Picproje Elektronik Sitesi

MİKRODENETLEYİCİLER => Microchip PIC => Konuyu başlatan: ete - 13 Ekim 2009, 12:04:27

Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 13 Ekim 2009, 12:04:27
Bu başlık altında bir iki yeni proje yayınlamak istiyorum.

Bunlardan ilki bir Havya kontrol projesidir.
Projeyi normal piyasa havyalarını daha randımanlı kullanmak için yaptım ve halen de kullanıyorum.
Sistem şöyle çalışmaktadır. Havyanızı alete bağlıyorsunuz ve pot'u belirli bir noktaya ayarlıyorsunuz. Genelde orta noktanın biraz düşüğü 30 watt lık havyaları ısıtmak için yeterli olmaktadır.
Bu durumda aleti açtığınız zaman pic pot değerini okumakta ve ona uygun bir zaman hesap ederek bu zaman zarfında havyayı tam güçle ıstmaktadır. Pot daha düşük bir seviyeye ayarlanır ise tam ısıtma süresi azalmakta daha yüksek noktalarda ise bu süre uzamaktadır. Sonuçta havyanızı kullandığınız pot ayarına uygun bir sürede havyanız tam güçle ısıtılarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu aşamadan sonra ayarlanan pot seviyesine uygun bir seviyede havya ya puls uygulanarak havyanın belirli bir sıcaklıkta tutulması sağlanmaktadır. Pot düşük ayarlanırsa havya daha soğuk, pot yüksek ayarlanır ise havya daha sıcak çalışmaktadır. Pot bir yerde havyanın çalışma sıcaklığını ayarlamaktadır.
Sistem bu şekilde 30 dak çalışmakta ve sonra havya otomatik kapatılmakta ve kapanış buzzerden gelen bir sinyal sesi ile ikaz edilmekte ve bu ses her dakika değişiminde tekrarlanmaktadır.
Şayet ilk ses ikazından sonra 1 dakika içinde  reset butonuna basarsanız sistem kaldığı yerden işine devam etmektedir. 1 dakikayı geçirirseniz havya yeniden tam güç ısıtmaya tabi tutularak çalıştırılmaktadır.
Bu sistemin amacı hem havya sıcaklığını ayarlamak böylece uç yanması derdine son vermek, hem açık unutulan havyanın 30 dk. sonra otomatik kapatılmasını sağlamak hemde ilk açılışta havyanın mümkün olan en kısa sürede çalışmaya hazır hale getirilmesini sağlamaktır.

Aşağıdaki linkte he devre şeması hem isis simulasyon dosyası hem açık kodlar ile hex kodu hemde PCB dosyaları verilmiştir.
Son olarak şunu ekleyeyim. Ben siyah plastik bir adaptör kutusu aldım. Piyasada satılan havya sehpalarından birini alıp bu kutunun üzerine monte ettim. Kutuya devreyi monte ettim ve ön panele bir açma kapama düğmesi, bir pot ve birde buton koydum. Ayrıca çalışmayı izlemek üzere birde neon lamba monte ettim. Kutunun arkasına bir şase tipi priz taktım ve bu şekilde bir havya istasyonu yapmış oldum. Devre mükemmel çalışmakta olup tek kusuru havya sıcaklığının digital olarak izlenememesidir. Bunun sebebi tabiiki kullanılan hayyanın sensörü olmamasıdır. AMa bu hali ilede ucuz havyalarınızı mükemmel şekilde kullanabilirsiniz.

http://www.4shared.com/file/140509940/1ac9a1b/Havya.html

Kolay Gelsin
ETE
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 13 Ekim 2009, 12:07:53
İkinci proje bir matrix saat projesidir.
Fazla söze gerek yok. Devre matrix led gösterge üzerinde hem zaman hemde sıcaklık göstermektedir. Daha önce yayınlanmış olan Ete saat projelerine ilave bir projedir.

Link aşağıda olup deneyecek olanlar başarılar diliyorum.
Bu arada devre yalnızca simulsayon ortamında çalıştırılmıştır.

Ete

Link:
http://www.4shared.com/file/140510019/4abe8b4f/saat_Matrix.html
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: teknikelektronikci - 13 Ekim 2009, 12:28:53
elinize saglik hocam güzel calismalar
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: teknikelektronikci - 13 Ekim 2009, 12:39:07
hocam havyayi direk dc yi kiyarakmi calistiriyoruz bu devrede normal bizim havyalr ac de calismiormu ? ki dc de de calisir büyük olasilikla yoksa yaniliyormuyum ?
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 13 Ekim 2009, 12:46:08
Rezistansı olan bütün havyalar DC de çalışırlar. Hatta pek çok havya içinde seri diyot ile doğrultma yapılmış İyi aklıma getirdin. Benimde başıma gelen bir sorunu hemen açıklayayım.
Bazı havyalarda sap içinde seri 1N4007 diyot kullanılmış. Bu şekilde hazırlanmış bir havyayı benim devreye takarsanız havya uç seçer. Şayet havyanız bu devre ile ısınmaz ise mutlaka ya fişi ters çevirin yada diyotu sökün. Başıma geldi ve diyotu söktüm.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: sportmen - 13 Ekim 2009, 13:20:02
hocam devreler için teşekkür ederiz... Saat devresinin PCB si yok sanırım.. İNŞ bi çizen bulunur... Bilgim olsaydı çizer yapardım...
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 13 Ekim 2009, 14:35:15
Saat devresinin PCB si yok maalesef. Vakit isteyen bir iş. Bir yapan çıkar mutlaka biraz sabır.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 13 Ekim 2009, 16:14:19
Bir proje daha vereyim.
Eski Nokia 3310 LCD ni ekran olarak kullanan bir proje yaptım. Şimdi diyeceksiniz bir sürü örnek proje var zaten. Var ama böyle büyük displayli göremedim. Ekran zaten küçük birde yazılar küçük olursa mercekle bakmak gerekiyor. O nedenle büyük fontlu olarak bu programı yaptım.
Grafik LCD nin kullanım şekli ve büyük fontun ekranda nasıl oluştuğunu görmek açısından enteresan olabilir.

http://www.4shared.com/file/140509801/130505be/3310_lcd.html

Bu arada elinde fazla 3310 LCD ekranı  olan varsa almak isterim. Hiç olmazsa bir LCD ekranlı termometrem olsun istiyorum.

