Picproje Elektronik Sitesi

DERLEYİCİLER => PIC C => Konuyu başlatan: hexadecimal - 10 Ocak 2021, 22:01:10

Başlık: 2 ADC > pot kontrol ile pwm motorların çalışma süreleri delay sorunu..
Gönderen: hexadecimal - 10 Ocak 2021, 22:01:10
Değerli arkadaşlarım merhaba. Pic MCU programlamaya henuz yeni basladim, c dili ile birlikte öğreniyorum.. tasarladiğim bir projede kavrayamadığım bir hususta kıymetli yorumlarınızı belirtir iseniz çok sevinirim.

Proje tanımı: 2 adet potansiyometrem + 2 adet pwm motorum var AN0 AN1 den girişlerini yaptım, AN0 dan aldığım değeri PWM duty_cyle a aktardım.. iki motor da eşit cycle çalışıyor.. pot ile duty_cycle miktarını yönetebiliyorum.

İstek: 1 ve 2 numaralı pwm motorlarımın AN1 deki pottan alacağım delay süre değeri ile sıralı çalışmalarını sağlamak. (exm: 1000ms pwm1 sonra 1000ms pwm2).. değeri yükselttikçe motorların açık kalma süreleri de uzayacak. Malzemeler: PIC18F26K22 + 2X5K POT + 2X PWM DC MOTOR-- 2x led

Problem : delay yöntemi ile while(1) içinde pwm çalışırken aynı anda pwm-duty potu ayarlamak istediğimde delay ın bitmesini bekliyorum, tüm işlemler donuyor delay esnasında. ilk delay bitince duty cycle düzeliyor.

Kısacası potları canlı olarak kullanmak istiyorum, duty_cycle ve motor çalışma süresi potlarını hareket ettirdiğim anda değerler değişip çalışmalı.

Kıymetli vaktinizi sunup okuduğunuz için teşekkür ederim. En azından hangi yöntemle ilerlemem gerektiğini belirseniz bir çözüm bulmaya çalışacağım.

Saygılarımla,