Smps trafo bilgisi?

Başlatan gevv, 01 Mayıs 2024, 22:36:04

gevv

Merhaba, bu trafo ile daha önce deneme yapmıştım primer tur sayısına göre half bridgedir diyerekten ir2153 ile hızlıca test ettim sekonderi nasıl bağladım hatırlamıyorum sanırım 2x3 tur olan sargıyı çapraz bağlayıp birleşimi şase diğer uçlarına diyot bağlamıştım 4 tur olan sargıyı kullanmadım moslarda patlama, ısınma vb. olmadı ama daha fazla uğraşmadım içime sinmedi... 

Trafoyu tam olarak çözebilirsem değerlendireceğim veya tekrar satışa sunarım. Hangi  topoloji için sarılmış sekonder de şase neresi vb. bilgi verebilirseniz sevinirim.

Resimde bantları söküp gelen sargıları sırasıyla gösterdim.

Primer-1: 20 tur sarılmış kalın ana sargını ile aynı turda 0.30mm ince telden  sarılan bir bölüm daha var (ince sarımın kullanıldığını sanmıyorum gürültü vb. için diye düşündüm)

Primer-2: 0.30mm telden 60 tur sarılmış diğer ucu boşta. Bazı trafolarda görürdüm;  sargılar arası bakır şerit sarıp şaseye veriliyordu bunun gibi bir şey sanırım şerit yerine tel kullanmışlar.

Epsilon

@gevv
Bunları tanımlarken bir kanala ait pencerenin mm ölçülerine göre tanımlanıyor.
25 spir tel sarıp  Al değeri hesaplanıyor.(Daha Hassas hesaplama için münkünse 100 spir sarılıyor)
Malzemenin Mağnetic geçirgenliğin, hesaplamak için bir devre vardı ama sanırım şimdi bulamayabilirim
Br değerini de bulunabilir ama devre ve hesaplamalar gerekir
Elinde çok trafo varsa senin için araştırırım.

Ama zaten Al değerinden ve boyutlarından hangi değerdeki endükansa kadar sarılabilir ortaya çıkar.
Magnetix in web sitesindeki manuellerden hangi kodlu trafoya yakın ortaya çıkar. Sadece nüveli değerlendirebilirsin yani.
Zaten trafo  ve SMPS konularında sen benden daha bilgilisin
Selamlar 

gevv

İlginiz için teşekkürşer @Epsilon hocam çözdüm sayılır  topoloji  hb. çıkış 5v 12v  ama doğrultma yöntemi farklı olduğu için işler karıştı bazı atxlerde görürdüm çiftli diyotun biri şaseye diğeri sargıya bağlı o tip için sarım yapılmış. Aynı yöntemin kullanıldığı  kartlar var onların üzerinde test edip emin olurum artık