Kolay Gelsin
ETE
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: KONYALI - 13 Ekim 2009, 18:52:51
hocam çok teşekkürler ayrıca kaynak kodları vermeniz ayrı bi güzellik sizinle aynı forumda olmaktan gurur duyuyorum
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: POWER - 13 Ekim 2009, 19:57:54
hocam teşekkürler yine güncel ve güzel projeler yayınlamışsınız
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: trademy - 13 Ekim 2009, 23:13:03
ete hocam elimde iki adet 3310 lcd var
hala temin edemediyseniz yollayabilirim....
esen kalın.......
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 14 Ekim 2009, 07:23:31
@Trademy,
Lcd için teşekkür ederim Bir arkadaşımız yollayacak.
Sağlam ulaşmaz ise bilgi veririm. Malum kargoda ne olacağı belli olmuyor.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: sportmen - 14 Ekim 2009, 16:10:37
hocam bu LCD li projenin de  PCB si yok sanrım siz de değil mi? ben de bir tane var kullanmak istiyorum...
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: sportmen - 14 Ekim 2009, 21:35:35
Erol hocam dotmatrix projenize kayan yazı ekleyeblrsnz bizde pcb çizeriz
sonrada bastırırız... çok makbule geçer.. :) saygılar
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: solidus - 16 Ekim 2009, 22:09:17
8x8 dotmatrix kılıf bulabilirsem ben baskı devreyi yapmaya hazırım..
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 27 Ekim 2009, 10:08:55
3310 LCD ile yapılan projeyi deneme fırsatım oldu ve LCD nin kötü yanlarınıda böylece öğrenmiş oldum. Tecrübeyi sizinle paylaşayım istedim.

Birincisi bu LCD nin koıntrast ayarı programdan yapılıyor ve ben kafadan bir değer vermiştim. Daha doğrusu benzer uygulamalarda verilen değerleri dikkate alarak bir değer vermiş idim. Önce LCD yi nasıl hazırladım onu belirteyim.
LCD yi yerinden söktüm. 8 adet kontak pini mevcut bu pinlerin her birine direnç bacağı tipinde çıplak tel lehimledim. Yaptığım kart üzerinede bunları lehimledim. Pek sorun olmadan çalıştı. Ancak kapkara bir ekranla karşılaştım.
Hemen anladımki kontrast değeri çok fazla geldi. Programda verdiğim değer ile bir iki oynayarak uygun değeri $B0 olarak buldum ve tatmin edici bir görüntü yakalamış oldum.
Lehim yaptığım pinleri sağlamlaştırmak için tam üzerine sıcak plastik sürdüm. Soğumasını bekleyip devreye voltaj verdim. AMa ne yazıkkı LCD bir daha çalışmadı. Tabiiki sorunun sıcak plastik değilde temassızlık yada kısadevre gibi bir sorun olduğunu düşünerek plastiği geri çıkarmaya ve ne olup bittiğini görmeye çalışayım derken pinleriden biri yerinden çıktı ve LCD bir daha kullanılamaz hale geldi.
Hemen ikinci LCD yide söküp aynı işlemleri yaptım. İkincide direk camın üzerinde lehim padlari var idi. Lehim yapmaya daha müsait bir LCD idi. Demekki LCD lerde farklı yapılarda imiş. Her neyse lehimleme işinden sonra bağladım oda çalıştı. KOntrast falan gayet güzel. Ancak lehim noktaları bana çok sağlam gelmedi ve onuda sağlamlaştırmak için sıcak plastiğe müracaat ettim. Hemen anlayacağınız üzere LCD bir daha çalışmadı. Anladımki sıcak plastikLCD yi bozuyor. Nasıl bozar diye araştırınca lehim padlarinin dibinde bayağı küçük bir malzeme olduğunu fark ettimki bu kontrol entegresinden başka bir şey değildi. Aslında entegreye benzer bir halide yok ama başkada bir şey olamaz çünki Philips in bir entegresi olması gerekiyor. LCD nin başkada bir yerinde entegre falanda yok.

Bu arada hemen belirteyim. Bu devrede Pic 16F88 kullanmış idim. Bu entegre harika bir şekilde 2,5V ile bile çalışabilmekte. Devreyi 2 adet AA pil ile 3 V vererek çalıştrırdım. Sonuç olarak pil ömrünün bayağı uzun olacağını düşünüyorum.
Tabiiki elimde başka LCD kalmadı bulursam pil ömürünüde deneyeceğim.
Unutmayın kontrast değeri bende her iki LCD de de $B0 olarak gayet güzel tutmuş idi. Deneyeceklere hatırlatırım. Bu değişikliği yapmak için programın sonlarına doğru ;
LCD_AC: şeklinde başlayan bir satır var onun iki altında Lcd_Data=$C8 gibi bir satır ve yanında  Vop(Contrast) gibi bir açıklama olması gerekiyor.
İşte burada yer alan C8 (veya bşkada olabilir) değerini $B0 olarak değiştirin.

Yine programda MCLR bacağını kullanımını sigortalardan off yapın yada devrede MCLR bacağına 4K7 lik bir direnç ile pullup yapın.
Yeniden derleyip Pice hex dosyasını yazın. Hepsi bu kadar.
Kolay Gelsin
Ete

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: kafa1500 - 28 Ekim 2009, 02:23:08
ETE hocam 3310 lcdli termometreye birde saat özelliği ekleseniz çok süper olacak :)
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 28 Ekim 2009, 06:26:58
Saatli olan devreler var piyasada zaten. Benim amacım ekranda b üyük yazılı bir termometre yapmak idi.

