Bir problemi çözmem lazım.
Problem şu;
Elimizde bir koordinat bilgisi var (örneğin Ankara, lon, lat bilgisi)
Ankarayı ofset alarak verilmiş ankaraya uzaklık ve kuzeye göre açı bilgisi olan oldukça fazla nokta var.
ankaraya göre verilmiş olan açı uzaklık bilgisinden lon ve lat bilgisi oluşturmam gerekiyor.
Ankaradaki bir noktadan belirli mesafeler olan noktalar mı var ? Oradaki açı tam olarak nedir ?
Daha geniş bakalım, Ankara'nın enlem boylamını biliyoruz. Diğer noktanın biri, örneğin Erciyeste. Bu nokta bize Ankaraya göre açı ve uzaklık olarak verilmiş.
Bu Noktanın enlem boylamını bulmaya çalışıyorum.
Asagidaki web sitesinde kolayca hesaplayabilirsiniz.
http://www.geomidpoint.com/destination/ (http://www.geomidpoint.com/destination/)
Eger bircok noktaniz varsa ve bunu bir programla yapmak isterseniz python ile kucuk bir program yazip o sekilde de hesaplanabilir.
Asagida ornek olmasi icin basit bir prg ornegi ekledim.
import geopy
from geopy.distance import VincentyDistance
latb = 39.932784
lonb = 32.813225
b=0
d = 20
# given: latb, lonb, b = bearing in degrees, d = distance in kilometers
origin = geopy.Point(latb, lonb)
destination = VincentyDistance(kilometers=d).destination(origin, b)
latf, lonf = destination.latitude, destination.longitude
print latf, lonf
latb, lonb baslangic lon ve lat, latf ve lonf ise bitis.
geopy i inceleyeyim hocam,
Kutupsal koordinat sisteminden bahsediyoruz sanırm.
x = r cosθ
y = r sinθ
x ve y: Lon ve Lan, r: Uzaklık, θ: Açı
(0,0) noktasına göre koordinat bulunup istenilen yerin koordinatlarıyla offsetlenebilir diye düşünüyorum.
dünya üzerinde iki koordinat arasındaki uzaklık ve yön için;
https://en.wikipedia.org/wiki/Great-circle_distance
koordinattan uzaklık ve yön ile diğer nokta için şu formülü kullanabilirsiniz, burdan ikinci koordinatı çekeceksiniz;
https://en.wikipedia.org/wiki/Haversine_formula
Alıntı yapılan: berat23 - 29 Mart 2017, 08:49:04
dünya üzerinde iki koordinat arasındaki uzaklık ve yön için;
https://en.wikipedia.org/wiki/Great-circle_distance (https://en.wikipedia.org/wiki/Great-circle_distance)
koordinattan uzaklık ve yön ile diğer nokta için şu formülü kullanabilirsiniz, burdan ikinci koordinatı çekeceksiniz;
https://en.wikipedia.org/wiki/Haversine_formula (https://en.wikipedia.org/wiki/Haversine_formula)
Sayin
@berat23 dunyayi kure olarak kabul edince uzak mesafelerde ciddi hesap hatalari olusur. Dunya tam degilsede kutuplarda basik bir elipsoid olarak dusunulurse hesaplar daha gercege yakin olur.
Bu yuzden cografi bilgi sistemleri (GIS) Vincenty formulu ile hesap yapar.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vincenty%27s_formulae (https://en.wikipedia.org/wiki/Vincenty%27s_formulae)
Alıntı yapılan: 1n4001 - 29 Mart 2017, 08:31:52
Kutupsal koordinat sisteminden bahsediyoruz sanırm.
x = r cosθ
y = r sinθ
x ve y: Lon ve Lan, r: Uzaklık, θ: Açı
(0,0) noktasına göre koordinat bulunup istenilen yerin koordinatlarıyla offsetlenebilir diye düşünüyorum.
Sayin
@1n4001 varsayimlariniz 2 boyutlu geometrik hesaplar icin gecerli
Dunyanin gercek seklini ve yuzeydeki kavisini hesaba katmadigi icin cok kucuk mesafelerde yaklasik sonuclar icin kullanilabilir. Mesafeler daha uzun secildiginde ciddi hatalar uretir
Haklısınız hocam, yer şeklini hesaba katmadım. Belki küresel koordinat sistemi işe yarayabilir.
Yakınınızda bir Haritacı yokmu hocam, onların işi bu.
Alıntı yapılan: mufitsozen - 29 Mart 2017, 10:55:29
Sayin @berat23 dunyayi kure olarak kabul edince uzak mesafelerde ciddi hesap hatalari olusur. Dunya tam degilsede kutuplarda basik bir elipsoid olarak dusunulurse hesaplar daha gercege yakin olur.
Bu yuzden cografi bilgi sistemleri (GIS) Vincenty formulu ile hesap yapar. https://en.wikipedia.org/wiki/Vincenty%27s_formulae (https://en.wikipedia.org/wiki/Vincenty%27s_formulae)
ne kadar doğruluk ya da hesaplanacak mesafeyi bilmediğimden en basitini söyledim, yoksa ellipsoid modeller elbette daha yüksek doğruluklu. gis library yazacak adam internette soru sormaz diye düşünüyorum.
Alıntı yapılan: berat23 - 29 Mart 2017, 23:02:37
ne kadar doğruluk ya da hesaplanacak mesafeyi bilmediğimden en basitini söyledim, yoksa ellipsoid modeller elbette daha yüksek doğruluklu. gis library yazacak adam internette soru sormaz diye düşünüyorum.
Sayin
@berat23 konuyu acan arkadasimiz soyle bir aciklama yapmis.
Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Mart 2017, 22:10:35
Daha geniş bakalım, Ankara'nın enlem boylamını biliyoruz. Diğer noktanın biri, örneğin Erciyeste. Bu nokta bize Ankaraya göre açı ve uzaklık olarak verilmiş.
Bu Noktanın enlem boylamını bulmaya çalışıyorum.
Herhalde gozunuzden kacmis.