Kaybolan metal parçayı ve gizli vidayı bulmak

Başlatan Epsilon, 21 Nisan 2024, 20:18:30

Epsilon

Masamda bir cihazı sökerken fırlayıp giden bir yayı veya tezgahdan düşen ve ne hikmetsede en bulunamayacak yerlere giden  metal parçalarını bulmak için çok kuvvetli mıknatısı (Genelde Harddisk Mıktaslarını)bir ahşap çubuğa silikonla  tutturdum bunu  tezgahın altında dolaştırıyorum bir süre sonra geri çektiğimde daha önce kaybolan metallerde ona yapışmış halde çıkıyor. Zaten gören kördüm, yaş da ilerleyince artık kaybolan birşeyi daha  zor buluyorum

Bunu biraz önce okuduğum @fide nin kaybolan matkap parçasını bulmasına yardımı olur diye de paylaştım.
Bu mıktatısları bir cihazı açarken gizli metal vidaların yerlerini bulmaktada kullanıyorum.Vidaya yaklaştığında  mıktatıs hemen yapışıyor
*Metal olmayan parçalar içinde en iyisi ,önceden içi temizlenmiş tozları alınmış ,dahada iyisi görevi ençok bu olan özel tahsis edimiş elektrikli süpürge.

ilyas KAYA

Bende ayni şekilde başka bir parçayı daha fırlatıyorum yüzde 80 aynı yere gidiyor 😂😂😂 böylece oni takip edip diğerini bulduğum cok oldu.

fide

60cm çubuk üzerine sabit neodmiyum mıknatıslı bir düzenek bende de var. Sigma profil içine t kanal somunu konumlama için kullanıyorum.

Dişlileri düşürdüğüm yeri bu çubukla talan ettim ama çıkmadı.

Öneri için teşekkür ederim
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: fide - 22 Nisan 2024, 03:53:5960cm çubuk üzerine sabit neodmiyum mıknatıslı bir düzenek bende de var. Sigma profil içine t kanal somunu konumlama için kullanıyorum.

Dişlileri düşürdüğüm yeri bu çubukla talan ettim ama çıkmadı.

Öneri için teşekkür ederim

3d ile basalım hocam epey dayanikli olacaktır.
Illa metal olacak derseniz 3d metal baskı yapan yerler de var.

Benim mini tornaya parça sıkıştı dişlisi kırıldı. Kendim çizip 3d ile bastım ve halen o dişli çalışır. Orjinalden daha sağlam.

yas

Alıntı yapılan: fide - 22 Nisan 2024, 03:53:59Dişlileri düşürdüğüm yeri bu çubukla talan ettim ama çıkmadı.

Dişli parçası sarı malzemeyse mıknatıs işe yaramayacaktır.

mustafa_cmbz

Masanın altına yapay zeka ile çalışan nesne takip eden kamera koymak daha mantıklı 🤣

niye ise bu aralar böyle feci fikirler geliyor aklıma 🤣

fide

Alıntı yapılan: yas - 22 Nisan 2024, 11:01:51Dişli parçası sarı malzemeyse mıknatıs işe yaramayacaktır.

Kalan dişlileri kontrol ettim. Mıknatıs güzel yapışıyor.

İşin garibi şarjlı vidalamayı toplamaya çalışırken arabanın içinde elimden düşürdüm. Neden arabanın içinde şarjlı ile uğraşıyorum diye sormayın. Uzun mevzu.
Keyword: Zaman darlığı, servis şoförlüğü, kurs hizmetleri
2 tanesini buldum ama iki tanesi muhtemelen şöför koltuğu altına düştü.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 21 Nisan 2024, 23:49:28Bende ayni şekilde başka bir parçayı daha fırlatıyorum yüzde 80 aynı yere gidiyor 😂😂😂 böylece oni takip edip diğerini bulduğum cok oldu.
Ben gençliğimde çok kullanırdım bu yöntemi.
3 lük vidalar kolay bulunurdu böylece.
Ama şimdi 1206 malzeme yada sot 23 malzeme cımbızdan fırlayınca gittiği yeri yön olarak bile tahmin edemiyorsun.
Zemini süpürge fırça ile süpürdüğümde faraştaki çöpleri mıncıklayarak buldum buldum, yoksa geçmiş ola.

Epsilon

Aslında tam detayını bilmediğin bir cihazı sökerken çok büyük bir cihaz değilse en güzeli kapalı kabin içerisinde sökmek.Tıpkı kumlama makinası kabini gibi .Kişiyi bayağı kısıtlar ama ,yerlerde yarım saat malzeme aramaktan iyi.Tamamen söktükten sonra kabinden çıkaracaksın tabi.Diğer bir kolaylıkta cihazı söktüğün yerin tam üstünde görüntüyü kaydetmek.Böylece vida artırmadan takma işlemi yapılır.:)

Bir başka işe yarar araçta:Ağır bir parçayla uğraşırken Lazy Susan denen kendi ekseninde kolayca dönen dairesel stand .Bunun üstüne koyduğunuz leş gibi cihazları ,parmak hareketleriyle önünü arkasını döndürebiliyorsunuz
Temel mantığı bir rulmana yada sağlam bir mile geçen üst tabla

sezgin

Alıntı yapılan: Epsilon - 23 Nisan 2024, 19:45:11Aslında tam detayını bilmediğin bir cihazı sökerken çok büyük bir cihaz değilse en güzeli kapalı kabin içerisinde sökmek.Tıpkı kumlama makinası kabini gibi .Kişiyi bayağı kısıtlar ama ,yerlerde yarım saat malzeme aramaktan iyi.Tamamen söktükten sonra kabinden çıkaracaksın tabi.Diğer bir kolaylıkta cihazı söktüğün yerin tam üstünde görüntüyü kaydetmek.Böylece vida artırmadan takma işlemi yapılır.:)

Bir başka işe yarar araçta:Ağır bir parçayla uğraşırken Lazy Susan denen kendi ekseninde kolayca dönen dairesel stand .Bunun üstüne koyduğunuz leş gibi cihazları ,parmak hareketleriyle önünü arkasını döndürebiliyorsunuz
Temel mantığı bir rulmana yada sağlam bir mile geçen üst tabla

İkeada aşağıdaki ürün vaktiyle çok uygundu tam da bu iş için ama şimdi fiyat ciddi anlamda artmış.

ikea

parametre

Sadece gorme amaçlı olarak bir fırca sapına baglayacagınız yılan kamera Led ısıgı ile bunu telefonunuzdan rahat sekılde gorebılıyorsunuz çok yuksekse eger yer 5metrelik olanlar var işinize yararsa tavsiye edebilirim