Neodymium mıknatısın bir indüktöre etkisi ne olur?

Başlatan Mr.Thinking, 03 Mayıs 2024, 01:35:10

Mr.Thinking

Resimdeki tür indüktörlerin çalıştığı bir devrenin 5mm yakınına bir sebebten dolayı 5mm çaplı neodymium mıknatıs koymak zorunda kaldım.
Bu durumun indüktörlere ve dolayısıyla devreye etkisi ne olur?

ego=1/Knowledge

Mucit23

Tam emin olmamak la birlikte Mıknatısın ürettiği manyetik akı, bobin içerisinden akan manyetik akıyı etkileyeceği için, Bobinin endüktansı değişecektir diye düşünüyorum.

Epsilon

Eğer bobin saturasyona yakın değilse çok fazla etkisi olmaz diyen var. Devrenin saçma sapan davranacağını söyleyenlerde var.
Ama hiçbir etkisi olmaz diyen yok. Zaten hiç etkisinin olmayacağını  iddia etmek  saçma olurdu zira ortamda manyetik alandan etkilenen bir komponent var. Etkisi yok  görünebilir, ama bobin kritik değerde değildir.Endüktansın artması (yada belki azalması ) devrenin toleransları içinde kalmıştır .
Neodyum mıknatısın manyetik gücünün nisbeten işi görmeye yeten en düşük derecede (Grade) olanını seçmek ve mümkün olan en uzağa mıktatısı koymak etkisini oldukça azaltacaktır.

M.Salim GÜLLÜCE

indüktörün değeri değişmez. Ancak Mıknatısın kutup türüne göre pozitif ya da negatif yönda blokaj oluşturur.
Ama ters istikamette ise daha fazla manyetik akı oluşmasına yol açar.
Bunu Eski TV Saptırma bobinlerine yön veren akort bobinlerinden biliyorum.
Saptırmada pozitif yada negatıf yönde kırpıp bastırmaya yarıyordu.
Eğer indüktör akısı limit değerlerde çalışıyorsa manyetik yönüne göre ya pozitif yada negatif yönde doyuma geçmesine sebep olması mümkün.
En iyi şekilde bir bobine AC uygulayıp neodmiyum yaklaştırarak nasıl etkilediğini net olarak görebilirsiniz.

Düzeltme:
Skop ve indüktans metre ile yaptığım ölçümlerden elde edilen sonuçlar.
355µH bobin çok kuvvetli bir neodmiyuma yapışınca 45µH değere düşüyor.
Manyetik alan şiddetine göre telin direnç değerine yaklaşım göstermektedir.
Bazı rölelerde sabit mıknatıs ile daha düşük akımla kuvvetli bir çekim yapılması sağlanmaktadır.
Bu tür röleler elektirik yönüne göre kutupludur. Ters yönde çekmezler.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 03 Mayıs 2024, 13:34:34indüktörün değeri değişmez. Ancak Mıknatısın kutup türüne göre pozitif ya da negatif yönda blokaj oluşturur.
Ama ters istikamette ise daha fazla manyetik akı oluşmasına yol açar.
Bunu Eski TV Saptırma bobinlerine yön veren akort bobinlerinden biliyorum.
Saptırmada pozitif yada negatıf yönde kırpıp bastırmaya yarıyordu.
Eğer indüktör akısı limit değerlerde çalışıyorsa manyetik yönüne göre ya pozitif yada negatif yönde doyuma geçmesine sebep olması mümkün.
En iyi şekilde bir bobine AC uygulayıp neodmiyum yaklaştırarak nasıl etkilediğini net olarak görebilirsiniz.

Düzeltme:
Skop ve indüktans metre ile yaptığım ölçümlerden elde edilen sonuçlar.
355µH bobin çok kuvvetli bir neodmiyuma yapışınca 45µH değere düşüyor.
Manyetik alan şiddetine göre telin direnç değerine yaklaşım göstermektedir.
Bazı rölelerde sabit mıknatıs ile daha düşük akımla kuvvetli bir çekim yapılması sağlanmaktadır.
Bu tür röleler elektirik yönüne göre kutupludur. Ters yönde çekmezler.

Teşekkür ederim...A.R.O.
ego=1/Knowledge

cemugur

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 03 Mayıs 2024, 01:35:10Resimdeki tür indüktörlerin çalıştığı bir devrenin 5mm yakınına bir sebebten dolayı 5mm çaplı neodymium mıknatıs koymak zorunda kaldım.
Bu durumun indüktörlere ve dolayısıyla devreye etkisi ne olur?

Mıknatısı indüktöre bu kadar yakın yerleştirmek zorunda kaldıysanız, olası etkileri en aza indirgemek için mıknatısın ve indüktörün arasına manyetik olarak yalıtıcı bir malzeme koymayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, devrenin bu yeni konfigürasyonla nasıl performans gösterdiğini test etmek ve gerekirse ayarlamalar yapmak önemlidir.