60-70V DC giriş 12V çıkış için SMPS entegre

Başlatan OG, 29 Mart 2006, 04:32:32

aYe

Alıntı yapılan: "OG"ASKOM'dan alınmış fiyatlar;
Teslim süresi 13-14 Hafta  :?:
1K için

MAX5035DUSA 2,75 usd
MAX5035DUPA 2,70 usd
MAX5035DAPA 3,00 usd

Hocam MAX50 serisinden elimde bir kaç numune olucaktı, bunu kullanıcam ve tasarım işleri hızlansın, sample beklemeyim derseniz size göndereyim.

Ancak yanlış hatırlamıyorsam max50XX Flayback tip için olan bir malzeme, yan komponent maliyetlerini de düşününce, zaten projenize uygunluk göstermiyor.

Ben şiddetle karaköyde parakende bulabileceginiz "LM2576HV-12" veya "LM2576HV-ADJ" kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Normal olanları max 40volt sonunda HV(High Voltage) uzantisi olanlari max 60V girişe sahip.

http://www.national.com/ds.cgi/LM/LM2576.pdf

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Hocam size aynen katılıyorum. LM2576HV-ADJ aldım deneyeceğim. Kaç volta kadar dayanacak ona da bakacağım. İşimi göreceğini umuyorum. Bilgiler için teşekkürler.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

Merhaba.
Yeni bir malzeme var 60 volt diyor ama 70 olurmu bilemem bir inceleyin isterseniz.
http://www.linear-tech.co.jp/pc/productDetail.do?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1031,C1115,P11416

High Voltage Operation: Up to 60V
Output Voltages up to 36V (Step-Down)
Programmable Constant Frequency: 100kHz to 500kHz
Synchronizable up to 600kHz
Burst Mode® Operation: 120µA Supply Current
10µA Shutdown Supply Current
±1.3% Reference Accuracy
Drives N-Channel MOSFET
Programmable Soft-Start
Programmable Undervoltage Lockout
Internal High Voltage Regulator for Gate Drive
Thermal Shutdown
Current Limit Unaffected by Duty Cycle
16-Pin Thermally Enhanced TSSOP Package
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

OG

Salim Hocam malzeme güzel, artıları var akım sens en önemlisi, eksi tarafı ise çıkışı sürmek için ayrı mos gerekiyor. Diğer taraftan piyasa malı değilse imalatta çok sıkıntı oluyor. Tofaş kullanacağız mecburen (yedek parça meselesi)  :D
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kesmez

"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Fixxer

Hemen yarın yapıcam hocam çok teşekürler....
...............................

kesmez

düzeltme:
diyodun katodı tip42 nin kollektörüne bağlı olacak..
çıkış voltajı 470uF lık kondansatörün + ucu...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Fixxer

Herkeze çokk kolay gelsin hocalar istanbuldan LM2576HV aldım ama şimdiye kadar 3 tanesini yaktım  data sheetlerdeki malzemelerde uydum fakat kondansatörlerle başım belada  girişte 100mF 50v kullanıyorum 48 volt verdiğimde lm de diyod da yanıyor ne yapsam acaba....ama 24 volt verince herşey normal acaba malzeleri değiştirmem mi gerekir??????

aYe

Selam,

LM2576HV-"?" devamı nedir?

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Fixxer

Selamlar tatlısukurnazı hocam olayı birazdaha açıklayıcı hale getireyim..
Önce ankara konya sok. lm2576-05ve-12 aldım ve data sheet'de verilen şemayı aynen uyguladım ve girişine 24V verdim ve çıkışta gayet güzel 5V aldım.Sonrasında (LM2576HV-5.0) ankarada bulamadım ve istanbuldan getirtdim.tanesi(2,40$) aynı devreyi yani datasheet'lerde verilen devreyi uyguluyorum. (60v for hv) 60volt için (hv) kullanın diyor.ve ((unregulated dc input)) demek istedikleri kondansatör kulanmamamız mı??? acaba burda verilen malzemelerde değişiklikmi yapmam gerekiyor? takıldım kaldım... :(  :(  :(  100mF 50v denedim giriş'te     30v'a kadar normal 48 v verince patlıo herşey diyodda dahil olmak üzere...

İyi çalışmalar

aYe

Hocam switch-down mod için giriş kondansatörlerinin önemi yok denecek kadar az.

Çıkış kondansatörlerinin minumum değeri önemli ama o da entegreyi patlatacak bir etkiye sebep olamaz, en fazla regülasyonu bozar.

Sorununuz ya yanlış bağlantı yada kullandığınız schotky diyot'un voltajı düşük.  

Tüm malzemelerinizin kodunu yazarsanız sanırım sorunu buluruz.

Bu LM25-LM26 serilerini çıkışını kısa devre bile yapsanız yakamazsınız, arkadaşı yakmayı becerebilen ilk kişi olarak sizi gönülden kutluyorum  :lol:

İyi çalışmalar.

Fixxer

Teşekkür ederim :lol:  :lol: bende boza boza öğreniom zaten topu topu üzeinde 4 tane malzeme var :lol: (100mf/25--50v),(1n5822),(1000mf/16--25v),100mH bunların yanı sıra diyod olarakta alternatif SB560 bağladım bununda voltajı 60V denedim... zaten lm2576-0.5 canavar gibi 30 voltta çalışıo hv olanıda çalışıo 30 voltta ama 48 verince uçuoo :lol:  :lol:

Fixxer

Hatta direk siteyi verim orayada bi göz atın  :lol:
özellikle: girişte unregulated dc ınput??????????????????? acaba yanlışmı anladım dc diyor bende sadece regule kullanıom kondansator takmıyorum...

http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/LM2576.PDF

aYe

Hocam sen girişe bir 1000uF at.

Çıkışada sb580 diyot kullan. (60*1.414 = 84,84)

İyi çalışmalar.

Fixxer

ok. hocam hepsi bu diyorsunuz yaniii
çok teşekür edrim umarım bi daha yakmam :o