PCB de toprak dizaynı

Başlatan kudretuzuner, 05 Mayıs 2024, 12:50:19

kudretuzuner

Merhaba,
Uygulamalarda kullanılmak üzere aşağıdaki videoda hangi devre kullanılmalıdır? Teşekkürler.
https://www.youtube.com/watch?v=lHNPfzJNhaQ
Amatör

M.Salim GÜLLÜCE

Kudret abim soruyu tam anlayamadım.
Zaten bir dual besleme var ve ortak noktası toprak (GND) yapılmış.
Seçmeli birşey warsa da algılayamadım.

kudretuzuner

Merhaba,
Evet 2 pil ile +5 ve -5v elde edilmekte orta uç da GND olarak gözükmektedir. Burası tamam. Ama bana verilen bir şemada LM741 ile de GND elde edilmektedir. Proje dizaynlarında LM741 e neden ihtiyaç duyulmuş ben anlayamadım.
https://www.youtube.com/watch?v=FZc7ynMFe9I
Amatör

tunayk

Görünüşe göre GND nin kayma riski var ve buna bağlı olarak da ölçüm yapan kısım hatalı çalışacak. GND yi stabil tutmak için OPAMP ile uygulama yapılmış sanki. İlginç bir çalışma.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 06 Mayıs 2024, 00:00:45Merhaba,
Evet 2 pil ile +5 ve -5v elde edilmekte orta uç da GND olarak gözükmektedir. Burası tamam. Ama bana verilen bir şemada LM741 ile de GND elde edilmektedir. Proje dizaynlarında LM741 e neden ihtiyaç duyulmuş ben anlayamadım.
https://www.youtube.com/watch?v=FZc7ynMFe9I
Aslında olay farklı Kudret abim.
Opamp ile Dual besleme arasında ilişki yok.
Tek kaynaktan sanal bir GND oluşturmak için OPAMP kullanılmış. Dirençlerle bölünen gerilim maluk akım açısından sıkıntılı.
Opamp ile akım kazancı yapıp gerilim bölücü dirençler üzerindeki gerilimin GND ye birebir yansımasını sağlamış oluyor.
Zaman zaman bazı tek beslemeli devrelerde kullanmışlığım vardır.
Eğer bunu dual besleme ile kullanırsak bataryaların dengesizleşmesi durumunda bataryalardan enerji tüketir sıkıntıya sebep olur.

asma

Alıntı yapılan: tunayk - 06 Mayıs 2024, 00:58:50Görünüşe göre GND nin kayma riski var ve buna bağlı olarak da ölçüm yapan kısım hatalı çalışacak. GND yi stabil tutmak için OPAMP ile uygulama yapılmış sanki. İlginç bir çalışma.
Ben de öyle gördüm.
Hatta iki adet 9v pil ile beslendiğini varsayalım. Simetrik 9V kaynağımız var. Ayrıca regüleli 5V elde edilmiş. Pillerden biri erken azalırsa gerilim bölücü orta noktayı bulmaya devam edecektir. İlginç olan ise dolu pili törpülemeye çalışması. Gerilim bölücü orta noktası ile pillerin orta noktası arasında fark oluşursa eşitlemeye çalışıyor.
İki pili aynı anda değişmek gerekiyor.  ;)

tunayk

Bu uygulamanın pille çalıştığını, pillerin orta ucunun da gnd ye bağlı olduğunu varsayalım ve V+ yı üreten pil bir sebepten dolayı daha fazla deşarj olmuş olsun.  Bu durumda opampımız hala gndyi dengeleyebilecek mi?

kudretuzuner

Merhaba,
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu çalışma Medikal elektronikçi son sınıf bir arkadaşın çalışmasıdır. Kendisi EMG ile uğraşmakta olup erken Parkinson teşhisi için EMG sinyallerinin değişimini irdelemekte sağlıklı ve de hastalıklı kişilerin kaslarının EMG lerini karşılaştırmalı olarak (sinyalleri işleyerek) araştırmaktadır. (Tübitaktan da destek almış) Ben bu arkadaşa ulaştım ve derdimi anlattım. Daha doğrusu filitreler için prensip şeması istedim. Sağ olsun yardımcı olacağını ama vizelerinin olduğunu biraz beklememi söylemişti. Şemayı ve değerleri verdi simülasyonda süper bir netice aldım. Bana da ters gelen bu çizimi görünce bir fikir alayım dedim. +50u ve -50u arasında salınan ve 200 hz de ki sinüzoidal sinyalin simülasyon videosunu akşama eve gidince atacağım.
https://www.youtube.com/watch?v=5X51kiEgdqw
Amatör

