0-12 Volt gerilim ile 0-220 volt gerilim kontrolü

Başlatan tafix, 09 Nisan 2024, 14:22:00

seron

Alıntı yapılan: power20 - 12 Nisan 2024, 22:38:06ilk denemede mosfet patlayacaktır

hayırlısı olsun.

3Ampere dayanamaz mı diyorsun hocam? :du:

Datasheet'e baktığımda kaldırır gibi görünüyodu (500V-4,5A).

fide

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2024, 22:24:48Var. Çünkü konu sahibi PWM'den bahsetmemiş. Lineer bir voltaj değişiminden bahsetmiş. Bu da linner bir voltajla LED parlaklığına kumanda ederek 220V çıkışın akımını yönetebiliriz anlamına geliyor. Bu nedenle potans kullanıyorum. Potans ayarı bir defa yapılacak, bırakılacak. Daha sonra LED voltaj değişimine göre rezistans sürecek. Böyle bir devrenin benzerini yapıp havya sürmüştüm. O devrenin farkı, opto yerine potans, MOSFET yerine 13005 transistör kullanılıyor oluşuydu. Bu köprü diyot mantığıyla çalışan devreler triyaklı devreler gibi kırpma yaparak değil, akımı sınırlayarak çalışıyor.

Fakat önemli bir detay yakaladım.

Sıcaklık arttıkça çıkış düşüyor. Bu nedenle PCB'yi boşa çizdim...  :du:  @fide 'nin verdiği devre, girişteki PWM'nin darbe genişliği arttıkça rezistansı daha fazla akımla sürüyor. Bunun tersini yapmak lazım. Sonradan düzeltme: yanlış tahayyül etmişim. Sıcaklığın yükselmesiyle rezistansın daha az çalışması bekleniyor. Yani voltajın düşmesi beklenen, doğru bir durum. Yazı sonuna baskı şemalarını ekliyorum...

İlla PWM kullanmak şart değil bence. Köprü diyot çıkışına paralel bağlanmış bir güç transistörü ya da MOSFET sürülerek de yük kumanda edilebilir. PWM kullanılırsa 220VAC dalgasında kırpmalar gözlemlenir. Lineer voltaj da kırpma oluşmaz; ancak yük bindiğinde gerilim çöker (akım sınırlaması).

EDİT: Baskı şemalarını ekliyorum. Yapmadan evvel breadboard'da test edilmelidir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Baskı PDF'lerini indiriniz: https://disk.yandex.com.tr/d/QHk3Nwqg7I_usg

Devrenin asıl çalışma prensibi, bir sıcaklığı sabit tutmak temeline dayalıdır. Sıcaklık oynadıkça rezistans'tan geçen akım da değişeceği için bir denge oluşur ve sıcaklık devre çalıştırıldıktan bir süre sonra dengelenir.

Tekrar uyarıyorum, yapmadan evvel breadboard'da test edin.

Bu devre konuyu açan kişinin istediği devre değil. Pwm ile dimm yapabilen bir devre.

Konunun açılış amacında istenen olay ise mcu olmadan yapılmadı zor.

@seron opto girişine pot koyup LED üzerinden geçen akımı sınırlamak bu devre için işe yaramaz. Burda analog bir kontrol söz konusu değil. Lojik olarak açık/kapalı yani hard switching yada anahtarlama ile kontrol söz konusu.

Esp32, pi pico, stm32, pic yada Arduino ile kolayca yapılır ama konuyu açan kişinin elektronik bilgi / beceri seviyesi, kodlama yetisi Hk bilgi sahibi değilim. Bu yüzden öneri havada kalacak.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Alıntı yapılan: fide - 12 Nisan 2024, 22:47:42Bu devre konuyu açan kişinin istediği devre değil. Pwm ile dimm yapabilen bir devre.

Konunun açılış amacında istenen olay ise mcu olmadan yapılmadı zor.

Burda analog bir kontrol söz konusu değil. Lojik olarak açık/kapalı yani hard switching yada anahtarlama ile kontrol söz konusu.

Bilgilenmek için soruyorum.

Siz bunu nasıl anladınız ya da ben neden yanlış anladım? Konu sahibi analog voltaj çıkışından bahsediyor diye böyle yaptım.

power20

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2024, 22:47:103Ampere dayanamaz mı diyorsun hocam? :du:

Datasheet'e baktığımda kaldırır gibi görünüyodu (500V-4,5A).
güç mosfeti öyle sürülmez. 50A e dayanıklı olsa yine yanar.  Saturasyonda çalıştırılır. Tam açık tam kapalı olmalı.

seron

Tamam hocam anladım.

Daha fazla dayak yemeden ben aradan çekileyim. :D

İyi çalışmalar hepinize.

power20

"DC controlled AC dimmer"  istenen tam olarak budur. DC yorumlanacak, AC kumanda edilecek. 