Saati koyunca yazılar küçülecek mecburen onuda istemiyorum.
Ete,
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: murbay - 28 Ekim 2009, 21:06:09
Sayın Ete,
3310 ve havya projelerinin isis section dosyalarını ekleyebilirseniz memnun olurum...
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: kafa1500 - 28 Ekim 2009, 22:40:19
Devreyi denedim ama maalesef çalıştıramadım. Lcd'yi başka bir devrede denedim çalışıyor, 16F88'e  basit bir program attım (led yakıp söndürme) o da çalışıyor. Ama bir türlü bu devreyi çalıştırmayı beceremedim. kontrast ayarlarıyla, sigorta ayarlarıyla oynadım, bağlantıları gözden geçirdim olmadı. ETE hocam eksik bişey olabilir mi?
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 29 Ekim 2009, 07:00:26
Bizzat deneyip çalıştırdığım için özellikle söylüyorum devre çalışıyor. Eksik olanları bir önceki mesajımda açıklamış idim.
1. si MCLR off yapılacak yada MCLR bacağına 1 K direnç  ile pullup yapılacak.
2. si Contrast ayarı $B0 civarında bir değer verilecek.
Zaten devre çalışıp ta kontrast tutmaz ise kapkaranlık bir ekran çıkıyor. Hemen anlamanız gerek kontrastın fazla geldiğini. Değeri 10 ar 10 ar düşürüp uygun bir değerde bırakmanız gerekir.

Başkada bir eksik yok maalesef. Devreye mümkünse 3V veriniz fazla vermeye gerek yok. Bir çok yerde LCD nin 3,3V ile çalıştığı ve yin ebir çok yerde 5V ile çalıştığı belirtiliyor. Kararsız kaldım. Ama bizzat 3V ile denedim hem pic hemde LCD gayet güzel bu voltajda çalışıyorlar.

Not: elinde fazladan LCD olan var ise ihtiyacım var. Bu kadar uğraştıktan sonra çalışan bir devrem olsun istiyorum...................

Yinede çalışan programın linkini yeniden veriyorum. Programın en son hali ile PCB dosyası ile sec uzantılı dosylarıda ekledim. Programda bazı rakamların görünüşlerini düzelttim.
http://www.4shared.com/file/140509801/130505be/3310_lcd.html

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: murbay - 29 Ekim 2009, 14:08:33
3310 model dosyası elinde olan var mı?
3310'lu projeyi çalıştırmak istediğimde benim proteus PCD_8544.DLL dosyası yok diyor
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: kafa1500 - 30 Ekim 2009, 00:29:58
Hocam sonunda çalıştırdım, devre için tekrar teşekkürler.
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 01 Kasım 2009, 20:18:24
Bu gün bir led animasyon devresi ve programı vereceğim.

Her şey açık.  Biraz karmaşık gelebilir ama dikkatlice incelerseniz her şey anlaşılır sanırım.

Ete


http://www.4shared.com/file/145442081/6e2a03cd/led_show.html
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 02 Kasım 2009, 07:23:49
Düzeltmeye gerek yok . İsteyen istediği gibi oynasın.
Bekleme muhtemelen iki bekleme komutu üst üste geliyordur ondandır.Benim dikkatimi çekmemiş idi.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 11 Kasım 2009, 22:49:48
Epey bir zamandır benden sürekli basit saat devresi ve programı isteniyordu.
Bende forumlarda bir sürü var diye pek ilgilenmiyordum ama son gelen bir kaç mesaj üzerine bu konuda program yazmaya karar verdim.

Pic ile yapılabilecek en basit saati yaptım . Tabiiki 7 segment display ve taramalı çalışan sistemle. Benim saat projelerinin geleneksel bir özelliği vardır. Ayar menüsü hemen hepsinde aynıdır ve ayar menüsüne girildiğinde ayar yapılan hane flash yapar. Bu projede de gelenek bozulmadı.

Bu projenin bir diğer özelliğide displayi süren pinlerin aynı zamanda buton girişlerinde de kullanılıyor olması. Tabiiki zaman paylaşımlı bir sistemle ilgili pinler giriş haline getirilip butona basılmışmı kontrol edilmekte ve iş bitince ilgili pin çıkış olarak ayarlanmaktadır.

Her zaman olduğu gibi Programın açık kodları pek çok kişinin işine yarıyacaktr.

http://www.4shared.com/file/150324600/fcc5701c/saat_Basit.html

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: seco06 - 14 Kasım 2009, 12:22:48
Projeler için teşekkür ederim.Ben bunları açamadım.Sanıyorum benim kullandığım proteusla uygun versiyon değiller.Siz hangi versiyonu kullanıyorsunuz?
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 14 Kasım 2009, 12:29:11
Dosya içinde SEC uzantılı dosyalar vardır. Versiyon farklılığı var ise dosyaları bu sec uzantılı dosyaları kullanarak açabilirsin.
Bunun için isisi çalıştır. File menüsünü aç ve import section seçeneğini seç.
ilk sec uzantılı dosyanın yerini göster ve yükle. Sonra kayıt edersen bir daha ki sefere normal yükleyebilirsin.
Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: teknikelektronikci - 14 Kasım 2009, 19:40:10
artik yeni proteus eski versionlar icin farkli kadet secenginde 7.0 secenegi sunuyor
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 15 Kasım 2009, 13:08:05
Bugün bir başka proje veriyorum.
Proje konusu; aralarında 100-1000 m kadar mesafe olan 2 ayrı sistemin bir biri ile RS485 kullanılarak haberleştirilmesidir. Bu sistemde bir tarafta 24 adet buton 24 adet Led sürme sistemi, diğer tarafta ise 24 adet röle bulunmaktadır.
Buton tarafından hangi butona basılır ise ona ait led hemen yanacak siz elinizi butondan çekseniz bile led yanmaya devam edecektir. Aynı şekilde butona karşılık gelen röle de diğer tarafta çekili hale gelecektir.
Aynı butona tekrar basılır ise hem led sönecek hemde röle bırakacaktır.

Bir nevi kablolu uzaktan kontrol sistemi dir bu.

