Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

tv bozuldu

Başlatan paradox, 02 Haziran 2006, 15:12:22

paradox

bende imper marka bi tv var.bu ikinci bozuluşu.bu sefer tv tamircisine götürmek istemiyorum.fişini prize soktuğumda ışığı bile yanmıyor.neden olabilir.trafosu falan yansa hiç elektrik gelmezmi.gerçi bi ölçü aleti alıp daha ölçmedim neresinde elektrik var diye ama önerisi olan varsa sevinirm.öğrenciyim tv ciye vercek para yok  :D

otm

merhaba
en basitten başlamak daha kolay.mesela kablo sigorta vs vs gibi.artık tv lerde ve monitorlerde besleme için trafo kullanılmıyor anahtarlamalı besleme üniteleri kullanılıyor.tabi onlarda da trafo var ama bu trafoların bozulması neredeyse imkansız.Ancak bu trafoların sürücü transistorleri çoğunlukla arıza yapıyor.öncelikle avometreyi en yüksek gerilim konumuna alıp devre üzerinde toprakla besleme çıkışındaki gerilimlere bakın.(tabi önce kablo ve sigortaları kontrol ediyoruz.)daha sonrada varsa BU508 vs gibi sürücü transistorleri kontrol edin.Eğer arıza büyük ve tecrübe azsa yapılacak en mantıklı şey bir servise başvurmak..kolay gelsin.

engin_

Haberleşme bölümünde okuyorum onca radyo tv dersi aldım ama televizyonun içini açmaya hiç niyetim yok. Zamanında korkuttular Yüksek voltaj diye, ondan mıdır nedir :)

Sana tavsiyem Cingiz Hocaya bir danış. ( Yanılmıyorsam OMÜ de bizim bölümdeydin) . Bugün yarın hocamız memleketine gidiyor. Bir daha gelmeyebilirmiş. Sorunun nerede olacağına dair nokta atışı çözüm sunabilir. Tabi problemi doğru anlatırsan.

turboy

önce 220v giriş kabloyu kontrol cam sigortaya bak