güveniyorsa her konuyu lisede anlamış olduysa çok iyi bir üniversitede okumuş veya okuyor olurdu.

Diğer konu ise isimlere takılmak. Bakın dinimizde bile namaz kılarken "niyet ettim Allah rızası için hazır olan imama" deriz. Yani referans veririz namaz doğru yanlış kılındı senin sorunun olmaktan çıkar referansa gidersin. Ben bu kadar pade ziegler nichols dememin sebebide bu aslında. Belki ben yanlış anlatıyorum ? Gir bak referansa ne diyor.

Bunu lise siz konusunu da geçtim üniversite okurken bile aynı durumla karşılaştım. Sınıf arkadaşlarım " ne gerek var bu konulara? Piyasada öğreniriz? Bu kadar matematik'e gerek var mı?" diye konuştular. Hatta üniversite gereksiz diyenler bile çıktı. Ben 33 yaşındayım iş güç vs ama onlar Hala KPSS çalışıyorlar çünkü özel sektör dahi almaz onları. Şimdi bana da diyebilirsin senin tuzun kurun akademidesin diye ama ben de özel sektöre iş yaptım hala yapıyorum.

Öyle en basit çoçuğun anlayacağı şekilde anlat, lise düzeyinde anlat dersen. Ben de sana öncelikle geçmiş bilgilerini sorgularım ki sen de dediklerimi anla diye. 4 yıl Kontrol 2 Yıl Yüksek 4 yıl doktora ama sen 5DK da matematik olmaksızın anlat ve isim bile verme?

Burada İTÜ'den bir arkadaş daha vardı. Ona da sorabilirsiniz Matematik olmaksızın tek bir kontrol yapısı tasarladı mı? Modelleme olmaksızın tek bir işlem yapılabildi mi?

Madem öğrenmeye açsınız bu kontrol vs Türkçe bile kitap tavsiyesi vereyim:
https://www.seckin.com.tr/kitap/otomatik-kontrol-sistemleri-matlab-destekli-analiz-ve-tasarim-yaklasimi-ile-mehmet-onder-efe-s-p-444797889

PID nasıl tasarlanır onu da anlatıyor. Neden gerekli hikayesini de.

20 Ocak 2024, 14:08:49
Alıntı yapılan: JOKERAS - 20 Ocak 2024, 13:43:01Firzen bey, Matematik olmasından kastım, hiç olmasın demek değildi.
Matematiksiz bu iş olmayacağını biliyoruz.Ama bizim gibi garibanlar için de biraz
daha anlaşılabilir olursa güzel olur.Demek istediğim buydu.

Hazır sizin gibi işin uzmanını yakalmışken,Kendi dağarcığımıza katacağımız
ufacık bir bilgi kırıntısı bile bizim için kardır.Konuyu iyi öğrenmeli anlamalı
ve 3 yaşındaki çocuğa bunu anlatabilmeliyiz diye düşünüyorum.Bunun için önce kendimiz anlamalıyız işte.Heyecanla bekliyoruz. Teşekkürler.

Demek istediğini anladım da. Diyorum ya önce modellemeden girmek lazım bazı şeylere. Çünkü elindeki sistemi bilmeden nasıl kontrol yapacaksın. Dediğim gibi öncelikle modelleme konusunda TR ye gelince nasip kısmet olursa bir girişim yapıp ders yapmaya çalışırız. Ona göre de devam ederiz. Ama şuan matematik olmaksızın sadece grafik üzerinden tasarım yapmanın tek yolu Ziegler Nichols.

Açıkcası gönül ister size şöyle tek giriş tek çıkış değil çok giriş çok çıkış sistem anlatayım modern kontrol Kalman falan ama bunu yazarak nasıl yapılır onu bile bilmiyorum. Olmadı bir Online meeting yaparız katılmak isteyenlerle.
Kararsız...

alikeskinkilic

EyvAllah hocam ne diyeyim sorudan bağımsız verdiğiniz öğütten sonra size sorduğum soruyu değiştirmeden chatgpt ye yazdım bakın eksikleri olsada nasıl cevap verdi bilmem karşısındakine saygı duyuyor galiba öğrenmiş onuda.hatta ne lisesi la haddini bil liseli adam ne anlar böyle işlerden bile demedi enteresan.bu arada link bile vermedi git şuradan öğren diye onu google yapar abi ben işime bakarım dedi resmen saygı duydum.https://chat.openai.com/share/20fd41dc-e813-4191-b798-cf7c0dad087a
bir kısmının resmini de atayım.bilmemki ders alınırmı

ha şimdi burada eksik arayan illaki olacak konu o değil konu açıklamaya çalışmış formüldeki özü yani her yerden rahatlıkla bulabileceğimiz en genel geçer pid formülünü paylaştığınız gibide yazabilirdi. birde dikkatimi çekti aldığı eğitimi satır satır da yazmadı demedi ki benim kodumda milyon satır şu kadar algoritma şu kadar mühendis çalışıyor 5 dakikada sana anlatamam bunu 3 saniyede anlattı ve inanırmısınız denklemi anlayabiliyormuşum onu fark ettim. Ne yapalım şimdi Forumda değerli bir hocamızı bulmuşken chatgpt nin bize yaptığı bu incelik kadar da mı bir incelik beklemeyelim. konu benimle alakalı evet bir mühendis değilim hatta mesleğim tamamen konu ile alakasız sadece merak ediyorum öğrenmek istiyorum bildiklerimi de paylaşmak istiyorum mütevazi. Matematikten korkmuyorum sadece birinin formülde neyin amaçlandığını en azından duygusuz bir yapay zeka kadar anlatılmasını istiyorum. ne diyim artık
Hep meraktan

alikeskinkilic

kendisi ile son yazışmamız da budur  belki tüm yazdıklarımdan daha önemlidir anlayana
User
teşekkürler gpt sen adamsın

ChatGPT
Rica ederim! Size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Başka sorularınız veya yardıma ihtiyacınız olursa her zaman buradayım. Teşekkür ederim, başarılar dilerim!

Hep meraktan

JOKERAS

Alıntı yapılan: Firzen - 20 Ocak 2024, 14:05:17Demek istediğini anladım da. Diyorum ya önce modellemeden girmek lazım bazı şeylere. Çünkü elindeki sistemi bilmeden nasıl kontrol yapacaksın. Dediğim gibi öncelikle modelleme konusunda TR ye gelince nasip kısmet olursa bir girişim yapıp ders yapmaya çalışırız. Ona göre de devam ederiz. Ama şuan matematik olmaksızın sadece grafik üzerinden tasarım yapmanın tek yolu Ziegler Nichols.

Açıkcası gönül ister size şöyle tek giriş tek çıkış değil çok giriş çok çıkış sistem anlatayım modern kontrol Kalman falan ama bunu yazarak nasıl yapılır onu bile bilmiyorum. Olmadı bir Online meeting yaparız katılmak isteyenlerle.
Madem istanbula geliyorsunuz,hem de bu konuda uzmansınız.Otomatik kontrol ve filitreler üzerine,(Dahada genişletilebilinir) sanal değilde Ücrete mukabil,uygulamalı gerçek bir kurs olsa ne güzel olurdu.