Gerekli dosyalar aşağıdaki linkte  sunulmaktadır.

http://www.4shared.com/file/152507651/df06ba75/Buton_Role24.html


ETE
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: seco06 - 15 Kasım 2009, 22:00:09
Alıntı yapılan: "ete"Dosya içinde SEC uzantılı dosyalar vardır. Versiyon farklılığı var ise dosyaları bu sec uzantılı dosyaları kullanarak açabilirsin.
Bunun için isisi çalıştır. File menüsünü aç ve import section seçeneğini seç.
ilk sec uzantılı dosyanın yerini göster ve yükle. Sonra kayıt edersen bir daha ki sefere normal yükleyebilirsin.
Ete
Teşekkürler.SEC uzantılı dosya yoksa ne yapacağız?
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ilker_32 - 16 Kasım 2009, 00:50:19
En kolay yolu versiyon değiştirmen hem sen uğraşmazsın hem başkası. Herkez özellikle .SEC uzantılı dosya için uğraşmaz yada paylaştığı şemanın yanına koymaz.
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: seco06 - 17 Kasım 2009, 22:41:28
Alıntı yapılan: "ilker_32"En kolay yolu versiyon değiştirmen hem sen uğraşmazsın hem başkası. Herkez özellikle .SEC uzantılı dosya için uğraşmaz yada paylaştığı şemanın yanına koymaz.
Çok basit yolu seçmişsin.Her devre için versiyon değiştireceksek işimiz var :).Ben bunun daha kolay yolu varmı diye sormuştum.Bu senin önerin daha zor.
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ilker_32 - 18 Kasım 2009, 13:34:30
Elbette en basit yöntem Proteus'un 7.6 sp0 sürümünü yüklemen olacaktır. Daha yeni sürümü çıktıysa onu arayıp bulacaksın. Böylece tüm dosyaları açabilirsin. Başka bir çarede var tabi, bir hayırseverin .SEC uzantılı dosyayı sana yüklemeyi beklemekten başka bir çaren yok gibi. :lol:

Kolay Gelsin.
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: solidus - 18 Kasım 2009, 22:23:59
@ETE,
Hocam projelerinizi ilgi ile takip ediyor sayenizde bi şeyler öğreniyorum. Frekans okuma ve bar'lı göstermenin mantığını braz açıklarmısınız.. Elbette pbp olursa çok sevineceğim..
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 18 Kasım 2009, 22:48:02
Frekans okumanın iki değişik mantığı vardır.
Birincisi peryot ölçüp oradan frekansı hesaplamaktır. F=1/T  formülünden frekans kolaylıkla ölçülebilir. Örnek vermek gerekir ise;
Pic in bir pininden giren sinyalin HIGH seviyesi + LOW seviyesi us yada ms cinsinden ölçülebilir. Bunun için hazır komutlar (PULSIN gibi) kullanılabileceği gibi tmr0 kullanılarak da ölçüm kolaylıkla yapılabilir.
Ölçülen değer yuılarıdaki formüle koyularak oradan frekans hesaplanabilir.

İkinci metod da ise 1000 ms (yani 1sn) lik süre zarfında her hangi bir pic pininden gelen frekansa ait pulslar sayılabilir. Böylece frekans hesabı kolaylıkla yapılabilir. 100 Hz lik bir sinyalde 1 sn yada 1000 ms içinde 100 puls sayılmalıdır. Buna benzer şekilde ölçüm yapılarak ferkans ölçülebilir.

Barlı göstermenin prensibi ise LCD de toplam karekter adedinin 16 olduğu (2x16 LCD) göz önüne alınarak bar şeklinde gösterilecek bilginin büyüklüğü 16 karektere orantılarak yapılır.
Diyelimki maksimum ölçülen değer 100 olarak okunabiliyor. O halde 100 değeri 16 bar karekterine eşdeğer olacaktır.  Formülümüz 100/16=6,25 olacaktır. O halde her bir bar karekteri 6,25 birimlik büyüklüğü göstereck demektir. BAR=ÖLÇÜ/6,25  şeklinde bir hesaplama size gösterilecek bar adedini verir. Örnekle açıklayalım.
BAR=100/6,25=16 O halde gösterme;
LCDOUT $fe,2,REP BAR\16 şeklinde  bir komut otomatik gösterim yapar.
Değişkenler kullanarak hesabı yaparsak;
BAR=OLCU/6,26  (Yada BAR=(OLCU/625)*100)
LCDOUT $fe,2, REP SEKIL\BAR
Burada şekil bar karekterinin ASC değeri olup BAR değişkenide kaç adet karekter yazılacağını temsil eder.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: teknikelektronikci - 18 Kasım 2009, 23:21:43
Alıntı yapılan: "ilker_32"Elbette en basit yöntem Proteus'un 7.6 sp0 sürümünü yüklemen olacaktır. Daha yeni sürümü çıktıysa onu arayıp bulacaksın. Böylece tüm dosyaları açabilirsin. Başka bir çarede var tabi, bir hayırseverin .SEC uzantılı dosyayı sana yüklemeyi beklemekten başka bir çaren yok gibi. :lol:

Kolay Gelsin.

hocam
yeni proteuslarda 7.0 ollarak kayit etme özeligi var hic .sec dosyasina gerek yok paylasimlar yaparken direk 7.0 ollarak kaydetmek yeter (save as den)
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: Maxim - 10 Aralık 2009, 11:50:21
ete hocam size bir sorum olacaktı ,

bu 18B20 için kullandığınız programı inceledim ,
sonra 18B20 nin data sheetine baktım ,

çözünürlüğü değiştiren config registeri içerisinde ,
5. ve 6 bitler yani R1 ve R2
bunlar default 12 bit tir deniyor
yani ikiside 1 olursa 12bit hassasiyetinde olması lazım ,

sizin kod içerisinde böyle bir ayar görmedim ,
o zaman 12 bit midir ölçüm yani ?
yoksa başka bir detay varmı ?
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 31 Aralık 2009, 16:35:12
@Maxiboost,

Bu mesajın dikkatimden kaçmış yada haber verilmemiş. Her neyse cevaplıyayım.
Normalde 9 bit kullanacağım zaman aşağıdaki kodları ilave ediyorum programa. Bunlar yoksa 12 Bit ölçüm yapıyor demektir.

