Kutuplu 805 kılıf kondansatör?

Başlatan erkan614, 09 Mayıs 2024, 16:48:25

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 12 Mayıs 2024, 01:16:17Hocam 100 MHz. falan yazıyorya.!
Düz DC gerilim dönüşüm uygulamalarında, bu ferritlerin frekans olayı kısmı yani iş görmeyip bildiğimiz direnç değeri gösterebiliyor olabilirler mi? Sonucda avometre ile ölçüldüğünde bunlarında sabit bir DC direnci var. Ben düz DC uygulamalarında bu yüzden 0,1 R civarı basit 2 dirençle PI filtreyi yapıp uyguluyorum. Hem DC +V. hemde DC 0V. kısmını dirençden geçirip filtreliyorum. Filtrelemediğimde hata olduğunu farkedebiliyorum. Ama direnç yerine bobin kullandığımda da farkı göremiyorum. Yalnız sinyal dalgalı DC veya AC değil bunu belirteyim. Sonucda iki bobin kullanacağım fiyatına bakılmayabilir ama bana ters işte gerekmiyorsa niye kullanayım hesabı benimkisi. Ama yinede en ucuz bobin fiyatına 50-100 direnç veya fazlası rahat alınabiliyor. Bazen bitip kalmayıp farklı değerlerdede ve kılıfda kullanım gerektirebiliyor. Birde 1206 kılıf ve daha küçük ferrit bead-bobinlerin içinde tel emaye sargı olabiliyormuki? Emaye tel sargı varsa anlarımda, sargı yoksa çok küçükleri besleme kısmında kullanımda hikaye olabilir belki.  Yüksek frekanslı AC sinyal ve değişken nabazalı DC sinyal hatlarında iş görür ayrı tabi.
100 MHZ de 600 ohm gibi olan DC de miliOhmlar seviyesindedir.
AC parazitleri PİK Sinyalleri yüksek empedans özelliğiyle
filitre ederek devrenin anormalleşmesini engeller.
Bunlar Chip teknolojisiyle üretiliyor Tel sargı yerine çok katmanlı sistem üzerine ferrit kaplama yapılıyor.
Bükülmüş bir tel her zaman bobindir az yada çok bükülmesinin önemi yok.
Ama ferrit malzemeyi düz tel üzerine geçirsen bile bir bobin özelliği taşır.
Sargı olunca tel omajı devreye girer.
Bead lerdeki parametrelerden biride DC de geçirebileceği maximum akım dır.
Bu da DC deki direnç değerine bağlıdır.

Senin kullandığın 0.1 ohm direnç olsada olmasada olur.
Çok zayıf bir filtredir ve DC dede AC dede aynı omajdadır.
Ama beadler DC de 0.015 ise 100MHz AC de 600 ohm dur mesela.
Filtre katsayısını artık sen hesapla.

ex_machina

@M.Salim GÜLLÜCE hocam senin bu komponent kütüphanelerin piskopatlık seviyesinde ayrıntı barındırıyor. Şematik çizimler de çok güzel.
3dcontentcentral.com üzerinden paylaştığınız 3D modellerin çoğunu indirdim kullanıyorum. THT dirençleri bile değerlerini belirten renk bantlarıyla beraber çizmişsiniz.

Hocam şu kütüphanenin bir kısmını paylaşsan biz de feyz alsak ne güzel olur:))

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ex_machina - 12 Mayıs 2024, 12:58:01@M.Salim GÜLLÜCE hocam senin bu komponent kütüphanelerin piskopatlık seviyesinde ayrıntı barındırıyor. Şematik çizimler de çok güzel.
3dcontentcentral.com üzerinden paylaştığınız 3D modellerin çoğunu indirdim kullanıyorum. THT dirençleri bile değerlerini belirten renk bantlarıyla beraber çizmişsiniz.

Hocam şu kütüphanenin bir kısmını paylaşsan biz de feyz alsak ne güzel olur:))

Kütüphanem şirket malı olduğundan paylaşamıyorum.
Ancak pasif elemanlar seviyesinde belki.
Şunuda belirteyim kütüphanem SMD ağırlıklı olduğundan çoğu kimsenin işine de yaramaz.

Maxim

@M.Salim GÜLLÜCE hocam çok faydalı bilgiler, teşekkür ederiz.