MOSFET SÜRME ENTEGRESİ

Başlatan furkanbey60, 23 Nisan 2024, 16:36:12

furkanbey60

Herkese merhaba, iyi günler...
MOSFET sürmek için entegre seçerken nelere dikkat ediliyor?

Ben örneğin IRFP250 sürmek istiyorum. Nasıl bir entegre seçmeliyim? Özellikleri neler olmalı?
(voltaj, entegre maks kaç volta kadar dayanır? entegre kaç tane MOSFET sürebilir?)

Ayrıca MOSFET'i süren entegre IGBT'de sürebilir mi? IGBT'de 40N60 akım ve voltaj kapasiteli IGBT olur.

M.Salim GÜLLÜCE

IGBT deyince biraz durmak lazım.
MosFet ile epey alakasız.
Mosfet sürücü entegrelerin çeşitleri wardır.
Half Bridge yada High Side, Low Side mosfet driver diye adlandırmak mümkün.

Temel teknik switching mosfet sürmede Gate gerilimini en kısa sürede 12~15 volta çıkarmak..
ve en kısa sürede 0 volta çekmek üzerine kuruludur.

MOSFET lerin Gate ile Source arası bir kapasitördür.
3 Volttan sonra iletime geçer ancak iletim direnci 12 vottan sonra en düşük seviyeye miliOhm lara ulaşır.
12 voltun altında direnç değerleri yüksek olduğundan daha çok ısınır.
Bu sebeple 3~12 volt arasındaki geçiş süreci çok kısa olmalıdır.
Aynı şekilde Gate kapasitörünün deşarjıda kısa sürede olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğim LOW Side mosfet driver için çipler için inceleme yapmanı öneririm.
Lojik seviyedeki girişi Sürülme voltajı seviyesi ve akımında MOSFET Gate ine enjekte eder.
Örnek:
1.5 Ampere kadar PIC akımı ile LOW SIDE mosfet sürebilen çip..

TC4427.pdf

furkanbey60

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 23 Nisan 2024, 18:09:00IGBT deyince biraz durmak lazım.
MosFet ile epey alakasız.
Mosfet sürücü entegrelerin çeşitleri wardır.
Half Bridge yada High Side, Low Side mosfet driver diye adlandırmak mümkün.

Temel teknik switching mosfet sürmede Gate gerilimini en kısa sürede 12~15 volta çıkarmak..
ve en kısa sürede 0 volta çekmek üzerine kuruludur.

MOSFET lerin Gate ile Source arası bir kapasitördür.
3 Volttan sonra iletime geçer ancak iletim direnci 12 vottan sonra en düşük seviyeye miliOhm lara ulaşır.
12 voltun altında direnç değerleri yüksek olduğundan daha çok ısınır.
Bu sebeple 3~12 volt arasındaki geçiş süreci çok kısa olmalıdır.
Aynı şekilde Gate kapasitörünün deşarjıda kısa sürede olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğim LOW Side mosfet driver için çipler için inceleme yapmanı öneririm.
Lojik seviyedeki girişi Sürülme voltajı seviyesi ve akımında MOSFET Gate ine enjekte eder.
Örnek:
1.5 Ampere kadar PIC akımı ile LOW SIDE mosfet sürebilen çip..

TC4427.pdf
ustam bu 1.5amper çıkış akımı varmış ya, 1.5 ampper sadece gateyi anahtarlayabilmek için sağladığı akım değil mi, benim 6 mosfet var devrede 40 50 amperlere kadar çıkıyorum mosfetlerim ile, bu mosfetlerin gatesini sürebilir mi yüksek bir amper çekiliyor çünkü. Şuan 6 mosfetin gatesine yüksek güç verebilen smpslerle 36 volt veriyorum, 900 ohm dirençle  gatelere 6 küsür voltlar düşürüyorum 6.50 6.40 stabil çalışıyolar. Ölçü aletininin siyah probu gnd ye kırmızı probu gateye değdiriyorum şaleti kaldırırken hemen ölçü aletinde oluşan voltu görüyorum atıyorum 3 volt gördüm hemen geri kapıyorum mosfet bozulmaması için, ve direncin değerini daha yükseltiyorum veya düşürüyorum 6 volt üstlerine çıkana kadar ama her ne kadar dikkat etsen de mosfet bozulabiliyor yine de.  Şimdi 48 volt ve üstlerini vereceğim onun için bir iki mosfetim heba oluyor en uygun direnci bulup hepsine 6 7 volt düşürene kadar. Merak ettiğim entegre 6 mosfetin gatesini sürebilir mi oldu ve entegre ile sürebilmeyi öğreneyim istedim artık

seron

Araya girdiğim için çok özür dilerim.