SENSORYAZ:
         OWOUT   COMM_0, 1, [$CC, $4E, $00,$00,$1F]
         RETURN  

programın başınada Gosub Sensoryaz şeklinde bir satır ilave edip bir kereliğine bu kodun çalışmasını sağlıyorum.

Ete
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: gladi - 26 Ocak 2010, 10:04:06
bu başlığı sabit yapalım modaratör arkadaşlar ( rica )
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: wsxwsx - 26 Ocak 2010, 10:38:13
başlık bir yere mi gidiyor. sabit değil mi
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: sapkaliamca - 29 Ocak 2010, 16:33:05
ETE hocam çalışmalarınızın çok değerli olduğunu tüm arkadaşlarımız bilirler ellerinize sağlık çok teşekkür ederiz iyi çalışmalar.
Başlık: ETE Projeleri
Gönderen: manyaq_32 - 17 Mart 2010, 16:01:59
eline sağlık ete hoca projelerin çok güzel bende yeni yaralanmaya başladım
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: lanna - 15 Mayıs 2010, 20:05:53
ETE hocam mrb, ben yapmis oldugunuz projelerden Basit_Saat flash ile calisan projenize sht11 ekleyerek isi ve nem gostermek istiyorum. bu konuda yardimci olabilirmisiniz ? sht11 i okuyup display e yansitmak istiyorum.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: murbay - 16 Mayıs 2010, 22:18:22
Sayın ETE,
saat matrix devrenizi yaptım, ancak uygulamada çalıştıramadım...Bazı noktaları size sormam gerekti.
Öncelikle 16F876 osilatör olarak ne kullandınız. Pic'e programı atarken özel bir seçenek seçmemiz gerekiyor mu?
displayler sütun katot mu kullandınız? yani 74hc595'ler displaylerin katotlarını mı sürüyor?
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 17 Mayıs 2010, 06:59:44
Aslında isis şemasında bulabileceğin soruları sormuşsun.
İşlemciye sağ tıklayıp açılan pencereden 876 nın 10 Mhz ile çalıştığını görebilirdin. Kristal değeri 10 Mhz olacaktır.

Matrix displaylere gelince,
ULN2803 satırları sürmekte ve LOW vermektedir. Sütunları 74HC595 ler sürmekte ve onlarda HIGH verince noktalar oluşmaktdaır.
Kısaca satırlar LOW ile sütunlar ise HIGH ile sürülmektedir. Bunun adı katod mu yoksa anotmu satan adam karar veriyor galiba.
7 segmentlerde bunu kolaylıkla ayırd edebiliyorsun ama matrixde bunu yapmak zor sanırım.

Ete

Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: murbay - 19 Mayıs 2010, 20:51:20
Problemi lokalize etmek için sormuştum. Hatayı başka yerlerde aramam gerekli demek ki.
Eğer çalışırsa pcb'yi buraya koyarım...
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 20 Temmuz 2010, 18:32:18
Genel istek üzerine eski projelerimden bazılarını yeniden yayınlıyorum.

Birinci proje 7 segment saat ve ısı gösterge sistemine aittir.
İkinci proje hemen hemen aynı amaca yönelik bir proje ancak projeyi yapacak olanlar için display parlaklığını HPWM ile ayarlayabilecekleri bir projedir. Onuda genel istek üzerine hazırlamış idim.
Diğer bir proje ise daha çok ders amaçlı bir proje olan matrix saat projesidir. İsis de çalışmakta olup gerçektede çalışması gerekir.

http://www.4shared.com/file/nqyCiLon/SAAT_ISI_7_.html

http://www.4shared.com/file/Bd34WSfh/SAAT_F88_PWM.html

http://www.4shared.com/file/140510019/4abe8b4f/saat_Matrix.html

Ete


Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: murbay - 20 Temmuz 2010, 21:33:23
sayın ETE,
saat_matrix projenizi yaptım ama bir türlü çalıştıramadım.
donanım olarak bir sorun olduğunu sanmıyorum. sanırım tarama ile ilgili bir sorun var.
isterseniz yaptığım devreyi size yollayabilirim.
vaktiniz varsa üzerinde çalışabilirsiniz. Çalışırsa birçok kişinin işine yarayacaktır.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 20 Temmuz 2010, 21:42:14
Şu anda yazlıktayım. Eylül ayında yollarsan bakarım mutlaka.
Ben unuturum sen arada bir özel mesaj atıp hatırlatırsan sevinirim.

Hiç bir saat projemi yapmadığım gibi bu projeyide yapmadım. Ama isis'e güveniyorum. Orada çalışıyor ise gerçektede mutlaka çalışması gerekir. Vardır atladığın bir yer mutlaka. Sorunun tam olarak ne olduğunu açıklarsan belkide göndermeye gerek olmadan halledebiliriz. O projede matrixlerin bağlantısı sanırım önemli olmalı. Öncelikle varsa kartın PCB yerleşim planı ile birlikte yollarsan ordan başlayabiliriz kontrole.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: serkanspy - 27 Ağustos 2010, 02:11:00
(https://320volt.com/wp-content/uploads/2008/02/dtmf-telefon-kontrol-pic16f628-ht9170-150x150.png)
Bir sitede vermiş oldugunuz projeyi uyguladım fakat şöyle bir sorunla karşılaştım
aynı devreyi yaptım telefonla arıyorum cihaz cevap veriyor 1234 kabul etmiyor fakat 2006 kabul ediyor 2006 dan sonra #1 de 1 nolu röle ve 6 ya kadar devreye giriyor fakat *1 yaptığımda hata veriyor bunu neden yapar yardımcı olurmusunuz 2006 dan girdiğim içinmi sebebini bulamadım 1 den 6 yakadar yakıyorum kapatamıyorum
hatayı nerde yapıyorum bulamadım yardımcı olurmusunuz
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 27 Ağustos 2010, 08:15:53
Bu projenin değişik şifrelere sahip olanları  bir kaç sitede yayınlandı. Sendekinde esas şifre hangisi bilemem.
Ayrıca hata veriyor lafı havada kalmış. Hatanın detayını verirsen üzerinde düşünme fırsatım olur. Değilse  karanlıkta iğne ararım.

