Macun. (devreyi saklamak için)

Başlatan cozturk, 31 Mart 2003, 15:01:57

cozturk

Arkadaşlar,

bazı cihazlarda gördüğümüz hibrit devrenin üzeri seramik benzeri sert bir malzeme ile kaplı. sanki devre bir sıvı içinde daldırılmış ve kurutulmuş.

Böyle bir malzemeyi nereden bulabiliriz? bilen var mı acaba?

Saygılar.

aster

malzemenin monte olduğu porselenimi, yoksa
komple kartın dış şartlardan izole edilmesi için kaplandığı lak'ı mı
soruyorsun, lakı soruyorsan polyester ve özel bir toz karışımı ile
yapılıyor  www.gateelektronik.com.tr  de satılıyor
bostancıda şubesi var
Ama bunu kendinde yapabilirsin, bobinajcılar bu uygulamayı sıkca
kullanır(rotor kollektör kaplamasında bilhassa)onlara bir sor
nerede satıldığını söylerler
boyacılarda vardı galiba

cozturk

malzemenin monte olduğu porseleni(veya seramik kastetmiştim

aster

Porseleni bilmiyorum
ama bulsan bile buna uygulayacağın yollar kompenent vs şeyler
özel ve orayada özel bir şekilde tutturuluyor
yani bu iş biraz fazla prof işi anca bunu empirmecilerden öğrenebilirsin
anadolu yakasındaysan kartal araba pazarının karşısında
reno eğitim merkezi var (REM) onun yanında ünal empirme var onlar
şu anda en iyisi bir bakmak lazım senin için araştırayim istersen

salim ALTIN

slm.
Araba tamircilerinin de kullandığı iki komponentli bir malzeme var ic  diyorlar. oransal olarak ayarlanmış malzeme üst üste iki kutu içinde bulunuyor. sıvı olarak. bu malzemeleri birbirine karıştırıyorsun. bir süre sonra donuyor. genelde beyaz veya kahverengine çalan bir kırmızı. elektrik yalıtkanlığı iyidir. Ayrıca ümraniye kadosan sanayi sitesinde sibagagi isimli bir firma var. oradada elektrik izalasyon malzemeleri var. bu tip malzemelerde bula bilirsiniz.polyester ilede kendiniz yapabilirsiniz. polyester içine fazla kobalt katıldığında aşırı ısınır. bu devreye zarar verir. onun için az miktarda dondurucu ve kobalt katılmış polyester kullanmalısınız. fakat bu donma süresini çok (1 - 2 saat ) uzatır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

dostum epoxy malzemesiyle yapıyorlar genelde. Bu işi yapan firmalar var, nalburlarda epoxy boyada aynı işi görüyor olması gerekli ama ben denemedim. denersen sonucunu yazarsan sevinirim.

salim ALTIN

slm
Sorduğunuz seramik malzeme DBC bakırlı plaket gibi bakır kaplı bir seramiktir. isterseniz plaket çıkarma metotları kullanarak üzerine devre yapabilirsiniz. www.curamik.de den inceleyin. fakat bu malzemeyi elinizdeki metotlarla delip kesemezsiniz. ancak su jeti ile istediğiniz gibi kesmeniz mümkün. o da şu an bi tek istanbulda var. fakat ısı dağılımı ve izalasyon özellikleri mükemmel. eğer 1 mm kalınlıkta seranik bisküvi yaptırabilecek olan varsa bakır kaplaması bana ait ve kesmeside... hemen başlayalım. :)  DBC consists of a ceramic isolator, Al2O3 (Alumina) or AlN (Aluminium-Nitride), onto which solid copper is bonded in a high temperature melting/diffusion process. This process runs at about 1075°C in an inert atmosphere using eutectic melting of a very thin copper oxide layer which forms a very strong bond of the copper to the ceramic base.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

sayın salim ALTIN,

Devreyi butür malzeme  üzerine yapmaktan ziyade, kaplama derdindeyim. içi açılmasın.. açılırsa kırılıp bozulsun.. Bunu sıvı halde elde edip donmadan önce plaketi içine daldırabilir miyiz? Bu malzemeyi İstanbul'da nereden buluruz?

aster

usta, sorması ayıp olmasında neden yaptığınız şeyleri bu kadar
gizleme çabasındasınız
başka yerde bu olayı göremiyorum
bu kadar istekli iseniz bunun başka yollarıda var(gizlemeden)

cozturk

Başkaları da ürettiğim cihaza heves edip kolayca aynısını çıkarmasın diye..

Düşünsene bir cihazı 6 ayda tamamlayıp ince ayar yapıyorsun buglarını filan ayıklayıp piyasaya sürüyorsun..
Adam 3 günde aynısını çıkarıyor..

Ben bu olayı bir çoook cihazda gördüm..
Bir notebook içinde adam 12v-5v DC_DC converteri bile kaplamış..
Amerikan menşeili bazı cihalarda telefon hattı arabirimi..
Bir fuarda Floresan dimmer görmüştüm.. o devrenin de bir kısmı böyle idi.. Hatta bunu oradaki "yetkili kişi" söyledi.
Biri SMPS teki devrenin bir kısmını  kaplamış.. mutemelen içinde 3525 veya TL94 var..

aster

Anlamadığım tarafı,
çok özel devrelerin haricinde diğer tasarımları yapmak bir tasarımcı için mesele olmamalı, işte burada ortaya çıkan sonuç şu: malzemeyi tamımamak, neyi nasıl yapacagını bilmemek, birde şu da var herkez herşeyi bilemez onun için ar-ge yapmak zorundasın

salim ALTIN

Slm.
Koruma malzemesini arayan arkadaş kendi serbest çalışıyor eminim. ne gerek var diyen ise maaşlı... yada kuru tuz satıyor. Ar-ge denilen şeyin ne menem bişey olduğunu bilmek lazım.   Başıma geldiği için biliyorum kopyaya karşı en iyisi isimli malzemeleri zımpara ile kazı. sonra polyester veya jelkot al bir polyesterciden. çok az kobalt kat. dondurucu diye bir malzemesi daha var onu normal miktar kullan. Biraz da şeffaf olmaması için pigment karıştırıp renklendir. malzeme tamamen sıvıdır. elektronik devreni daldırıp çıkar ve süzdür. yeterli kalınlık için birinci kat kuruyunca bir kat daha ayni şekilde işini görür. polyester çok yapışkan ve sert bir malzemedir. ayrıca hiç bir kimyasal ilede çözülmez. içine kalsit tozu koyarsan tam olarak taşa bile benzetebilirsin.

salim ALTIN

slm.
polyester Malzemeyi karaköyde perşembe pazarına girişte tünelin karşı tarafında ama deniz tarafında (anayol kenarında değil arka sokakta) polyestercide bulabilirsin. oradaki boyacılarda IC denilen arabaların çamurluk içine veya altına atılan dier epoksi esaslı malzemeyide bulabilirsin boyacılara sorarsan.

cozturk

Salim ALTIN kardeş,

Haklısın serbest çalışan biriyim..  Polyester olayını biliyorum.. Fakat özgün devrelerde bunu seramik gibi bir maddeden yapıyorlar..

aster

Sayın ustalar,
Daha öncede söyledim isterseniz betonlayın adam kafaya takarsa nafile,
bu konuda bir aralar sırf bu işleri yapardım, kızmayın ama laklanmamış haliyle teslim edebilirim