Butonların ve Rölelerin Kontrolü

Başlatan picmanya, 09 Mayıs 2024, 20:41:24

picmanya

aynı anda tek bir butona basılacağı düşünüldüğünde, 0V/toprağa çeken 7 adet bas-bırak tipte, tact switch - sinek puls butonu,
işlemcinin 3 adet dijital port input girişine nasıl bağlanıp kullanılabilir.?

NOT : enkoder entegre ve işlemci analog girişi kullanmadan yapılmak isteniyor.!
_______________________________________________________________________________________________________

Aynı anda yalnızca tek bir tane 24 V. DC röle aktif olup çalışacak bir halde.
işlemcinin 8 adet dijital port çıkışıyla, 16 adet röle ayrı-ayrı nasıl kontrol edilebilir.?

NOT : işlemci çıkışlarını çoklayan, dekoder entegre kullanmadan yapılmak isteniyor.!
          Röleleri sürmek için, işlemci çıkışlarına, yarı ietken / transistör anahtar tarzı, sürücü elemanlar kullanılabilir.!
________________________________________________________________________________________________________

işlemci DC 5 V. beslemeli. Pic 16F dir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: picmanya - 09 Mayıs 2024, 20:41:24aynı anda tek bir butona basılacağı düşünüldüğünde, 0V/toprağa çeken 7 adet bas-bırak tipte, tact switch - sinek puls butonu,
işlemcinin 3 adet dijital port input girişine nasıl bağlanıp kullanılabilir.?

NOT : enkoder entegre ve işlemci analog girişi kullanmadan yapılmak isteniyor.!
_______________________________________________________________________________________________________

Aynı anda yalnızca tek bir tane 24 V. DC röle aktif olup çalışacak bir halde.
işlemcinin 8 adet dijital port çıkışıyla, 16 adet röle ayrı-ayrı nasıl kontrol edilebilir.?

NOT : işlemci çıkışlarını çoklayan, dekoder entegre kullanmadan yapılmak isteniyor.!
          Röleleri sürmek için, işlemci çıkışlarına, yarı ietken / transistör anahtar tarzı, sürücü elemanlar kullanılabilir.!
________________________________________________________________________________________________________

işlemci DC 5 V. beslemeli. Pic 16F dir.
Agam bizimle dalga geçiy...
ego=1/Knowledge

mehmet

Bir kaç transistör ve bir kaç diyot
kullanıp, enkoder ve dekoder yapabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ilyas KAYA

Hem buton için hem de çıkış için matris sistemi kullanmanız gerekir.

picmanya

Dalga geçmiyorumda,

butonlu kısımda, henüz denemedim ama, yalnızca fazladan 9 Adet mini diyot kullanımı ile çözüm sağlanabilir gibi duruyor.

7 buton, 3 pull-up direnç ve 3 akım sınırlama direnci zaten kullanılmak durumunda, bunlar minimum gereksinimler, onun için bunları saymıyorum.
Pic CN interrupt giriş pinleri kullanılmayacağından dolayı, pull-up dirençlerde kullanılmak zorunda kalınacaktır.
Butonlu kısımda transistör kullanımına bakmadım, kullanılabilirmi bilmiyorum. Ama 1 transistör kullanılması yerine, 2 diyot kullanılmasını tercih ederim.
1 transistör, 3 diyotun kullanımını engelleyebiliyorsa, 3 diyotu aradan çıkarabiliyorsa tercih etmek isterim.

röleli kısımda, işlemciden sürülen, 4 adet p-kanal mosfet ve 4 adet de npn transistör kullanımı ile röleler sürülebilir gibi görünüyor.
her bir mosfet ve transistör içinde 2 şer adetden toplam 8 direnç kullanımı ile çalışma sağlanabilir gibi duruyor. Bu kısmıda henüz denemedim.
Burdada 16 röle ve röleye paralel bağlı diyotları hesaba katmıyorum, bunlarda nasıl olsa her çözümde muhakkak olmak durumunda.
Yanlış değilsem, Bu kısıma 4X4 matris yapısı deniyor gördüğüm kadarıyla.

Daha az kompanent kullanımı ile yapılabilirmi.? yapılır diyen - yapabilen - yapabilecek olan, varmı?