Ayrıca bu projede bazı iyileştirmeler yaptım. Hem şema da hemde programda bir iki düzeltme oldu. Bunları uygulayıp denemekte yarar var. Hemen belirteyim yapılanların senin sorununla alakası yok maalesef. O kısmı doğru çalışması gerekir.
Dediğim gibi hata detayı vermelisin. Birde e-posta verirsen son halini yollarım.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: serkanspy - 27 Ağustos 2010, 15:54:48
http://rapidshare.com/files/244522081/picbasic-pro-dtmf-kontrol.rar (http://rapidshare.com/files/244522081/picbasic-pro-dtmf-kontrol.rar)


Vermiş oldugunuz link sanırım bu

Projeyi yaptım hata su sistemi arıyorum 8 çalmada cevap veriyor ve çalma sayısınıda degiştirebiliyorum ve aradıktan sonra  1234 şifremi giriyorum ve hata sesi veriyor 2006 girdigimde şifreyi kabul ediyor # 1 de 1 led yanıyor ve sonra 2 led yakmak istedigimde  2 ye direk bastım hata verdi sonra #2 yaptım gene hata verdi sonra  tekrar aradım ve her aramaya bir led yakıyor  ve her led yakmam için tekrar aramam gerekiyor birinci sorum bu ikinci sorun * la kapama konumuna geçiyorum ve * bastıgım anda hata veriyor yani kapama yapamıyorum umarım  anlata bilmişimdir projenizi çok begeniyorum uygulama hata bende ama nerede hata yapıyorum bilmiyorum
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 27 Ağustos 2010, 21:19:16
Programa bakarsan şifre  2580  olmalı 1234 değil. Programın başına bir data satırı koymuşum onu açarsan şifre 1234 olabilir. Aöa mevcut şifre 2580 veya 2006 şeklinde düzenlenmiş.

Programda bir kusur yok. Üstelik bunu bir çok kişi yaptı. Bende yapmıştım hala duruyor ve çalışıyor tabiiki.

Ayrıca gerek şifre girişlerinde ve gerekse açma kapatma girişlerinde zaman çalışmaktadır. Bilgileri zaman geçirmeden çabuk girmelisin. Aksi taktirde sistem kendini otomatik olarak kapatıyor.

Programın yenisi  aşağıdaki linkte mevcut. Şema değişikliğide orada var.
Şifre yine aynı.

http://www.4shared.com/file/v4mJOmNe/DTMF_TUMU.html


Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: serkanspy - 28 Ağustos 2010, 01:06:24
Yardımlarınız için teşekkür ederim  verdiginiz şeyleri deneyecegim tekrar teşekkürler
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: frkcn - 15 Ekim 2010, 10:22:20
elinize sağlık ete hocam dikkat ettimde  çözüm üretemediğiniz bir konu göremedim :)
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 15 Ekim 2010, 12:08:23
@Murbay,

Matrix saat projesini yaptığını ve bir türlü çalıştıramadığını söylemiştin. Ne oldu çalıştırabildinmi?.
Bu projeyi bir kaç gün evvel bir başka arkadaş yaptı ve bir kerede çalıştırdı. Bi rtitreme sorunu olduğunu söyledi ve onu da ben hallediyorum. Devreyi fiziksel olarak yapmayınca titreme sorununu simulasyonda görmek mümkün olmuyor maalesef.
Ancak zamanlama ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum ve o arkadaşa çözüm önerileri sundum.
Senin problemin hala devam ediyor ise incelemek isterim doğrusu.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 15 Ekim 2010, 12:37:19
Uzun zamandır yeni bir proje yayınlamamıştım. Bunu sebepleri var elbette. Proje çok ama yayınlama isteğim yok.
Çünki sürekli olarak projelerimi ticari mal haline getirip satıyorlar. Diyeceksiniz ki ne karışıyorsun sen açık kodu veriyorsun devreyide veriyorsun gerisi yapanın insafına kalmış. Ama durum öyle değil. İş ticarete gelince yapanın hakkınıda düşünmek gerekir.  Her neyse hiç bir projemin ticari mal olarak satılmasına razı değilim bunu herkesin bilmesini istiyorum. Satmak isteyen banden izin alması gerekir.

Evet gelelim yeni projeye, bir "Dijital ve PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi) vereceğim.
Bazılarına basit bir proje gibi gelebilir. Ama sistem geliştirmeye çok açık bir proje. Şu anda piyasada olan en modern radyoların tüm özelliklerini taşımasına rağmen kısıtlı imkanlar nedeni ile basite indirgeyerek yaptım bu projeyi.
Devre alıcı olarak Philips firmasının TEA 5767 entegresine dayanmaktadır. Söz konusu entegre tabiiki kendi başına bir işe yaramıyor. Data sheetine uygun olarak asgari elemenlar kullanılarak entegre bir moduül haline getirilmiş ve modül olarak satılmaktdır. Bende modülü satın alarak bu projeyi yaptım.
Bu modül aynı zamanda pek çok radyolu telefonda da kullanılmaktadır. Aslında modül bu işler için üretilmiş.
Yaptığım sistemde yalnızca FM bandnı birer buton yardımı ile sağa yada sola doğru tarama işlemi yaptırılmaktadır. Her butona basılışta sistem taramaya başlayıp bir istasyon bulduğunda durmakta ve o istasyonu çalmaktadır. Butonu basılı tutarsanız bant sonuna atlamaktadır.
BU modül ile uygun (çok pinli bir pic) işlemci kullanılarak ,
- otomatik istasyon hafızası bir tuşla bütün geçerli istasyonların hafızaya alınması sonra birer birer bu tuşların kullanılarak istasyonların çaldırılması
- Hafıza tuşlarına manuel olarak istasyon kayıt ettirilmesi
- Tuş takımından girilen bir frekansın çaldırılması
- Bant tarama işleminde yalnızca kuvvetli istasyonların bulunması yada biraz zayıflarında devreye alınması gibi seçeneklerin yaptırılması mümkündür. Yapmak isteyenlere bu konuda yardımcı olabilirim.