Alıntı yapılan: furkanbey60 - 23 Nisan 2024, 18:52:15Merak ettiğim entegre 6 mosfetin gatesini sürebilir mi

Bunu ben de merak ediyorum. Anahtarlama hızında ve yapısında bir bozulma olur mu acaba? :du:

Aslında aklıma transistörle desteklemek geldi ama, birden fazla MOSFET sürerken yüksek frekansta neler olacağını kestiremiyorum.

Örnek resimdeki transistör ve MOSFET'in anahtarlama verimliliği uygun seviyede kabul ediyoruz. Bu durumda daha fazla MOSFET sürülebilir miydi?

Transistörün anahtarlama verimliliği ne kadar yüksek olursa olsun, bağlı MOSFET sayısı arttıkça birşeyler ters gidebilir mi?

Ya da ben neyi bilmiyorum da, öğrenmem gerekir?

Dayak yiyerek öğrenmeyi seven biriyim. Usta üyelerden yorumlar gelse ne güzel olurdu. ???

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: furkanbey60 - 23 Nisan 2024, 18:52:15ustam bu 1.5amper çıkış akımı varmış ya, 1.5 ampper sadece gateyi anahtarlayabilmek için sağladığı akım değil mi, benim 6 mosfet var devrede 40 50 amperlere kadar çıkıyorum mosfetlerim ile, bu mosfetlerin gatesini sürebilir mi yüksek bir amper çekiliyor çünkü. Şuan 6 mosfetin gatesine yüksek güç verebilen smpslerle 36 volt veriyorum, 900 ohm dirençle  gatelere 6 küsür voltlar düşürüyorum 6.50 6.40 stabil çalışıyolar. Ölçü aletininin siyah probu gnd ye kırmızı probu gateye değdiriyorum şaleti kaldırırken hemen ölçü aletinde oluşan voltu görüyorum atıyorum 3 volt gördüm hemen geri kapıyorum mosfet bozulmaması için, ve direncin değerini daha yükseltiyorum veya düşürüyorum 6 volt üstlerine çıkana kadar ama her ne kadar dikkat etsen de mosfet bozulabiliyor yine de.  Şimdi 48 volt ve üstlerini vereceğim onun için bir iki mosfetim heba oluyor en uygun direnci bulup hepsine 6 7 volt düşürene kadar. Merak ettiğim entegre 6 mosfetin gatesini sürebilir mi oldu ve entegre ile sürebilmeyi öğreneyim istedim artık
Bahsettiğim Gate ile Source arası kapasitörünen kısa sürede şarjı için 1.5 amper illaki fazladır. zaten çıkışına seri direnç koymanız gerekir.
Bu çip ile paralel bağlanmış çok adet mosfeti sürebilirsiniz.
Gate voltajı 5 7 volt dediğin PWM DC ortalama gerilimi olsa gerek.
Gate şarj gerilimi 12 voltun altında olduğunda mosfetin aşırı ısınır. Gete kapasitörünü yüksek frekans PWM ile şarj edip deşarj ettiğinizde çekşilecek gate akımı tamamen frekansa bağlıdır. Yüksek frekansta yüksek akım gerekir.
Aynı zamanda her mosfette gete kapasitörü ayrı değerde olduğundan çekilecek akım kapasiteye de bağlıdır.
Kısacası matematiksel kapasitif şarj deşarj hesaplarıyla gate direnci ve drşiver akımının ne olması gerektiği hesaplanabilir.
Kaynak makinaları şemasını gurupta baraştırırsanız paralel bağlı mosfetlerin nasıl sürüldüğünü de rahatça görüp anlayabilirsiniz.
Birde UPS şemalarına göz atabilirsiniz.
Bulduğumda buraya ekleyeceğim.