İlaveten;
yalnız 3 adet işlemci girişi kullanılacağından dolayı, sanıyorum buton kontrolü için matris yapısı kullanılamaz. kullanılabiliyorsa nasıl kullanılır?

M.Salim GÜLLÜCE

7 input için mux yapabileceğin pin adedi zaten en az 6 pin (3x3) gerektirir.
Neden zorluyorsun bir pin daha feda et düz kullan.

triyak

Bu 3 pin, high-z çıkış olma yeteneğine ve giriş iken dahili pull-up direncine sahip mi? Ona göre 3 diyot-2 direnç ile çözüyorum sanırım?

mustafa_cmbz

[/url][/img]

10 Mayıs 2024, 21:08:24

buton olayında işinize yarayabilir..

picmanya

İşlemcide pin sayısı kısıtlı olduğundan, pcb ultra küçük olması gerektiğinden ve en düşük masraflı-maliyeti hedeflediğimden dolayı,
imkanlarım oldukça kısıtlı.
triyak bahsettiğin mantığı bu işte uygulamayıp daha sonrası için inceleyip araştıracağım.
mustafa_cmbz gönderdiği devrede B1-B2-B3 kanalları değişik varyasyonlarla, sanıyorum hem giriş hem çıkış moduna ayarlanıyor olmalı.
bunların programı alışık olduğum yapıda değil.
__________________________________________________________________________________________
16 röle çıkışı için 4X4 matris mantığıyla, 8 işlemci port çıkış pinini kullanarak çizdim.

7 buton girişi için;
3 adet CN interrupt giriş pinleri ayarlayıp kullandım. bu girişlerin pull-up dirençleri dahilide yapılabiliyor.
7 buton + 9 mini basit diyot + 3 girişlere seri direnç + 3 pull-up direnç kullanıldı.

6 buton gerekseydi 6 diyot yeterli oluyordu. 7. buton 3 diyot gerektirdi.

hem giriş hemde çıkışlarda aynı anda tek röle ve tek buton aktif edilecek mantığıyla yapıldı.
pcb de programlı halde çalışırmı bakacağız artık.

mehmet

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Mayıs 2024, 11:13:24İşlemcide pin sayısı kısıtlı olduğundan, pcb ultra küçük olması gerektiğinden ve en düşük masraflı-maliyeti hedeflediğimden dolayı,
imkanlarım oldukça kısıtlı.
triyak bahsettiğin mantığı bu işte uygulamayıp daha sonrası için inceleyip araştıracağım.
mustafa_cmbz gönderdiği devrede B1-B2-B3 kanalları değişik varyasyonlarla, sanıyorum hem giriş hem çıkış moduna ayarlanıyor olmalı.
bunların programı alışık olduğum yapıda değil.
__________________________________________________________________________________________
16 röle çıkışı için 4X4 matris mantığıyla, 8 işlemci port çıkış pinini kullanarak çizdim.

7 buton girişi için;
3 adet CN interrupt giriş pinleri ayarlayıp kullandım. bu girişlerin pull-up dirençleri dahilide yapılabiliyor.
7 buton + 9 mini basit diyot + 3 girişlere seri direnç + 3 pull-up direnç kullanıldı.

6 buton gerekseydi 6 diyot yeterli oluyordu. 7. buton 3 diyot gerektirdi.

hem giriş hemde çıkışlarda aynı anda tek röle ve tek buton aktif edilecek mantığıyla yapıldı.
pcb de programlı halde çalışırmı bakacağız artık.

Röleleri test ettiniz mi bu şekilde? Çalıştı mı?

5pin ile 10 buton okuma ve 3 pin ile 8 den fazla röle sürülebilir.
Hem de fazladan transistöre gerek kalmadan. Ayrıca sizin
kullanacağınız malzeme alanından daha az yer kaplar.
Bence, tasarımınızı yeniden gözden geçirin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

picmanya

mehmet hocam,
işlemci üzerinde; 7 buton için 3 giriş pini, 16 röle içinde 8 çıkış pini olarak düşündük.

rölelerin 16 adedini birden bağlayıp topluca test etmedim, devresi borda kurulamayacak derecede karmaşık kalır,
ama, neden çalışmasın ki problem nerede sizce?

