MOSFET SÜRME ENTEGRESİ

Başlatan furkanbey60, 23 Nisan 2024, 16:36:12

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 24 Nisan 2024, 22:52:021 kanal için verilen sink source akımını   6 ile çarpıceksin. dataşitte yazar
Ben onu gordumde sen ironimi anlamadın. 100mA ile yüksek akımlı yüksek frekans mosfet mi sürüyorsun sen. Nasıl oluyir o iş? Ayrıca yüksek güçlü mosfet sürecek olan iyi bir tasarımcının 4050 ile ne işi olur. Çok merak ettim.
Bu arada geçmiş iletilerimi incelerken senin "Kılıç" olduğunu anladim. Naber. İsim değişmiş ama provakatif yapı hala aynı.
ego=1/Knowledge

power20

evet doğrudur niki değiştirdim sorun mu var. belki 50inci nik bu.
4050 ile mosfeti güzelce sürebilirsin. nesini beğenmedin? 555 le de yapılıyor hatırlarsan.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: power20 - 25 Nisan 2024, 00:29:31evet doğrudur niki değiştirdim sorun mu var. belki 50inci nik bu.
4050 ile mosfeti güzelce sürebilirsin. nesini beğenmedin? 555 le de yapılıyor hatırlarsan.

555 ile 4050 arasında dağlar war.
Kıyas götürmez şekilde birisi 500mA çıkış verirken diğeri 20mA maximum...!
Aç kapa anahtar yapılabilir 4050 ile ama yüksek frekansta güç mosfeti süremezsin.
Mosfet aşırı ısıdan gümler.

Haa bide neden durmadan nick değiştirir bir insan merak ettim haa...

power20

Durmadan değil. Bir nik 2..3 sene idare ediyor 

mehmet

Alıntı yapılan: power20 - 25 Nisan 2024, 12:34:33Durmadan değil. Bir nik 2..3 sene idare ediyor
Nasıl eskiyor ki?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

power20

Arabayı değiştiriyorsunuz, 
Tişörtü, ayakkabıyı telefonu...
niki niye değiştirmiyorsunuz? 

Buradaki nikiniz sizin için çok önemli olsa gerek. Marka gibi bir şey midir? Nik isim değil ki yapışıp kalsın. Forumda niki isimden yapmışsanız, çok önemli katılımlarınız varsa kariyer karizma sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız bence değiştirmeyin öyle kalsın. 

Biraz bilgi kırıntısı olarak öğrenebilir miyiz

CD4050 ile mosfet sürmenin sınırları nedir? Frekans  sınırı nedir? Mhz düzeyinde işim olmadı. RGB Led  devresi yapmıştım. Otele taktılar 

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 25 Nisan 2024, 18:53:29Arabayı değiştiriyorsunuz,
Tişörtü, ayakkabıyı telefonu...
niki niye değiştirmiyorsunuz?

Buradaki nikiniz sizin için çok önemli olsa gerek. Marka gibi bir şey midir? Nik isim değil ki yapışıp kalsın. Forumda niki isimden yapmışsanız, çok önemli katılımlarınız varsa kariyer karizma sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız bence değiştirmeyin öyle kalsın.

Biraz bilgi kırıntısı olarak öğrenebilir miyiz

CD4050 ile mosfet sürmenin sınırları nedir? Frekans  sınırı nedir? Mhz düzeyinde işim olmadı. RGB Led  devresi yapmıştım. Otele taktılar
"Dataşitte yazıyor". Bizim işimize odaklanmamız gerek.
ego=1/Knowledge

power20

teknik bilgi öğrenmekten memnuniyet duyarız. Lütfen esirgemeyin engin bilginizi.

CMOS entegre 20mA geyt akımı basabilyor olsun. Bununla kaç ampere kadar mosfet sürebiliriz?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 25 Nisan 2024, 22:02:40teknik bilgi öğrenmekten memnuniyet duyarız. Lütfen esirgemeyin engin bilginizi.

CMOS entegre 20mA geyt akımı basabilyor olsun. Bununla kaç ampere kadar mosfet sürebiliriz?

