sıvı algılayıcı (bu şekilde olabilir mi?)

Başlatan batu, 02 Haziran 2006, 18:15:03

batu

Arkadaşlar şu şekilde bir sıvı algılıcı yapılabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim...

İNCE BİR HORTUM DÜŞÜNÜN (İÇ ÇAPI 6mm CİVARINDA) VE BU HORTUMUN DIŞINA TEL SARARAK BURADAKİ MANYETİK ALANI YADA NE BİLEYİM DAHA FARKLI BİR DEĞİŞKENİ ÖLÇEBİLİR MİYİZ? (BORUNUN İÇİ BOŞKEN VE DOLU İKEN FARKLI DEĞERLERE ULAŞABİLİR MİYİZ?)

yardımlarınız veya görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum....

argeelektronik

daha önce bu konu işlenmişti
en basidi infrared ile olabilir
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

batu

infrared yada diğer algılama tekniklerinden farklı olarak birşey yapmaya çalışıyorum... daha doğrusu öğrenmeye çalışıyorum..

İNCE BİR HORTUM DÜŞÜNÜN (İÇ ÇAPI 6mm CİVARINDA) VE BU HORTUMUN DIŞINA TEL SARARAK BURADAKİ MANYETİK ALANI YADA NE BİLEYİM DAHA FARKLI BİR DEĞİŞKENİ ÖLÇEBİLİR MİYİZ? (BORUNUN İÇİ BOŞKEN VE DOLU İKEN FARKLI DEĞERLERE ULAŞABİLİR MİYİZ?)

aYe

Selam,

Öğrenmenin en kolay yolu şu;

Bobini hortuma sar (daha net sonuç görmek için oldukça çok tur) , uclarını skop'a bağla, voltaj çarpanlarını yükselt, sıvıyı hortumdan geçir, sorunun cevabını bul.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

argeelektronik

illede bobin kullanmak istiyorsan , bir osülatör yap osülatörün bobinini hortuma sar sıvı geçince frekansı değişecektir , osülatöre birde pll devresi eklersen frekansı sabitlemiş olursun sıvı geçince faz kayması olur faz kaymalarını jojik 1'e çevirirsen tamamdır.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

batu

Arkadaşlar cevaplarınız için teşşekkür ediyorum, önerilerinizi dikkate alarak çalışmalar yapacağım müsbet bir gelişme olursa burada paylaşacağım...
   Bu arada eğer elinizde bu çalışmada kullanabileceğim devre şeması varsa paylaşırsanız sevinirim... (işleri hızlandırmak açısından)

çonçon

http://www.machinedesign.com/ASP/strArticleID/55724/strSite/MDSite/viewSelectedArticle.asp

burada konuya yakın bir sensor izahı var, acaba istediğin böyle bir şeymi bilemiyorum ama konu benim de ilgimi çekti ,

kolay gelsin