Yaklaşım sensörü

Başlatan Fixxer, 30 Mart 2006, 22:32:09

Fixxer

Walla kesmez hocam sanırım haklısınız.Gözünüzdende bişey kaçmıyorr.. :lol:
...............................

stlg

Sevgili Arkadaslar
Acaba farklı şemalaramı bakıyoruz Q8 Transistorun b sinde hicbir direnc yok bu B sınıfı calışmayı anlatırlarsa seviniriz benim bu devrede yaşadıgım sorunlar ledlerin karısık kuruşuk yanması gerekli ayarları yaptım ama ledlerin yanışında bir lineerlik yok ultrasonik kapsullere gelince oto alarm işleri yapanlarda bu kapsuller bulunabilir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

kesmez

@stlg
q8 in beyz kollektör arasına yüksek omajlı bir direnç takıp denedinmi... örneğin 100k..
Bu direnç olmazsa beyzden hiç akım akmaz yani emiter hep - de kalır...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

stlg

Bencede benimde garibime giden bu oldu ve buraya direnc takıpta denedim ama sonucta bir degişiklik goremedim
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Transistör çalışma sınıflarını incelerseniz A, B, AB, C gibi farklılıklar görürsünüz.

Bir transistör bahsettiğiniz gibi polarmalandırma direncine sahip olmayabilir. Ve hatta gerekli olan polaritenin tersi bir polarmaya sahip olabilir. Tüm bunlar transistörün çalışma noktasını tayin eder.

B sınıfı bir çalışmada transistör hiçbir polarmaya sahip değildir. Kesimde beklemektedir. Girişinden gelecek olan sinyal, data vs nin doğru yönde olan tarafı transistörü polarmalandırır.

Konu çok uzun. biraz kitapları karıştırmanız gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam,

OG hocam geçen gün dikkatimi çekti, transistörün beyz'inde direnç yerine kondansatör görünce  8O şaşıran arkadaşlar var.

Tabiki bilmemek değil öğrenmemek ayıp, arkadaşları yadırgamak için yazmıyorum.

Anladığım kadarıyla siz de konuya tam vakıfsınız, makale tadında biraz uzun bir mesaj ile detaylara değinirseniz pek çok arkadaşa iyilik etmiş olursunuz diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Üstad bu konuda çok kaynak var diye detaya girmedim. Teknik/meslek liselerin ders kitaplarında bile rahatlıkla bulunabilir, nihayetinde en temel konular. Buradaki arkadaşların geneli de en azından meslek lisesi okumuş/okumaktadır. "Kitap karıştırın" dememdeki kasıt da bu.

Benim gibi dağınık birinin toplu birşeyler yazması zor olsada inşaallah birşeyler karalarız veya kolayına kaçıp hazır notlar bulursak aktarırız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kesmez

q8 tranzistörünün herhangibir şekilde çalışması mümkün değil..
çünkü beyzine seri bağlı 10nF kondansatör şarz olduktan sonra boşalmıyor... 8O -> :lol:
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)