Picproje Elektronik Sitesi

MİKRODENETLEYİCİLER => ARM => ARM9 Mikrodenetleyici => Konuyu başlatan: piedos - 18 Ekim 2005, 12:15:58

Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: piedos - 18 Ekim 2005, 12:15:58
arkadaşlar  arm9 C compiler ı nerden bulabilirim?

daha önceden bunu kullanan arkadaş var mı?
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: arslan74 - 18 Ekim 2005, 14:33:42
Merhaba,

IAR'in web sitesine bak orda hertürlü c derleyicinini bulabilirsin.
www.iar.com

Ayrıca hangi şirketin ARM9 serisini kullanacaksan onların sitesinede bak. Onlara sana bir veya birkaç tane C derleyicisi önerecektir.
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: ahmet abüü - 10 Mart 2006, 17:19:21
Merhaba...

ARM9 için bir çok seçenek sözkonusu. İstersen IAR ile istersende WinCE ile windows altında kodunu yazarsın ve yüklersin. WinCE 'yi kurarken zaten sana soracak hangi işlemci ile çalışmak istedigini. Seçimini yaptıkdan sonra kuruluma devam eder ve o chipin bütün özellikleri artık emrindedir. Ayrıca Linux seçenegide var. Sen hangi ortamda çalışmak istedigini belirt önce daha sonra da hepsi için yardım ederim. ARM9 için Samsung S3C2410'a yogunlaşırsan benden daha fazla destek bulursun. Çünkü şu an digerlerini; alanı da satanı da... yok.
Başlık: development board??
Gönderen: barisyalcin - 21 Mart 2006, 23:31:00
Ahmet abüü bu işi arm9 programlamayı sular seller gibi öğrenmek istiyorum.Acaba Türkiye de starter kit satan bir yer varmı?Ve en azından burdan bana destek olurmusunuz???
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: aYe - 22 Mart 2006, 03:17:12
Selam,

@barisyalcin

Hocam bulursanız bize de haber verin.
Ahmet abü her gün çine euro çıkarta çıkarta bir hal oldu.
En sonunda paketi geldi gümrüğe takıldı.
Çine geri gönderdi çin gümrüğüne takıldı.
Şu ana kadar 1000ytl'den fazla para harcadi ama 10cm kablo bile alamadı.
Kiti çinden getirtebilecekmi bilmiyorum ama böyle giderse yakında çinceyi sökecek :)

Ahmet hocamın çektiği acıyı ızdırabı görünce ben de ARM9 yerine xilinx FPGA'lara yöneldim.

Ayrıca BGA reflow için en dandirik ERSA cihazlar bile 25bin dolar civarı.
Sorun değil sıcak havayla sök tak yaparız derseniz PbFree olayıyla birlikte sıcak hava olayının da tarih olacağını hatırlatmak isterim.
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: ahmet abüü - 23 Mart 2006, 01:25:14
Selam, barışyalçın

İlgi ve alakan için teşekkürler. Bu konuda benim halen yürüttüğüm iki tane projem var. Malum hep söylenir iş, işte öğrenilir. Bende çalışmalarımda ilerledikçe bildiğim her şeyi çevremdekilere anlatan ve paylaşan bir yapıya sahibim. Tabii ki sana yardımcı olurum mesela Samsung ARM7 S3C44B0 ve ARM9 S3C2410 ile ilgili birikimlerim var. Bu iki işlemciyi seçmemin sebebi temini kolay ve fiyatı çok uygun. Ayrıca çok fazla çeşit geliştirme kiti yapılmış bu işlemciler için. Dokümantasyon ve uygulama desteği de çok iyi. Bu işlemcilerle daha rahat çalışmak için Çin'den numune olarak geliştirme kiti aldım. Fakat tatlısukurnazının'da söylediği gibi malum ülkemizin gerçeklerinden bir tanesi gümrüklerde problem oldu ve elime henüz geçmedi. 3 Mart tarihi'nde paket geldi, faturası 100 Euro'nun altında olmasına rağmen (84Euro) ticari olarak sınıflandırıldı ve yanlış bir tespit ile gümrüğe ayrıldı. Haliyle 450 YTL civarında gümrük işlemleri için masraf söz konusu oldu. Bende paketi alamayacağımı anlayınca 60 YTL vererek paketin Çin'e iadesini istedim. Paket Çin'e geri döndü; fakat şimdi de Çin gümrüğü paketi sahibine vermek için 80$ talep ediyor. Şu an son durum bu şekilde. Bu yanlışlığın düzeltilmesi ve zararımın karşılanması için Ankara'ya gümrük müsteşarımıza dilekçe ile müracaat da bulundum. Bundan sonrası Bakanlık dan gelecek cevaba kalmış. Tabii ki tatsız konular. Gönül isterdi ki; ülkemizde bunlar yapılsın ve bizde rahatlıkla temin edelim ve çalışabilelim. İnşallah yakında o da olacak. Bu kitleri İstanbul'da rahatlıkla temin edebilmesi ve eğitiminin alınabilmesi için bir hazırlığımız var. Fakat bütün taşlar yerine oturmadan bunun yaygarasını yapmak doğru olmaz. Tatlısukurnazı buna çok benzer bir problemi USA Texas Instruments‘den gelen bir paket için yaşadı ve kendisini sinir etmeyi ve hevesini kırmayı başardılar. Daha sonra hendekleri atlamayı başardı ve paketine ulaştı fakat sinir olduğu ve demoralize olduğu yanına kar kaldı, benim gibi. Bütün bunların sonunda senin soruna gelecek olursak, çok yakında İstanbul'da hem geliştirme kitini hem de eğitimini alabileceksiniz. Diyecegim o ki; siz rahat olun arkadaşlar Ahmet abüü ‘ nüz hendeklerle sek-sek oynamayı iyi bilir, azmin elinden hangi beton kurtulmuş sorarım size.

