22000W RMS anfi

Başlatan conavar, 18 Mayıs 2006, 20:22:58

argeelektronik

Alıntı yapılan: "conavar"hocam TDA1400 cok buyuk bir güçten bahsediyor...bukadar küçük bir entegre nasıl boyle birşey yapabiliyor?
ısınma problemi nasıl giderilir ?
ben biraz daha araştırıyorum....bunlara bakarak eger işi çözesem cok rahat otomobil için 100-200W bir anfi yapabiliriz sanırım besleme gerilimleri cok düşük ya :) cok sevdim ben bunları wallahi

direk tda4100 den o gücü almıyorsun çıkışta ayrıca mosfetler var ve 60 volt ile beslenmiş tda4100 9V - 11V
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aYe

ClassD kısa ve sade bir anlatımla şöyle birşey;

Ses 40khz sinüs dalgası diyelim, bunu 250Khz(örneğin) üçgen dalgayla bir comparatöre girerek modüle ederseniz duty oranı 40khz'lik sinyal tarafından belirlenen 250khz frekanslı bir pwm sinyali elde etmiş oluruz.

Bu pwm sinyali ile mosfetleri sürüp çıkışınıda alçak geçiren filtreye girince (250khz 40khz arası bariz bir fark var bu da filtre işini kolaylaştırır) 250khz'lik taşıyıcı frekans kalır 40khz çıkar.

Teorik olarak işin temeli bu.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

alayli

Alıntı yapılan: "OG"........................................................
Gözünde büyütme, PWM ve switch mode işin temeli. Çıkışda anahtarlama yapıyorsun linear çalışmıyorsun. Bu da az ısınmaya sebeptir. SMPS gibi.

.................................................

+1

Eğer başlığa konu olan, @conavar'ın verdiği güç katına ait şemanın sürücü kısmı D sınıfı olarak çalışıyorsa 56 adet IRFP 250 ile bu mümkün görünüyor...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

alayli

Konuyla lgili şu linki buldum "favoirites'imde...

http://www.geocities.com/semihaltunay/classd1.html

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

prof77

3.5 şiddetinde deprem yapar bu power amplifier hocam :D  :D

argeelektronik

yukardaki şema class değilki
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

alayli

Alıntı yapılan: "argeelektronik"yukardaki şema class değilki

Haklısın arkadaşım;

Dikkatsizliğime gelmiş. Cümlemi şöyle düzeltiyorum:

Eğer başlığa konu olan, @conavar'ın verdiği güç katına ait şemanın sürücü kısmı D sınıfı olarak çalışsaydı 56 adet IRFP 250 ile bu mümkün olabilirdi....

mp3dragon

Class D sadece verimi yükseltir

ohm yasası se aynen geçerli

verim %100 bile olsa

mosfet başına 115 voltta 4.11 amper akması gerekir ki bu durumda mosfetin güvenli çalışma bölgesi aşılmıştır.

kısaca 22.000 watt'a 56 mosfet yetmez
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

p_rof

arkadaşlar herkesde bir güç deliligi yani hastalıgı var asıl olan güç değil nasıl elde edildigide değil ikinci planda kalıyor temiz ses veren  thd si düşük  müzik dinlerken sizi mest ediyorsa o amfilikatör iyidir değil mi?ben müzik dinlerken tezenenin sürtünmesini duyabilmeliyim.yani ritim temiz olmalı .....
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

diot

Bu kadar abzürt watlara pek güvenmeyelim arkadaşlar. Sonuçta hangi hoperlora takacaksın bunu . Bol bol hoperlor yakmaktan başka ne işe yarar.Şu an seslendirme ile uğraşmıyorum artık ama işe devam eden arkadaşlar bir tek yüksek güçlü amfi yerine power kuleleri kullanıyor.( bir den fazla amfi grupları) Ses daha iyi ve randımanlı oluyor.

Konser esnasında bozulan hoperlor veya amfiyi çaktırmadan değiştirme durumu daha rahat. Tek büyük amfi kullanınca amfi bozuldumu konsere ara vermek zorunda kalırsın.

dhan000

hocam tda1400 çıkışlarının mosfetlerle sürülmesi sonucu o güçlere erişebiliyorler yoksa kendisi tek başına o işi yapamıyor...en azından benim datasheetlerinden anladıgım bu...

Rusi

Tam ben yazacaktım ki baktım Mp3dragon arkadaşımız yazmış bunun imkanı yok devre akım manyağı çizen arkadaşımızn akım hesaplamaları ile arası iyi değildi herhalde....
Alıntı yapılan: "mp3dragon"dayanamıcam

22.000 watt çıkış gücü

en baba hesapla %70 anfi verimi

31.428 watt toplam harcanan güç

9.428 watt mosfetler üzerindeki harcanan güç

9.428 / 56 = 169 watt 1 adet mosfet üzerinde ortaya çıkacak ısı

hadi canım sizde

hiç tek mosfette 169 watt soğutan oldu mu?

ısıl hesaplara da girecem ama bence bu bile yeterli

hatmeto

selam

devrenin şemaasının aynısı 4 mosfetli (yakl. 200w) olarak var

iyi çalışıyor. ama soğtma bir problem....

ben devreyi yanık bir amphiye uyarladım. (devrenin üzerine monte ettim)

ses gücü ve distorsiyon iyi....

yapacak arkadaşlra başarılar dileri.
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"