Sistemde anfi olarak TDA 7056 entegresini kullandım. Güzl bir anfi ve çok kaliteli bir sesi var. Ben mono yaptım sistemimi. Ama modül çıkışı stereodur ve iki anfi kullanılarak sistem stereo yapılabilir.
BU anfide ses (volum) kontrolü voltaj kontrolü ile yapılmaktadır. Bu özelliği kullanarak ses kontrolünüde butonlarla ayarlı hale getirdim. Bunun için gerilim bölücü bir sistem kullandım. Yaptığım sistemde 16 değişik volum seviyesi bulunmaktadır.

Son olarak Modül konusuna tekrar değinmek istiyorum. Modul şu anda Türkiyede satılmamaktadır. Yurt dıiından alınıyor. Ben E-Bay üzerinden bir Kanada firmasından aldım. Ancak stokları bitmiş şu anda. Yapmak isteyen olursa elimde bir kaç tane modül var. Tanesi 10TL den veririm.
BU arada Çinde bir firma buldum ancak 1000 taneden az sipariş kabul etmiyorlar. Fakat uzun yazışmalardan sonra adamı ikna ettim sanırım. En az 10 adet olmak üzere sipariş kabul edebilecekler. Denemek isteyen olursa bana mesaj atsın site adresini ve temasta olduğum kişinin adını vs. bilgileri veririm.
Buraya koymuyorum. Reklam gibi olmasın diye. Gerçi verdiğim dosyalarda buna ait bilgi mevcut.

Neyse dosyalar ilişiktedir. Bu devreden bir kaç tane yaptım. Şu anda kullanıyorum. Çalışmıyor diye bana lütfen geri dönmeyin.
Kesin çalışıyor.

Son olarak doyaları yüklediğim linki veriyorum.

http://www.4shared.com/file/4y6fhF_R/RADYO.html

devrenin PCB sini ve yerleşme planını ayrıca  Word dosyası içinde veriyorum. orda yer alan PCB 1/1 ölçeğindedir ve direk basılarak PCB yapılabilir.
Hepsi bu kadar. Yapacaklara şimdiden başarılar temenni ederim.

Ete

Not: Modül E-Bay da yeniden satılıyormuş. aşağıda linki veriyorum.

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=tea5767&_sacat=0&_odkw=tea5767+modul&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: X-Fi - 15 Ekim 2010, 13:02:32
hocam öncelikle tebrik ederim zaman harcayıp uğraşıp karşılıksız paylaşım yapan birisiniz ne mutlu size dosyaları inceledim belki kendim için masa tipi bitane radyo yapabilirim çizimlerde +5V ile GND arasında mavi layer ile jumper görünüyor o nedir.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 15 Ekim 2010, 13:10:22
O bir köprü (jumper) tek bir tane var yalnızca.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: rercan - 15 Ekim 2010, 17:01:40
hocam ben bu modülü  çin malı mp3 ler de de görmüştüm. bozuk mp3 lerde kullanılabilir modül almak için. arkadaşların bilgisine. emeğiniz ve paylaşım için teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: Burak B - 15 Ekim 2010, 19:35:56
Alıntı Yap
hocam ben bu modülü  çin malı mp3 ler de de görmüştüm. bozuk mp3 lerde kullanılabilir modül almak için. arkadaşların bilgisine. emeğiniz ve paylaşım için teşekkür ederim.

Aynen çin malı mp3 lerin hemen hepsinde bu modüllerden var. I2C ile haberleşiyorlar ama genelde TEA5767 den çok SP3767HN kullanıyorlar. :)
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: private_korsan - 15 Ekim 2010, 19:48:22
hocam gerçekten çok makbule geçti sağolun
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: frkcn - 19 Ekim 2010, 12:42:27
farklı türde fm modül türkiyedede satılıyor beklemek istemeyenler için..

Stok Kodu     :  WRL-08482
Ürün Adı    :    FM Radio Module Breakout Board - NS73M
Marka    :    ******
      
      
      {piyasa_fiyati}
Fiyat    :    32,96 TL + KDV
Kdv Dahil    :    38,89 TL (38888.3 Puan)
{indirimli_fiyat_tanim}    {indirimli_fiyat:}    {indirimli_cevrilmis_fiyat}
Havale    :    37,72 TL (%3 havale indirimi)

Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: erdoner - 08 Kasım 2010, 19:21:01
ete hoca bu forum dunyasındakı en kıbırsız ve yardımsever ınsan bence! bılgının paylaştıkça çoğalacağına ınanan az sayıdakı kişilerden biri hocam paylaşımlarınız için şahsım adına çok teşekkür ederim...
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 08 Kasım 2010, 19:40:07
Ben pek 74164 kullanmam ama eminmisin projenin bana ait olduğuna. Kayan yazılarda genelde programı başka devrelerede uydurmak mümkün. Buda onlardanbirisi dir sanırım. Esas sorunun nedir ona göre açıklama yapayım.
Yada proje ile ilgili belgeleri yolla bakıp ona göre söyleyeyim.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri, 60 Ledli Animasyonlu Saat Projesi
Gönderen: ete - 22 Mart 2012, 18:40:48
(http://dl.dropbox.com/u/25364674/Saat-2.JPG)
(http://dl.dropbox.com/u/25364674/Saat-1.JPG)
Yeni yaptığım 60 Ledli Animasyonlu Saat Projesini yayınlıyorum. Proje eskiden yaptığım bir saat projesi üzerine otrutulmuş olup saniyeleri göstermek üzere dairesel dizilmiş 60 adet led içermektedir. Söz konusu ledler iki ayrı animasyonla çalışmakta olup animasyn değişimi her yeni dakikada yapılmaktadır. Buna animasyon değilde saniye gösterme şekli desek daha doğru olacak sanırım.
Birinci gösterim şeklinde ledler her saniye için yanarak ilerlemekte ve yanık kalmaktadır.
İkinci şekilde ise her saniyede 60a det led yanıp sonra sönmekte ve söndüğü anda saniye hangi değerde ise ona karşılık gelen led yanık kalmaktadır.
Böylece her iki gösterim şeklinde de saniyenin ilerleyişi izlenebilmektedir.