asma

Alıntı yapılan: tunayk - 07 Mayıs 2024, 15:36:34Bu uygulamanın pille çalıştığını, pillerin orta ucunun da gnd ye bağlı olduğunu varsayalım ve V+ yı üreten pil bir sebepten dolayı daha fazla deşarj olmuş olsun.  Bu durumda opampımız hala gndyi dengeleyebilecek mi?
+V 8,8V ve -V 9V olsun.
Gerilim bölücü için orta nokta (8,8+9)/2=8,9V olur. Ancak -V 9V olduğundan , pillerin ortak ucu olan GND yi referans alırsak , op-amp girişi -0,1V olur.
—Gücü yettiğince 741 bu farkı eşitlemeye çalışır.
 -V den çıkışa akım geçirerek yapar bu işlemi. Pil azaldıkça da gerilim bölücü değeri ile gnd birbirine yaklaşır.
İç direnci yüksek bataryalarda iş yapar. Dost mu düşman mı bilemedim.
Kolay gelsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: asma - 07 Mayıs 2024, 23:20:04+V 8,8V ve -V 9V olsun.
Gerilim bölücü için orta nokta (8,8+9)/2=8,9V olur. Ancak -V 9V olduğundan , pillerin ortak ucu olan GND yi referans alırsak , op-amp girişi -0,1V olur.
—Gücü yettiğince 741 bu farkı eşitlemeye çalışır.
 -V den çıkışa akım geçirerek yapar bu işlemi. Pil azaldıkça da gerilim bölücü değeri ile gnd birbirine yaklaşır.
İç direnci yüksek bataryalarda iş yapar. Dost mu düşman mı bilemedim.
Kolay gelsin.

Kendi adıma böyle bir GND kullanmam.
Tasımın sıkıntılı olduğu kanaatindeyim.
Ancak batarya GND si ile birleştirilmediği takdirde,
kaliteli ve güç kaybı oluşturmayan bir GND Destek yapısı olabilir ki.. Dual besleme olmaktan çıkar o zamanda.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 07 Mayıs 2024, 18:14:59Merhaba,
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu çalışma Medikal elektronikçi son sınıf bir arkadaşın çalışmasıdır. Kendisi EMG ile uğraşmakta olup erken Parkinson teşhisi için EMG sinyallerinin değişimini irdelemekte sağlıklı ve de hastalıklı kişilerin kaslarının EMG lerini karşılaştırmalı olarak (sinyalleri işleyerek) araştırmaktadır. (Tübitaktan da destek almış) Ben bu arkadaşa ulaştım ve derdimi anlattım. Daha doğrusu filitreler için prensip şeması istedim. Sağ olsun yardımcı olacağını ama vizelerinin olduğunu biraz beklememi söylemişti. Şemayı ve değerleri verdi simülasyonda süper bir netice aldım. Bana da ters gelen bu çizimi görünce bir fikir alayım dedim. +50u ve -50u arasında salınan ve 200 hz de ki sinüzoidal sinyalin simülasyon videosunu akşama eve gidince atacağım.
https://www.youtube.com/watch?v=5X51kiEgdqw
Siz şimdi sevinçten ölüyorsunuzdur? Aylardır uğraştığınız şeydi bu...
Peki şemayı bende görebilir miyim Hocam? Çok merak ettim. Youtube taki videoda şema çok anlaşılmıyor.
ego=1/Knowledge

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 09 Mayıs 2024, 09:08:59Siz şimdi sevinçten ölüyorsunuzdur? Aylardır uğraştığınız şeydi bu...
Peki şemayı bende görebilir miyim Hocam? Çok merak ettim. Youtube taki videoda şema çok anlaşılmıyor.
Merhaba,
Yok daha pek sevinmeye fırsat bulamadım. Zira ISIS te çalışan bir şema pratikte ne sonuç verir bilemiyorum. Hele bu proje Analog ise ve de mikro volt ve milivolt seviyesinde ise.
Şema:
https://www.dropbox.com/scl/fi/gr3470qeqa88q0beohjm7/emg-sematik-2.pdf?rlkey=ysm5a0nlntvny283o93lk524b&st=b0fght77&dl=0
Amatör

M.Salim GÜLLÜCE

Kudret Abim +V Regüle war ancak -V regüle göremedim şemada.

kudretuzuner

Merhaba,
Şema tek besleme ile dizayn edilmiş. GND ucunu da 741 ile sağlanmış. Böylece 741 ile nasıl GND elde elde edilebileceğini öğrenmiş oldum.
Amatör

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 12 Mayıs 2024, 20:19:30Merhaba,
Şema tek besleme ile dizayn edilmiş. GND ucunu da 741 ile sağlanmış. Böylece 741 ile nasıl GND elde elde edilebileceğini öğrenmiş oldum.
O takdirde sıkıntı yok üstadım.
Eğer dual beslemeyse uygun değildir.
Şemada voltaj terminal girişinde dual besleme gibi görünüyor.
GND nim orada olmaması gerek