Düzenlendi: Şema eklendi.

furkanbey60

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 23 Nisan 2024, 21:01:21Bahsettiğim Gate ile Source arası kapasitörünen kısa sürede şarjı için 1.5 amper illaki fazladır. zaten çıkışına seri direnç koymanız gerekir.
Bu çip ile paralel bağlanmış çok adet mosfeti sürebilirsiniz.
Gate voltajı 5 7 volt dediğin PWM DC ortalama gerilimi olsa gerek.
Gate şarj gerilimi 12 voltun altında olduğunda mosfetin aşırı ısınır. Gete kapasitörünü yüksek frekans PWM ile şarj edip deşarj ettiğinizde çekşilecek gate akımı tamamen frekansa bağlıdır. Yüksek frekansta yüksek akım gerekir.
Aynı zamanda her mosfette gete kapasitörü ayrı değerde olduğundan çekilecek akım kapasiteye de bağlıdır.
Kısacası matematiksel kapasitif şarj deşarj hesaplarıyla gate direnci ve drşiver akımının ne olması gerektiği hesaplanabilir.
Kaynak makinaları şemasını gurupta baraştırırsanız paralel bağlı mosfetlerin nasıl sürüldüğünü de rahatça görüp anlayabilirsiniz.
Birde UPS şemalarına göz atabilirsiniz.
Bulduğumda buraya ekleyeceğim.
çok teşekkürler yardımlar için, şema eklerseniz bakıcam beklerim

Mr.Thinking

Kullandığım bir devrenin kısmi şeması.
frekans 90Khz.

ego=1/Knowledge

0M42

Yüksek akım kontrol edilecekse Mr.Thinking in paylaştığı şemada ki gibi mosfeti yada mosfetleri sürücüler ile sürüyorum pahalı ama garanti bir yöntem.

Eğer düşük akım ve nispeten düşük pwm frekansı kullanacaksam npn/pnp grubu ile mosfeti sürüyorum. İki şekilde de belirttiğim kriterlerde bir problem yaşamadım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: 0M42 - 24 Nisan 2024, 17:24:50Yüksek akım kontrol edilecekse Mr.Thinking in paylaştığı şemada ki gibi mosfeti yada mosfetleri sürücüler ile sürüyorum pahalı ama garanti bir yöntem.

Eğer düşük akım ve nispeten düşük pwm frekansı kullanacaksam npn/pnp grubu ile mosfeti sürüyorum. İki şekilde de belirttiğim kriterlerde bir problem yaşamadım.
TC4427 gibi 1.5 amperlik bir çip ile paralel sürülebilir.
Sadece uygun gate dirençleri konlası gerekir her mosfete.
Mosfet gate kapasitesi ve frekansa bağlı hesapların düzgün yapılması şart.
Her driver ı bağlar bu hesaplar.

power20

Low side sürmek için  cd4050 cmos buffer gayet ucuz ve pratik çözüm. 6 kanal bir arada.

Sınırlı üretim, LED animasyon devresinde
cd4050 cmos buffer ile mosfet sürdüm. Güzel oluyor. Daha önceden kullanan argeci abi söylemişti.

furkanbey60

Alıntı yapılan: power20 - 24 Nisan 2024, 19:04:20Low side sürmek için  cd4050 cmos buffer gayet ucuz ve pratik çözüm. 6 kanal bir arada.

Sınırlı üretim, LED animasyon devresinde
cd4050 cmos buffer ile mosfet sürdüm. Güzel oluyor. Daha önceden kullanan argeci abi söylemişti.

çok teşekkür ederim bilgiler paylaştıkça çoğalır çok sağolun

power20

Tek entegre içindeki 6 adet buffer paralel kullanılırsa daha yüksek akımlı mosfet sürülebiliyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: power20 - 24 Nisan 2024, 19:19:47Tek entegre içindeki 6 adet buffer paralel kullanılırsa daha yüksek akımlı mosfet sürülebiliyor.
Bu 4050 nin, VCC 15 voltta, çıkış akımı kaç Amper. Ben datasheet te göremedim de?
ego=1/Knowledge

power20

1 kanal için verilen sink source akımını   6 ile çarpıceksin. dataşitte yazar

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 24 Nisan 2024, 20:29:02Bu 4050 nin, VCC 15 voltta, çıkış akımı kaç Amper. Ben datasheet te göremedim de?
Kanal başına max 20mA 16 volt beslemede.
Besleme düşünce akım düşer.
+ çıkış ile - çıkış arası akım çok farklıdır.