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.
Başlık: teşekkürler...
Gönderen: barisyalcin - 25 Mart 2006, 01:09:56
İyi haberlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum...
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: ferhat - 11 Nisan 2006, 00:06:15
Merhaba,
ARM 9 için ARM'ın kendi programı olan
ADS 1.2 yi kullanabilirsin. ADS 1.2 içerisinde Mertrowerks C/C++
compiler, AXD debugger gibi programlar mevcut. JTAG debugger olarak ise Wiggler'ı yapabilirsiniz.

Yada GNU tool chain'i kullanabilirsiniz. Tabiiki bu biraz meşakkatli.
eclipse + ocd remote + cygwin + wiggler + zylin c gerekmektedir.

Kolay gelsin

ferox company
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: byka - 10 Ekim 2006, 13:08:57
CrossWorks for ARM is a complete C/C++ ARM7, ARM9 son ver.
http://picproje.org/index.php/topic,12420&highlight=

IAR Embedded Workbench for ARM v4.40a son ver.
http://picproje.org/index.php/topic,9601&highlight=
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: sezaiv - 16 Ocak 2008, 16:10:31
slm arkadaşlar ben izmirde oturuyorum bir keresinde arm işlemciyle yapılmış bir projeye şahit oldum hala aklımda hayran kalmıştım
16mb lık bir arm işlemciyle yapılmış bir cep bilgisayarı ngage lerden daha ince ve birz daha küçük
özellikleri  windows işletim sistemi , internet bağlantısı ,5.1 ses çıkışı dokunmatik ekran,usb çıkışı istenildiğinde ufak bi harddisk bile takılabiliyor masa üstü pc ile ne yapıyorsanız bununlada yapabiliyorsunuz kendim şahsen gidip görmüştümyapan kişi gösterdi bana windows u bu işlemciye uyarlamış pc açıldığında windows c yazıyor ekranda muhteşem bir şeydi elime alım kendim inceledim bir kaç prototipi vardı yapım aşamasındayken elime alıp kendim incelemiştim çok şaşırdım ve bana söylediğine göre bunu dünyada 5-6 firma yapabiliyormuş 7 . sini bulamazsın dedi
banabişey söylemişti konuşmamızda 10 yıl öncesi pic i ilk kullanalardan birisiymiş almanyadan gelmiş ona. diyoki pic 16f877 10 ytl hafızası belli arm işlemci gösterdi bu 16mb dedi buda aşa yukarı 10 ytl dedi arm daha profesyonelmiş bende çok meraklanmıştım arm işlemcilere ama c bilmem gerekiyor bende malesef bilmiyorum ama mutlaka öğrencem bu işlemcileri
Başlık: arm9 compiler nerden bulabilirim ?
Gönderen: tevfik_kadi - 24 Şubat 2008, 17:41:41
Slm'lar arkadaşlar arm9 için gcc+cygwin+eclipse i kullanabilirsiniz. Bunun için yagarto (//www.yagarto.de) bunların paket halde birleştirilmiş windows için kurulumu bulunmakta içersinde nasıl kullanılacağına dair kısa bir uygulama da mevcut. Ama iar gibi değil tabiki içerinde makefile yapmak zorunda kalıyorsunuz gcc kullandığı için yada yapılmış olanları değiştirip kullanabilirsiniz. (arm7 (aduc7020) için denedim çalışıyor elimde bir de arm9 kiti var ama kite alışamadım henüz üzerinde linux kurulu seri port üzerinden konsolda kullanıyorsunuz (EP9302). )
Başlık: ARM9
Gönderen: swordstfish - 01 Mart 2008, 17:41:17
Merhaba ARkadaslar Bende bitirme projesinde at91sam7 kullanıyorum su an bitirme projem bitmiş durumda fakat hiz sorunum var cmos kamera ile video kaydetmek istiyorum fakat saniye 30 frame alamadıgım icin kaıt yapmama aptalca oluyor fakat bu projeyı arm9 da daha hızlı bir  işlemciye aktarmayı dusunuyorum . biraz arastırdım arm9 arm7 ye gore cork farklı programlanması ve de kod  gomulmesı sanırsam arm9 icine işletim sitemi gomuluyor jtag ile arkasından da usb veya seri portla baglantı kurup programlar gomuluyor fakat arm9 da portlara ulasmak ıcın driver yazıması gerekıyor sanırsam bu konu hakkında nasıl yazarım hangı porramları kullana bilirim ve ayrıca arm7 hakkında herseyı biliyor seviyesındeyım fakat arm9 da onu gerceklemem nekadar surer acaba _?
arm9 a 0 dan basladıgım kabul edilirse tesekurler ...