Devresi şöyle;
Pic mikro kotrolörün 8 adet çıkış pininin,
4 tanesi ile +24 V. hattı kontrolü için p-kanal mosfet,
4 tanesi ile de 0V. hattı kontrolü için npn transistör sürülecek,

buna 4X4 çıkış tipde matris yapısı deniliyor gördüğüm kadarıyla.

rölelerin her iki kutuplarıda, 4 erli halde gerekli konfigürasyonlarla paralel bağlanıp,
üstdeki transistörlerin çıkışlarına girilecek.
Burada 16 rölenin 32 kutbu gerekli 4 erli halde bağlanarak gruplandığında 8 tane ana hat elde ediliyor.
Bu ana hatların 4 tanesi +24V. beslemeleri için p-kanal mosfetlerin kanalına, diğer 4 taneside 0V. beslemeleri için npn transistörlerin kanalına takılacak.
Şematik çizmedim ama anlaşılmış dır diye düşünüyorum. Matris denen yapı işte.
Aynı anda tek bir röle çalıştırılacak. Aynı anda birden fazla röle çalışmayacak. Zaten yapı buna müsade edebilir ancak. Röleler tek tek çalıştırılabilir.
Hatam varmı?

picmanya

Alıntı yapılan: mehmet - 11 Mayıs 2024, 12:41:033 pin ile 8 den fazla röle sürülebilir.
Hem de fazladan transistöre gerek kalmadan. Ayrıca sizin
kullanacağınız malzeme alanından daha az yer kaplar.
Bence, tasarımınızı yeniden gözden geçirin.

16 röleyi, 8 pin kontrolü üzerinden, 8 transistör ile sürebiliyorum. Transistörler güç transistörü. Röle 24 V. DC 1 A. çekiyor.
bu iş için 8 gözlü klemens kullanılıyor. 16 röle 8 klemense bağlanıyor.
Herbir klemense 4 rölenin, bir kutbunun kablosu parelel bağlanıp birlikte giriliyor.

sizin çözüm öneriniz nedir? nasıldır? Röle sayım 16 adet ve aynı anda tek bir rölenin aktif olması yeterli oluyor.

74HC595, TPIC6B595 lede 2 çip ve yine fazladan klemens ve transistörler gerekiyor.
bunlarda 3 seri haberleşme pinide yeterli.

2 pinden haberleşen I2C çipde mevcut; 2 pin üzerinden 16 röle kontrol edilebilir.
yine çok klemens ve transistör kullanımı gerekecek.

üstdeki iki yöntem bena gerekmeyen çoklu röle çalışmasınıda yapabilir. ama bu bana gerekmeyen bir ayrıntı tabiki.

çözüm çokda cazip olanı hangisi?

ilyas KAYA

Bi bir zorunluluk değil anladığım kadarı ile. Öyle ise hic macera aramayın 1.5 dolara atmega48 alıp kullanın. Zaten diyottu direncti entegre idi derken 1.5 dolardan fazlaya gelecek. İki işlemci arasına serial haberleşme yapın oldu bitti. Ben bir çok işte bu şekilde yapıyorum.

mehmet

PNP transistörleri 5V ile sürüp deneyin bakalım.
Hep birlikte öğrenelim, çalışacak mı?

İşi kendi kendinize karmaşıklaştırıyorsunuz.
2 adet TPIC serisi ile direnç, transistör kullanmadan
mcudan direkt sürersiniz.
Butonlar için de bir adet HC595 ile butonları sürerim.
Butonların algılaması da bir adet interrupt bacağı ile
yaparım.
Tümü 3 pin ile sürülür. Sadece butonlar için direnç
kullanılır.

Buton ve/veya röleler mcu dan ne kadar uzakta olacak?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: picmanya - 11 Mayıs 2024, 13:24:164 tanesi ile +24 V. hattı kontrolü için p-kanal mosfet,
4 tanesi ile de 0V. hattı kontrolü için npn transistör sürülecek,

buna 4X4 çıkış tipde matris yapısı deniliyor gördüğüm kadarıyla.

MCU ile direk Mosfetleri nasıl sürdüğünü bi anlatabilirmisin?