Batarya şarjı Ters bağlantı koruması

Başlatan Mr.Thinking, 03 Mayıs 2024, 01:03:54

Mr.Thinking

tp4056 devresine cep telefonu şarj cihazı bağlayarak lion 4.2 volt bir bataryayı şarj etmek istiyorum. Fakat bataryanin ters bağlanabilme olasılığı var.
Bu durumda artı hattına bir diyot koyup ters bağlantı koruması yapmayı düşündüm. Fakat diyot ile çıkışta 0.7 volt gibi bir gerilim düşümü olacak. Bunun şarja etkisi ne olur. Başka bir öneriniz var mı?

ego=1/Knowledge

Epsilon

Ben yeni versiyonunda ters polarite koruması var diye biliyordum.Yokmuş
Schottky Diodla  korumada çok daha az gerilim düşer.

Aşağıdaki  videoda  MOSFET +Transistörlü bir devre ile korumayı  gösteriyor.(Şema  9.dakikadan sonra izah ediliyor.)

Ekleme:
Aşağıdaki TP5100 Modul de Ters Pil Bağlama koruması Varmış (Reverse Battery Protection ) Fiyatı 4056 dan fazla
4056 ya göre  daha fazla özelliği var Örneğin 2 pili şarz edebiliyor. (2 Amperle)
https://www.robolinkmarket.com/tp5100-1s-2s-lityum-batarya-sarj-modulu

Modulün Datasheeti
(2.sayfa da koruma geçiyor)

seron

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 03 Mayıs 2024, 01:03:54tp4056 devresine cep telefonu şarj cihazı bağlayarak lion 4.2 volt bir bataryayı şarj etmek istiyorum. Fakat bataryanin ters bağlanabilme olasılığı var.
Bu durumda artı hattına bir diyot koyup ters bağlantı koruması yapmayı düşündüm. Fakat diyot ile çıkışta 0.7 volt gibi bir gerilim düşümü olacak. Bunun şarja etkisi ne olur. Başka bir öneriniz var mı?

Resimde gösterdiğiniz şekilde seri diyot bağlarsanız, modül sapıtabilir ve doğru voltajda kesime gitmeyebilir (pil overcharge olur).

Onun yerine klasik, güvenilir bir metot var:

Bu metodun iki sakıncası vardır:

- Batarya ters bağlanır ve öyle unutulursa diyot üzerinden bataryayı derin deşarja götürebilir.
- Kaynak tarafındaki diyot, kaynak ters bağlanırsa kaynağı aşırı zorlar ve kısadevre koruması yoksa arıza yapmasına neden olur.

Modülü korumak için bu yöntemi kullanacaksanız bu olumsuzlukları da gözönünde bulundurmalısınız.

Daha iyi bir yöntem, @Epsilon un gösterdiği MOSFET korumalı devredir. Bu devrede hiçbir sakınca yoktur. Hatta daha iyidir.

mustafa_cmbz

Bu bahsettiğin koruma işi için bir chip hali hazırda mevcut hatta resimdeki hazır modüller de var.out- yazan yerdeki chip idi yanlış hatırlamıyor isem.

Kodunu tam hatırlamıyorum ama ters polarite de hem pili hem modülü koruyor. 50 li şarj aleti yapmıştım bununla daha önceki diğer modüllerde elemanlar ters takıp modelleri bozuyorlar idi bu modülle işi çözdüm.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 03 Mayıs 2024, 17:53:42Bu bahsettiğin koruma işi için bir chip hali hazırda mevcut hatta resimdeki hazır modüller de var.out- yazan yerdeki chip idi yanlış hatırlamıyor isem.

Kodunu tam hatırlamıyorum ama ters polarite de hem pili hem modülü koruyor. 50 li şarj aleti yapmıştım bununla daha önceki diğer modüllerde elemanlar ters takıp modelleri bozuyorlar idi bu modülle işi çözdüm.
Eminmisiniz?
Bir sitede
ters polarite:Hayır
diye bir ürün açıklaması yapmışlar.
ego=1/Knowledge

seron

Hemen bağlantı şemasına bakalım:

Eğer resimdeki modülün bağlantı şeması buysa ve pil ters bağlanırsa, modül pili ters şarj eder ve boşaltır gibi görünüyor.

Yoksa devreyi yanlış mı okudum?

Belki de DW01 pilin ters bağlandığını algılayıp mosfetleri susturuyordur.

mg1980

Bu devre sanırım BMS gibi pilin kullanımında 2,5v altına inmesini önlüyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mg1980 - 04 Mayıs 2024, 00:01:02Bu devre sanırım BMS gibi pilin kullanımında 2,5v altına inmesini önlüyor.
Evet bende öyle hatırlıyorum.
ego=1/Knowledge

mustafa_cmbz

https://hmsemi.com/downfile/DW01A.PDF
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 03 Mayıs 2024, 18:40:18Eminmisiniz?
Bir sitede
ters polarite:Hayır
diye bir ürün açıklaması yapmışlar.

https://hmsemi.com/downfile/DW01A.PDF

muhtemel senin baktıkların entegrasyon ürün.Yani açıklaması çok doğru ürünler değil başka bir satıcıdan alınmış satışa sunulmuş bilgi ve görseller.

Ben dediğim gibi modülü kullandım bu tekli sadece 4056'lı şarj modülleri ile yaptığım şarj aletinde cocuklar pili ters taktıklarında modül yanıyordu.Ama bu üzerinde DW01A olan modülden alıp kullandığımda test ettiğimde pili ters takarsan sorun çıkartmıyor..ne pili bozuyor nede modüle zarar veriyor..

Mr.Thinking

Denedim. Tp4056 korumalı modülün batarya ters polarity koruması var ve çalışıyor.
Cevap veren herkese teşekkür ederim.
@seron
@mustafa_cmbz
@mg1980
@Epsilon
Epsilon, Fotodaki modülüde alıp denemdim. Olduğu yazsada Ters pil koruması yok. Direkt bozuldu.

ego=1/Knowledge

Epsilon

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 05 Mayıs 2024, 21:00:27Epsilon, Fotodaki modülüde alıp denemdim. Olduğu yazsada Ters pil koruması yok. Direkt bozuldu.

Hakkınızı helal edin Hocam.Üzüldüm bu duruma .
Korumalı TP4056 nın üzerinde farklı bir yazı yada extra bir chip varmı?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 05 Mayıs 2024, 21:37:47Hakkınızı helal edin Hocam.Üzüldüm bu duruma .
Korumalı TP4056 nın üzerinde farklı bir yazı yada extra bir chip varmı?
Type C girişli modülün aynısı. U2 yazan DW01 çipi bu işi görüyor.

ego=1/Knowledge

Epsilon

Tekrar kusura bakmayın.Hakkınızı helal edin

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 05 Mayıs 2024, 21:52:45Tekrar kusura bakmayın.Hakkınızı helal edin

Helal olsun. Ne demek...
ego=1/Knowledge

Epsilon

@Mr.Thinking
Pili ters bağladığınızda tekrar düzgün şekilde takın şarz etmesi gerekiyormuş
* Duman çıksada modül yanmıyor
** Ama ters pil bağlama koruması artık çalışmıyor olabilir
Videoda bunu  gösteriyor

(Ben ilgili bölümün saniyesinden başlattım videoyu (14:20)

https://youtu.be/vQIsc8-Uoio?t=869