AKIM HAKKINDA????

Başlatan Fixxer, 24 Şubat 2006, 14:44:22

Fixxer

evt size katılıyorum ama ben bu dediklerinizi yaptım devreye seride bağladım olmadı kabloyada sardım olmadı hatta ve hatta bi rölenin içini açtım oradan bi mantık yürütmeye çalıştım yine olmadı... walla ne sarımlar denedim aslında çok önemli bi konu değil ama meraklandım walla..
...............................

aster

Olayı çözmek için baştan alalım,
şimdi tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? bir şemayla anlatabilirseniz
daha kolay çözüme gidebiliriz

Fixxer

aster hocam öncelikle size çok mükemmelsiniz demek istiyorum ya bu forumda nereye baksam siz varsınız nedir bu enerjinin,bilginin sırrı :lol: tebrikler...

1. olarak ben şimdi zaten sistemimde 1 reed röle kullanıyorum ve manyetik alanla çektiğini biliyorum...(şamandıra olarak)
2.olarak hani bu geçmiş yazılardada varya bir bobinin üzerinde manyetik alan oluşumu ve bununlada reed röle çekimi...nasıl
3. bobin devereye 48 volt ile bağlandığında hangi durumlarda üzrinde reed röleyi çekecek bir manyetik alan oluşur... 48v yüke bindiği andamı?
4. ve son olarak sadece öğrenmek için çok merak ettim...

Tekrar sağolun aster hocamm

kesmez

@fixxer ..
sen reed röleyi bobinin içine koyuyorsun biyanlışlık yok değilmi...
ayrıca akımın dc olması lazım..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Fixxer

Devreye seride bağladım.içindende geçirdim olmadı...

Fixxer

hımmm bide en son sarımlardan kaynaklı olacağını düşünerek. bir selonoidin çalışma prensibine göre manyetik bir alan oluştuğu geldi aklıma
ve selonoidi söktüm devreye seri bağladım ve içinede reedröleyi bağladım çalıştııı...

aster

şimdi tekrar alalım
bir bobinden belli bir akım geçerse yani akım trafosu gibi kullanırsan
sarım oranına ters olaraktan içinde bir manyetik akı oluşur
ve senin redrölen bundan etkilenerek kontak değiştirir
isterse sarımın 1 spir olsun ama devreye seri olsun

birde bobini sardın uçlarına paralel gerilim verdin verdiğin voltaja uygun bir sarım yaptıysan gene redröle çekecektir ama sargı sayısı fazla olacaktır

burayı kavradınmı?

Fixxer

Aynen öle bu konuyu çok ii kavradım hocam fakat...dediğiniz gibi aslında devreme uygun bi sarım yapmam şart olduu çünki diğer türlü seri bağladığım bir bobinde  kayıplar meydana geldi...

Fixxer

Alıntı yapılan: "roleci"
Alıntı yapılan: "Fixxer"röleci hocam burada verdiğiniz devrede bir led kullanmışsınız ben bunun yerine bir röle çektirebilirmiyim ve eğer rölem çekerse akım kesilince bu düzenek sanırım kullanılabilir...bu konuda nedersiniz

Uygulamada çıkabilecek ufak tefek sorunları , basit uyarlamalarla düzeltebilirsiniz.Her hangi bir sorunla karşılaşırsanız biz buradayız.... ;)

Selamlar röleci hocam bu verdiğiniz devreyi kurdum çalışıo fakaattt  burada ki taş dirençler aşırı derecede ısınıyor ve trimpotun ayarını yapıyorum röleye gelen voltaj 12V  başlıyor ve 30 v kadar yavaş yavaş artıyor   benim düşünceme göre taş dirençlerin ısınmasından kaynaklı olarak değeri değişiyor olabilirmi çözüm yolu hakkında sizden bir fikir istiyorum

teşekürler herkeze kolay gelsin...

roleci

@fixxer ;

Röle çalışma geriliminin 48V olduğunu yazmama gerek yok diye yazmadım.Veya hesaplanacak seri dirençlerle 12-24V röleler de kullanılabilir.
Dirençler ısınıyorsa wattlı taş dirençlerden kullanabilirsiniz.istenen ohm değerini sağlamak için 4-5 tanesini (1-2 Ohm-7W gibi) paralel bağlayabilirsiniz.

Akım algılayıcı olarak bu devre tipik bir devredir.

(Uzun bir süre foruma giremediğimden cevabım geç oldu).