Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

step motor yardım

Başlatan spear, 12 Mayıs 2006, 20:15:50

spear

Merhaba arkadaşlar,
Step motorla ilgili bir projeyle uğraşıyorum. mesela step motorları çalıştırırken 0-5v arası pulselar yaratılıyor. bu pulse başlangıçtan sonra 4v-5v arasında hareket ettirebilirmiyiz. Bu programlamayla yapılır mı, yoksa devreyle mi çözmem lazım bu sorunu?

bigbey

bu işlemi yazılımla halledebilirsin. PWM işlemi ile uygulama yapabilirsin.
yardımcı olabilmem için yapmayı düşündüğün işten biraz bahsedersen çözüm üretilebilir. elindeki step motor nasıl birşey.
Gerekirse L297 ve L298 kullanarak step motoru akım denetimli olarak sürebilirsin.
TA6R

supermakarna

Alıntı yapılan: "spear"Merhaba arkadaşlar,
Step motorla ilgili bir projeyle uğraşıyorum. mesela step motorları çalıştırırken 0-5v arası pulselar yaratılıyor. bu pulse başlangıçtan sonra 4v-5v arasında hareket ettirebilirmiyiz. Bu programlamayla yapılır mı, yoksa devreyle mi çözmem lazım bu sorunu?

Eğer sorun picin çıkışı ile direk step motoru sürebilirmiyim ise hayır. Picin çıkışını kuvvetlendirmen lazım. Transistörle işini halledebilirsin.

spear

Bunu yapmamdaki amaç motora giden pulsedaki rise time azaltmak. 0-5v arası geçecek zaman yerine 4-5v arası pulsela çalıştırıp zamandan kazanmak. Bu şekilde step motor çalışır mı? 400 adımlık step motor kullanmayı düşünüyorum. 2 tane step motor çalıştıracağım aynı anda pic olarakda 16f877a kullanmayı düşünüyorum.

alabora

Alıntı yapılan: "spear"Bunu yapmamdaki amaç motora giden pulsedaki rise time azaltmak. 0-5v arası geçecek zaman yerine 4-5v arası pulsela çalıştırıp zamandan kazanmak. Bu şekilde step motor çalışır mı? 400 adımlık step motor kullanmayı düşünüyorum. 2 tane step motor çalıştıracağım aynı anda pic olarakda 16f877a kullanmayı düşünüyorum.

O zaman arkadaşım;
motora pulse göndereceğin pine yazılımla pwm uygulumayı deneyebilirsin. Yani sadece 4V-5V arasında bir gerilimi pwm le yapabilirsin ama bu hem döngüsel olarak zaman kaybına neden olur.

Bir de şöyle bir durum söz konusu:
Step motorda adımların gerçekleşmesi için pinlerden sıralı dataların gönderilmesi gerekir. Yani bazı pinlerin 0 lojik seviyesini görmesi gerekmezmi. Ama senin dediğinde 4-5 V var sadece. Bu kadar az gerlim farkı adımları engellemezmi....

Klein

Alıntı yapılan: "spear"Bunu yapmamdaki amaç motora giden pulsedaki rise time azaltmak. 0-5v arası geçecek zaman yerine 4-5v arası pulsela çalıştırıp zamandan kazanmak. Bu şekilde step motor çalışır mı? 400 adımlık step motor kullanmayı düşünüyorum. 2 tane step motor çalıştıracağım aynı anda pic olarakda 16f877a kullanmayı düşünüyorum.

0-5 yerine 4-5 kullanmakla nasıl bir zaman kazancı sağlayacağını anlayamadım açıkçası. üçgen dalga mı kullanıyorsun ki zaman bukadar önemli , yada yada 400 adımlık motoru kaç milyon devirde kullanmayı düşünüyorsun ki  çıkış ve iniş zamanlarını azaltmak istiyorsun.  

Ayrıca 4-5V kullanamazsın  0-1 V kullanırsın , ama yinede zamana etkisi olmaz. Aksine Akım yüzünden yavaşlarsın.