sfırdan renesas

Başlatan Ruges, 24 Şubat 2006, 12:22:34

YARGICH

Selam @Ruges,

Piyasada bulunabilen MAX232C'de kullansan da olurdu. Kastırmasaydın keşke. Sonuçta MAX3221EAE'de bir RS232 voltaj çeviricisi. Önemli olan
-12V/+12V'u 0V/5V aralığına çevirebilmesi.

Kolay Gelsin, İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

Klein

İlla ki EAE kodlu olması şart değil. MAX232, ST232 , HA232  gibi onlarca farklı firmanın ürünü var hepsi , aynı.  türkiye2d en çok bulunabilen malzemelerden biri. Herhangi bir malzeme satıcısında vardır.

z

MAX3221EAE'ün en büyük özelliği lojik tarafının 3.3V da da çalışabilmesi.

3.3V da çalışan piyasada bulunan rs232 interface var mı? Piyasada varsa boşu boşuna getirtiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ruges

teşşekkürler beyler ufkumu henişlettiniz.DS14C232 receiveri varmış zaten şirkette,iyice rahatladım . :lol:

klein,    :idea:  bugünkü ikinci yardımın oldu, teşşekkürler.

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"MAX3221EAE'ün en büyük özelliği lojik tarafının 3.3V da da çalışabilmesi.

3.3V da çalışan piyasada bulunan rs232 interface var mı? Piyasada varsa boşu boşuna getirtiyorum.
Bir zamanlar cep telefonu için haberleşme kabloları yapmıştım. Şemaları internetten bulöuştum. Nokia için max232 ile telefon arasındaki rx ve tx hatlarında toprakla arasında 3.3 voltluk zener diyotlar kullanmışlar. Sorunsuz çalışıyordu. Bir denemenizde fayda var derim.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

z

Bahsettiğiniz çözüm işime gelmez zira 3.3 v besleme voltajıma ilave birde 5v üretmem gerekir.

Uygulamam da çipin de 3.3V ile çalışıyor olması gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bahsettiğiniz çözüm işime gelmez zira 3.3 v besleme voltajıma ilave birde 5v üretmem gerekir.

Uygulamam da çipin de 3.3V ile çalışıyor olması gerekiyor.
Eğer RTS, CTS vs kullanmıyorsanız 5 voltu PC rs232 portundan elde ediyorsunuz. Telefon kablolarımda şimdi hangi pinlerine bağlandığını hatırlayamadığım 2 hat (PCdeki db9 konnektöründen gelen) diyotlarla doğrultuluyor, 5.1 volt zenerle max232 beslemesine giriyor. Arada kondansatörler de var. Bu belki işinize yarayabilir. Kablosunu yaptığım nokia telefonlar da 3.3 volt batarya ile besleniyor.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

eelektro

arkadaşlar ilk önce uzun bir aradan sonra merhaba demek istedim
soruma gelince renesas mcu larla ugraşmış arkadaşlar hangi entegreden başlanılmasını tavsiye edersiniz. bir de mümkünse nedeninede ufakta olsa deginirseniz sevinirim  :?:
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

Klein

benim önerim m16 serisi olacaktır. m3062 olabilir. Çünkü renesas serilerinin haman hemen tüm ortak özelliklerini kapsıyor. böylece Renesas'ın bütün özelliklerini kullanbilme şansına sahip olursunuz. ayrıca her geçen gün kullanımı arttığı için malzeme temini de daha kolay olacaktır.

eelektro

Alıntı yapılan: "Klein"benim önerim m16 serisi olacaktır. m3062 olabilir. Çünkü renesas serilerinin haman hemen tüm ortak özelliklerini kapsıyor. böylece Renesas'ın bütün özelliklerini kullanbilme şansına sahip olursunuz. ayrıca her geçen gün kullanımı arttığı için malzeme temini de daha kolay olacaktır.

hocam sagol fakat artık bu siteyi takip edemiyorum yazıları okuyom kafam karışıyo şöle renesasa başlayanlar için öneri gibi bir konu açıp kullanılacak program bu şemalar ve yapılacak devre bu ihtiyaclar bu gibi bir yazı nasıl işimize yarar çoktan beri nete girmiyom fakat bu renesas konusu da dagınık verilmiş gibi bizim gibi acemi arkadaşlara böyle bir iyilik yaparsanız sevinirim çünkü yazıları 2 gündenberi okuyom kafamda bir okadar karıştı birde emin olunki bu siteye üye arkadaşlartın bir çogu benim gibi kaldıgını hissediyom hiç olmassa benim gibi arkadaşlar girip aynı şeyleri tekrar tekrar sorulmaz düşüncesindeyim

ilginize teşekkürler
iyi çalışmalar

Klein

Evet haklısın. Aslında benim de amacım buydu. Ama burası bir tarışma platdormu olduğu için ; herkes doğal olarak fikrini söyledi ve konu dağıldı. Renesas'ı makaleler bölümünde anlatmak istiyorum aslında. Böylece daha derli toplu olacağını düşünüyorum. Makaleler bölümüne yazmak için Site yönetiminin bir ayarlaması gerekir mi bilmiyorum. Eğer gerekirse , ve onlarda bu işi için orada bir köşe açarlarsa ; Renesas hakkında bildiğim herşeyi oradan paylaşırım.

eelektro

böyle bir yazı dizisini merakla bekliyorum

bilgilerini paylaşacagın için şimdiden teşekkürler

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "Klein"Makaleler bölümüne yazmak için Site yönetiminin bir ayarlaması gerekir mi bilmiyorum. Eğer gerekirse , ve onlarda bu işi için orada bir köşe açarlarsa ; Renesas hakkında bildiğim herşeyi oradan paylaşırım.

Mod arkadaşlar Klein arkadaşımızı konuya dair bilgilendirebilir ve yardımcı olursanız çok makbule geçicek.

Şimdiden Klein hocama ve mod arkadaşlara teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

eelektro

linuxta stabil çalışan compiler i varmı

Ruges

bildiğim kadarıyla linux için renesas compiler yok