usb port nasıl çalışıyor

Başlatan x_tra06, 21 Mart 2006, 18:26:35

x_tra06

arkadaşlar usb ve seri port hakkında detaylı bir teknik döküman araştırması yapıyorum. seri portun çalışma şekliyle ilgili çok ayrıntılı dökümanlar buldum ancak usb'nin hangi protokolle ve neden bu kadar hızlı olduğu hakkında bilgi bulamadım. bu konu hakkında yardımcı olabilecek varmı? tek problemim usb port neden, nasıl bu kadar hızlı çalışabiiyor?
------------------------------------------------ Kainat ne kadar düzenli ve güzel değilmi? Nereden geldiğimizi gerçekten hiç dünündünüz mü? ------------------------------------------------

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

x_tra06

sevgili stlg o siteye üyelğim olmadığı için bu bilgileri çekemiyorum malesef varsa başka döküman alabilirimiyim, veya senin üyeliğin varsa o siteden alıp bir alana atsan ben oradan alırım

tşkler...
------------------------------------------------ Kainat ne kadar düzenli ve güzel değilmi? Nereden geldiğimizi gerçekten hiç dünündünüz mü? ------------------------------------------------

Subzero

USB hakkında derin bilgiler edinmek istiyorsan,
Jan Axelson diye bir teyzenin kitabı var onu incele derim.
E-kitap olarak kolaylıkla bulabilirsin, bu forumda bile vardı.
Başka kitaplar da var, intelden birinin daha vardı ama o daha teknik
kaçar. Jan'in kitabının ilk chapterlarını incelesen sana yeter.
Başka dökümana ihtiyacın yok.
(Kitabın tükçesi de, ingilizcesi de var nette)

stlg

Sevgili x_tra06
Kardes burada cok fazla teknik dokuman yok ama genel bilgiler mevcut kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/327037/USB-BILGI.doc.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

x_tra06

arkadaşlar elimde usbile ilgili bir çok döküman var hepsini araştırdım, dökümanların geneli ingilizce olduğundan olsa gerek, benimde ingilizcem az olduğu için tam olarak konuyu kavrayamadım. anladığım kadarıyla usb portu, seri porttan farklı olarak paket olarak dosya yolluyor, ve veri yolu direkt işlemciler arasında oluyor bu nedenden dolayı usb büyük bir hıza ulaşıyor.

bunları araştırıp öğrendim fakat hala bilgilerim biraz havada gibi içini dolduramadığım bir sürü yer var, mesela paket dosyayı nasıl yolluyor(anolog olarakmı?), bu kadar hıza nasıl ulaşıyor? bunu mantıklı olarak açıklayabilir misiniz?

Subzero

Hocam sana kitap tavsiye ettim türkçesi var dedim,
internette de çok var bunun pdf formatı
(USB Complete-Her yönüyle USB Yazar : Jan Axelson ).
Daha ne diyelim ki...
Bu paket olayını burada anlatmak, kitabı yazmak olur.
Temiz bir biçimde öğrenmek istiyorsan,
kitabı inceleyeceksin.
www.turkyasam.com sitesinde var türkçe PDF.