Arızalı boost-buck modül

Başlatan Mr.Thinking, 27 Nisan 2024, 14:09:04

Mr.Thinking

Bir ara aşağıdaki modülden almıştım ve aşağı yukarı 7 yıldır aktif kullanıyorum. Çok ta memnunum.
Bir arıza oluştu. Akımı ayarladıktan sonra yükü bağlayıp çıkışı aktif edince, akım set edilen değere ulaşmasa bile CC ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönmeye ve rakamlarda sürekli değişmeye başlıyor.
CC-CV-OUT ledlerinin altında kalan alt pcbdeki bölgede 8 pinli bir çip var etrafına elimi dokundurunca biraz değişiklik gözlemliyorum. Hatta bazen düzeliyor ama aynı şeyi aralıklarla sürekli yapıyor.
Bundan kullanıp başına böyle bir şey gelen oldu mu? Yada bunun şeması elinde olan var mı?
Modeli "D3806" olarak geçiyor.
https://www.google.com/search?sca_esv=16bdb5150d835063&sca_upv=1&q=d3806+voltaj+reg%C3%BClat%C3%B6r%C3%BC&tbm=shop&source=lnms&prmd=sivnbtz&ved=1t:200715&ictx=111&biw=1384&bih=623&dpr=1.39#spd=0
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

dalgalanma çıkışa yansıyormu oradan başla bence.
Belki sadece ADC display çevirici ile ilgilidir.
ADC Display çevirici olarak ta sanırım MCU kullanıyor olabilirler.

Okan AKÇA

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 27 Nisan 2024, 17:01:34dalgalanma çıkışa yansıyormu oradan başla bence.
Belki sadece ADC display çevirici ile ilgilidir.
ADC Display çevirici olarak ta sanırım MCU kullanıyor olabilirler.
Hiçbir sorun çıkışa yansımıyor. Ama akım ekranı yerinde durmadığı için akımı göremiyorum.
Örneğin set edilen akım 50mA olsun, yüke 20mA yük bağladım. Çıkışı aktif edince ekran, 20-60mA arasında ki rakamlarda sürekli dönüyor sabit durmuyor, CC ledi de ekranla senkronize yanıp sönüyor.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 27 Nisan 2024, 17:48:41Hiçbir sorun çıkışa yansımıyor. Ama akım ekranı yerinde durmadığı için akımı göremiyorum.
Örneğin set edilen akım 50mA olsun, yüke 20mA yük bağladım. Çıkışı aktif edince ekran, 20-60mA arasında ki rakamlarda sürekli dönüyor sabit durmuyor, CC ledi de ekranla senkronize yanıp sönüyor.
Display süren çipe gözat.
Ne olduğunu resimleyebilirsen fikir söyleyebilirim.
Muhtemelen multiplex çıkş ile sürüyordur.

Bir şönt direnç üzerindeki gerilimi okuyordur.