"arduino AC dimmer" projesi bulunursa buna DC yorumlama kısmı eklenebilir. Potans  Arduino girişine bağlanabilir.

tafix

Bu ssr nin devresini yapabilirsek prıbleöi çözmüş oluruz

fide

Mosfet sürmek için gate'e 10-12V arasında bir gerilim uygulanır. Bu şekilde mosfet tam iletime geçer. Gate voltajı 0'a düşünce ise tam kapalı hale gelir. Mosfetin en çok kullanım yöntemi budur.
Açma kapama işi saniyede 10 / 100/ 1000 / 10000/ 100000 defa yapılabilir.
Mosfetin açma kapama işini yaparken açık kaldığı süre ile (milisaniye meryebesinde) kapalı kaldığı süre eşit olmak zorunda değil. Açık kalma süresi 9 birim kapalı kalma süresi 1 birim olursa  mosfet saniyenin %90 ında iletimde olur.
Açık kalma süresi 2 birim, kapalı kalma süresi 8 birim olursa burda da açık kalma süresi %20 olur. Bu yönteme "pwm" denir.

Devrenin çalışma yöntemi de bu. Saniyenin çok küçük bir kısmında açıp kapatarak kontrol sağlamak. Sonuca bakarsanız ne tam anlamıyla açık ne de tam anlamıyla kapalı.

12 Nisan 2024, 23:08:02
Alıntı yapılan: power20 - 12 Nisan 2024, 23:02:40"DC controlled AC dimmer"  istenen tam olarak budur. DC yorumlanacak, AC kumanda edilecek. 

Bu devre ac dimm yapar ama zero crossing temelli zamanlamaya göre yapar. DC  voltaja göre dinleme yapmaz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Durum bahsettiğiniz gibiyse yazılıma ihtiyaç var.

Şimdi olayı daha iyi anladım. Yeni birşey öğrendiğim için mutluyum :-*

Teşekkür ederim.

fide

Alıntı yapılan: power20 - 12 Nisan 2024, 22:55:33güç mosfeti öyle sürülmez. 50A e dayanıklı olsa yine yanar.  Saturasyonda çalıştırılır. Tam açık tam kapalı olmalı.

Satürasyonda sürüleceği tam olarak kesin değil. Girişe analog gerilim uygulanırsa mosfet gate de oluşacak voltajın ölçülmesi gerekir. Ayrıyeten yük bağlı olduğu için mosfet satürasyon bölgesinde olsa bile yükün maksimum akımından daha fazlasını akıtmaz. Bu yüzden ısınır ama yanacağı garanti değil. Devreyi kurmadan net bişey söylemek çok olası değil.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: tafix - 12 Nisan 2024, 09:06:25Yapmak istediğim elimde bir sıcaklık nem rölesi mevcut 12 volt ile çalışıyor.Sıcaklığı diyelimki 50 dereceye ayarladım.röle devreye girdiğinde çıkışına 11.65 volt veriyor.taki sıcaklık 45 dereceye çıkana kadar.45 oldumu çıkışını 10 volta düşürüyor.47 oldumu 9 volta.49 derece oldumu çıkışı 5 volta düşürüyor.50 derece oldumu çıkışı sıfırlıyor tekrar sıcaklık 49 derece oldumu 5 volt verip 40 saniye bekliyor.eğer sıcaklık düşme eğilimide ise çıkışı 2,5 volt arttırark 40 saniye daha bekliyor.Böyle bir çakışma sistemi var.Ben bu röle ile 220 volt 400w.bir rezistans sürmek istiyorum.Olay bu aslında özel yapım 0-10 volt SSR lineer röle mevcut fakat kendim yapabilirmiyim diye konu açtım.teşekkürler

pid kontrollü bişiler bişiler :P

anladığım kadarı ile rezistans ile buhar felan üretiyorsunuz ( onuda tam anlamadım ama neyse ) elinizdeki nem ölçer modülün tam olarak etiketini çekme şansınız varmı çıkışları neymiş ne değilmiş  bir bakalım.

Kodlama bilginiz var ise sht35 muhteşem bir nem sensörüdür sıcaklık sensörüde mevcuttur ( hatta içinde polimer ısıtıcısıda mevcuttur çok işe yarar ) basitçene bir ardunio modülü ile komple sistemi kendin bile yapabilirsin..hatta sistemde başka özellikler girişler çıkışlar var ise hepsini komple bir kartta dahi toplayabilirsiniz..

extra bilgi olsun anlamadım demiştim ama rezistans buhar üretmeye çalışıyorsanız bunun daha kolay yöntemleri var ( ultrasonic buhar gibi ) yanlış anlamışta olabilirim nem sıcaklık modülü ile sadece sıcaklık kontrol etmek te istiyor olabilirsiniz topluca cevaplıyım dedim :P

Epsilon

Bir konu hakkında "Bu kadarını biliyorum " diye açıksa yazan birini tebrik ediyorum.
Alıntı yapılan: tafix - 12 Nisan 2024, 23:03:04