Saati hem kendim yaptım hemde bir kaç kişi daha yaptı. Kendi yaptığıma 12-3-6-9 saatlerine denk gelen noktalara ayrıca 4 adet kırmızı led ilave ettim. Bunlar sürekli yanık kalmakta olup yalnızca saate görsellik katmaktadırlar. Bazı arkadaşlar he saat başı noktasına birer led koymuş. Bu bana fazla ışıklı geldiği için pek tutmadım.  Şemada bu ledler yer almamaktadır. Sabit yandıkları için direk 12V beslemeden seri akım sınırlama direnci ile sürülebilirler.

Her zaman olduğu gibi açık kodlar ve gerekli dosyalar aşağıdaki linkte verilmektedir.

http://dl.dropbox.com/u/25364674/Saat_F88_90.rar (http://dl.dropbox.com/u/25364674/Saat_F88_90.rar)

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: -Hasan- - 22 Mart 2012, 18:43:55
Hocam tebrik ederim çok hoş bir çalışma olmuş. Özellikle mavi display ' ler ayrı bir hava katmış.

İyi çalışmalar.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: JKramer - 22 Mart 2012, 19:39:26
Gerçekten çok güzel görünüyor, elinize sağlık.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: F.T - 22 Mart 2012, 20:35:40
ETE hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: gutaussehender - 22 Mart 2012, 21:49:28
Gerçekten mükemmel hocam elinize emeğinize sağlık.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: mlkpo - 20 Haziran 2012, 15:11:43
Sayın ETE ustam bana bir devre lazım devre şöyle olacak ısıyı alt seviye ayarlayacagız misal 36.5 ısı 36.5 ten aşagı düştügü zaman röle devreye girecek üst seviye olarak misal 38.5 ısı 38.5 yukarı çıktıgında röle devreye girecek..röle çıkışı tek port ta olabilir çift port ta olabilir farketmez   teşekkürler..Bunu kuluçka makinasına koyacagım yumurtaları ısı yüsekli ve ısı düşüklünden dolayı iki kez çöpe attım.ben röle çıkışlarına alarm koyacagım.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 20 Haziran 2012, 16:43:54
Buna benzer çalışan bir sürü devrem olacak idi. Yalnız senin söylediklerinde bir gariplik var.
Sıcaklık düşük oluncada röle çalışsın yüksek oluncada röle çalışsın demişsin. Birinden biri olması gerekmezmi?
Yoksa iki ayrı röledenmi bahsediyoruz.

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: tyildizak - 20 Haziran 2012, 18:30:52
@ete hocam, elinize sağlık ama video da isteriz :)
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: ete - 21 Haziran 2012, 10:04:08
Video aşağıdaki linktedir.

Saat (http://www.youtube.com/watch?v=pVhv-AoG8Lk#)

Ete
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: kudretuzuner - 21 Haziran 2012, 10:26:05
Merhaba
Fevkalade güzel elinize sağlık.Teşekkürler.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: bayhakan - 09 Kasım 2012, 11:04:21
arkadaşlar selamlar ..ete hocama teşekkür ederim... ete hocanın saat pcb.si elinde olan varsa ücreti ile almak isterim..
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: diot - 09 Kasım 2012, 14:37:22
Bu saat projesinde elektrikler kesilince noluyor. saat geri planda çalışmaya devam ediyormu ?. Yoksa elektrikler gelince yeniden ayar yapmak zorundamıyız.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: Extreme - 11 Kasım 2012, 19:33:50
@ete

Projeleriniz Kurslarda ders kitabı gibi gösteriliyor.
Emeğinize Sağlık
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: husam881 - 13 Kasım 2012, 16:13:23
Sayın ETE;
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Allah razı olsun.
Nokia 3310 LCD lerin kullanımıyla ilgili bir şey sormak istiyorum. Bu LCD lerin sağlam olup olmadığını nasıl test edebiliriz? Şöyle ki LCD yi telefondan söküp pinlerine kablo lehimledim. Lehim sırasında herheangi bir zarar verip vermediğimi merak ediyorum. Pic programlayıcımda bir sorun olduğu için yazdığım programı pic'e yükleyip deneyemiyorum.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: alicoo14 - 16 Aralık 2012, 00:02:53
Öncelikle Selamun alyküm projeleri paylasıyorsunuzda benim preteus hata veriyor acmıyor projeleri
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: t2 - 16 Aralık 2012, 00:22:48
veAleyküm Selam. Proteusunuzda sorun var demek. taze yükleyiniz.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: Maxim - 16 Aralık 2012, 08:49:38
aynen
problem sizin proteus ta, ete nin projelerinde degil.

bu kadar basit
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: aea_46 - 14 Mayıs 2013, 00:40:35
Saygıdeger ETE hocam.
Projelerini yıllardır begeni ile takip ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Elinize Sağlık.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: sifirzero - 22 Mayıs 2016, 20:35:43
selamünaleyküm ete hocanın bütün verdiği örnekler çalışmalar arşiv kimde var acaba verebilirmisiniz.
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: gevv - 22 Mayıs 2016, 21:51:10
http://etepic.com/index.php/board,8.0.html (http://etepic.com/index.php/board,8.0.html)
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: sifirzero - 22 Mayıs 2016, 21:53:40
teşekkürler kardeşim saolsun
Başlık: Ynt: ETE Projeleri
Gönderen: BC337 - 30 Mart 2022, 14:55:36
Alıntı yapılan: ete - 21 Haziran 2012, 10:04:08Video aşağıdaki linktedir.

Saat (http://www.youtube.com/watch?v=pVhv-AoG8Lk#)

Ete


hocam bunun şemasını kodlarını paylaşmanız mümkün mü ???