@power20
Aç bir yüksek akımlı mosfet datasheet i turn-on sürelerine ve giriş kapasitanslarının şarj sürelerine..Ig lere bak Qg lere bak.
Akımı da hesaplayıver bir zahmet. Hesap yaptırma bize. Bunun bir çok parametresi var. Öyle iki üç satıra sığmaz. Bunun teorisi bile pratikle uyuşmuyor çoğu zaman.
Bunu bildiğini biliyorum ama 4050 yüksek akımda da, yüksek frekanslarda olmaz kardeş Niye 20mA e takılı kaldın yahu. Adamlar boşunamı 1.5...6 amper çıkışlı mosfet driver üretiyorlar yahu.
Şimdi datasheet inceletme bize.
Hem ben konuyu açan arkadaşın ne yapacağını öğrendim. Bana özel mesaj attı. 4050 olmaz yani. Takma kafana.
Edit:
Mesela aşağıda IRFP460 ın Qg grafiği var.  Bu grafikte gate voltajı 15 voltta iken gate şarj akımı 200nC a eşit.
Bu durumda saniye cinsinden şarj süresini de yüksek frekansta 1 mikro saniye desek. (1uS=10KHz yüksek bile sayılmaz)
akımı bulmak için Q (elektirik yükü) yu ve t (zamanı) biliyoruz
I = Q / t = (200 nC) / (0.0001 s) = 2000 uA (mikroamper)=2mA çeker.
Ama bu teorideki Hesap. Daha bunun gate direnci hesabı da var. Ama hadi sonuca 2mA diyelim.
Biliyorsun ki teori çoğu zaman pratikle uyuşmaz. Yani bu hesaba göre 4050 nin bir çıkışı ile 10 adet ırfp460 sürülebilir mi sence?!!!!!!!!Sür, elini öpüp alnıma koyacağım.

ego=1/Knowledge

Erol YILMAZ

I = Q / t = 0.2uC / 1us = 0.2A

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 26 Nisan 2024, 11:36:41I = Q / t = 0.2uC / 1us = 0.2A

Birim çevirmede kötü olduğum ortaya çıktı.
Neyse, 1 mosfetin bile 4050 ile sürülemeyeceği de ortaya çıkmış oldu.
Teşekkürler @Erol YILMAZ
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Simüledeki IRFP460 Qg değeri de hesabı doğrular nitelikte. Frekans 10KHz,  Vgs=15volt, +duty %50
ego=1/Knowledge

power20

10khz pwm olsun. periyod:
 0.0001s = 0.1ms = 100us
Pwm %5 iken  süre 5us

İletimi, istenen süre boyunca oluşturabilmek için formülde  en düşük darbe süresinden daha kısa süre kullanılmalıdır. 1us seçilmesi iyi olmuş. Bu sayede 10khz  pwmde belki mininum %2 pwm mümkün olur.

1us yerine daha uzun süre yeterli olabilirse, 0.2uC yerine daha düşük tetikleme gerektiren mosfet kullanılabilirse düşük  geyt akımı yeterli olacaktır.

Kullandığım irfz44n (60nC) ve 4050 sürücü bu yüzden sorun çıkarmamıştır.
I = Q / t = 0.06uC / 1us = 60mA
6 tane paralel kapı 120mA rahat  veriyor, rahat sürmüş

Kısaca,  her türlü  mosfeti 4050 ile istediğimiz frekansta süremeyiz. Uyarsa kullanılır

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 27 Nisan 2024, 00:03:4110khz pwm olsun. periyod:
 0.0001s = 0.1ms = 100us
Pwm %5 iken  süre 5us

İletimi, istenen süre boyunca oluşturabilmek için formülde  en düşük darbe süresinden daha kısa süre kullanılmalıdır. 1us seçilmesi iyi olmuş. Bu sayede 10khz  pwmde belki mininum %2 pwm mümkün olur.

1us yerine daha uzun süre yeterli olabilirse, 0.2uC yerine daha düşük tetikleme gerektiren mosfet kullanılabilirse düşük  geyt akımı yeterli olacaktır.

Kullandığım irfz44n (60nC) ve 4050 sürücü bu yüzden sorun çıkarmamıştır.
I = Q / t = 0.06uC / 1us = 60mA
6 tane paralel kapı 120mA rahat  veriyor, rahat sürmüş

Kısaca, büyük mosfet için pahalı sürücü gerekir. Şaşılacak bir durum yoktur.. her türlü  mosfeti 4050 ile istediğimiz frekansta süremeyiz. Uyarsa kullanılır
@power20
Çık artık. Bu iletiye saplandın. Geceden beri 100 oldu mu düzenlemen. Uyu biraz.
Tamam kabul ediyorum. 4050 mosfet sürer ama amperi yüksek mpsfet sürücü seçilirse daha iyi olur.
ego=1/Knowledge

power20

Her ihtimale karşı sık sık sayfa tazelemeyi ihmal etme. Kaçırdığınız detay olmasın.   Mesajlar güncellenebilir