Bu ssr nin devresini yapabilirsek prıbleöi çözmüş oluruz

Aşağıdaki linkte SSR(Solid State Röleler) hakkında temel bilgiler veriyor.(Eğer ingilizce sorun ise google un web sitesinin linkini ekleyince komple web sitesini çevirme yeteneği de var linkini eklerseniz olduğu gibi sayfayı çevirir.Biliyor olabilirsiniz ben yinede hatırlatayım)

SSR ler hakkında
Alltaki linkte yukarıdaki sayfada alıntı yapılan "SSR Handbook ..." diye geçen 38 yıl önce yazılmış kitabın pdf linki var .Bunu indirebilirsiniz
*Yine google un  pdf çevirme özelliğide var onuda kullanabilirsiniz (Kitabı 3-4 parçaya bölerseniz işlem daha kısa sürer ve hata verme ihtimali düşer)

SSR Handbook and Applications
Ekleme
Burada videoda da  izah ediliyor

tafix

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Nisan 2024, 09:38:56Bir konu hakkında "Bu kadarını biliyorum " diye açıksa yazan birini tebrik ediyorum.
Aşağıdaki linkte SSR(Solid State Röleler) hakkında temel bilgiler veriyor.(Eğer ingilizce sorun ise google un web sitesinin linkini ekleyince komple web sitesini çevirme yeteneği de var linkini eklerseniz olduğu gibi sayfayı çevirir.Biliyor olabilirsiniz ben yinede hatırlatayım)

SSR ler hakkında
Alltaki linkte yukarıdaki sayfada alıntı yapılan "SSR Handbook ..." diye geçen 38 yıl önce yazılmış kitabın pdf linki var .Bunu indirebilirsiniz
*Yine google un  pdf çevirme özelliğide var onuda kullanabilirsiniz (Kitabı 3-4 parçaya bölerseniz işlem daha kısa sürer ve hata verme ihtimali düşer)

Ekleme

Ustam bu resimdeki normal on-off yapan ssr röle değil bu giriş voltajına göre çıkış vıltajını azaltıp çoğaltan röle kimisi SSR LİNEER diyor kimisi analog SSR diyor aslında yapmaya çalıştığımız girişine uygulanan voltaja göre çıkışını ayarlayan bir ssr yapmak piyasada mevcut fakat fiyatları yüksek o yüzden kendimiz becerebilirmiyiz diye kafa yoruyoruz sizinde fikriniz varsa paylaşırsanız bu gibi bir devreye ihtiyacı olana faydalı olurux

triyak

Mcu kullanmadan, konuda verilen devrenin girişine lm331 voltaj/frekans dönüştürücü entegresi takılarak bişeyler yapılabilir belki

seron

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Nisan 2024, 09:38:56Bir konu hakkında "Bu kadarını biliyorum " diye açıksa yazan birini tebrik ediyorum.

SSR ler hakkında

Ekleme

Hocam çok teşekkür ediyorum.

İlk verdiğiniz linkteki yazıyı başından sonuna kadar okudum. İlk verdiğim ve üzerine yanlış yazdığım devreye atıf yapmışsınız. Orada kullandığım opto-kupl elemanı mekanik röleler gibi aç/kapat yapar. Verdiğiniz yazıyla bilgiyi oturtmuş oldum. Ayar yapmak için diyak tabanlı olmaması gerekiyordu. @power20 'nin de dediği gibi ya aç/kapat yapacak, ya da belli bir dip voltaj değerindeyken kararsız kalarak "kırpışma" yapacaktı. Nerede yanlış yaptığımı net anlamış bulunuyorum.

İkinci linkte verdiğiniz PDF'yi çevirtmem çok zahmetli. İndirdim, ama çevirip okuyacağıma söz veremiyorum. Bu tip dağınık yazılardan oluşan PDF'lerde çeviri çok zor oluyor. Paragraf paragraf, cümle cümle çevirmem gerekiyor ki koca PDF ile uğraşmak... ???

Videoyu da izledim. "Sıfır geçiş" olayını ilk defa öğrendim.

Son olarak "daha yok mu, daha yok mu?" diyorum ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ne kadar dayak, o kadar kaliteli eğitim. :P

Teşekkürler.

Alıntı yapılan: triyak - 13 Nisan 2024, 10:39:27Mcu kullanmadan, konuda verilen devrenin girişine lm331 voltaj/frekans dönüştürücü entegresi takılarak bişeyler yapılabilir belki

Bu yönde bir talep gelirse yardımcı olmak adına o PCB'yi yenileyebilirim. Yalnız, eğer yanlış anlamamışsam olay sadece frekans değil. Frekans atıyorum 10kHz olarak kalsa da oluyor. Önemli olan PWM'nin darbe genişliği. (Duty-cycle dediğimiz olay.)