Macun. (devreyi saklamak için)

Başlatan cozturk, 31 Mart 2003, 15:01:57

mmengi

aster usta çok haklısın adam kafaya takmasın ne yapar ne eder çözer. nacizane olarak kendimi göstere bilirim. belki kızacaksınız ama sırf inat için 3 ay uğraşıp tüm önlemlerine rağmen birisinin yapmış olduğu picli bir projeyi oturup programını yazdım tasarımını yeniden yaptım. adamlar program yazıyor 24 saat geçmeden crack ını çıkarıyorlar. adamlar bunu zevk edinmişler. aynı şey. hırsıza kilit dayanmaz ;)  ;)

kendi yapmış olduğum projelerde sadece code protection koyuyorum. gerisiyle uğraşmıyorum. çözen çözsün hırs yapmamak lazım.

salim ALTIN

Slm.
Evet haklısınız bilen insan ve kafaya takan insana engel olamazsınız. ama sizin devre yaptığınız süre kadar uğraşır en azından. fakat daha önemli olan bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Güya bilgi paylaşmak için oluşturulan bu ortamda insanların isteklere bilgisi oranında cevap vermek yerine-- boşver abi --- ne yaparsan yap engel olamazsın --- ne yapıcan--- bu devre ne yapıyor---- niçin kullanıcan--- gibi yorumlar yapması sizinde dikkatinizi çekiyormu. Sanırım insanlar bilgi vermekten korkuyor....... ne dersiniz.???
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

beni kastediyor isen,
burada o kadar yazıyı laf olsun diyemi yazmış oluyorum?

mmengi

dostum olaylara ne şekilde ele aldığını anlıyamadım ama bence kimsenin burada bilgi vermekten korktuğunu sanmıyorum.

Erol YILMAZ

Bir devrenin sadece yazilimini bilmek veya devrenin şemasini biliyor olmak onu uretebilmek icin yeterli değil. Mesela sematik olarak Technics'in RS474 deck sistemini buldum. Diyelim ki Mcu'sunun programi da var. Nasil yapabiliriz? Uretimden para kazanmak icin sadece devre bilmek veya pic bilmek falan yeterli değil. Hepsini yapabilmek gerekir. Cogu elektronikcinin uretim asamasindaki en buyuk problemi plastik veya sac kutu ihtiyacinin giderilememesidir.

Tasarimdan iki turlu iyi para kazanma yontemi var bence.
1- Yeni tasarim ve guclu uretim + pazarlama
2- Guclu uretimi veya pazarlamasi olmayan bir urunun revizyonu sonucu baska bir firma tarafindan  guclu uretim + pazarlama imkanlariyla pazara sunulmasi.

Yani "halledemezsen hallederler" mantigi.

mmengi

erol dostum çok iyi bir noktaya parmak bastın. Aşırı profesyonel olmayan imalatlarda en büyük problem aylarca uğraşarak yaptığın tasarımı koyacak bir kutu bulamıyorsun. malesef türkiye bu konuda çok yetersiz. mecburen yaptığın tasarımı mevcut bir kutuya göre şekillendirmen gerekiyor. özel kutu için kalıp tasarlamak ve yapmak gerçekten büyük maliyet.

bu arada ankara'dan bir firmadan kutu alıyorum kargoyla her yere gönderiyorlar. güzel ürünleri var
adresi :

www.altinkaya.com.tr

cozturk

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"...-- boşver abi --- ne yaparsan yap engel olamazsın --- ne yapıcan--- bu devre ne yapıyor---- niçin kullanıcan--- gibi yorumlar yapması sizinde dikkatinizi çekiyormu.
Türk milletinde bir huy vardır.. birinden bir yardım istersen bilmiyorum diyemez.. mutlaka birşeyler söyleme lüzumu hisseder..
Sokakta birine adres sorsan bilmiyorum demez.. iki saat düşünür.. yanlış da olsa birşey söyler.. sonra kendine sövdürür..

.. burası da biraz öyle.. Çok yararlı bilgiler olduğu gibi fazla bilgi içermeyen  mesajlar da oluyor..

Erol YILMAZ

Sen Turk değilmisin ? ? ? Senin niye cevaplarin hep "cok yararli bilgilerle" dolu ?[/b]

aster

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Güya bilgi paylaşmak için oluşturulan bu ortamda
burayı biraz daha açta bizde bir yanlış yapmayalım!

salim ALTIN

Bakın arkadaşlar bilgi paylaşmak konusunda benim kendi adıma konuşma hakkım kadar örnek vereyim. attığım mailleri okuyun yeter...
Ben insanları rencide etmeyi ve yanlız bir kişiyi hedef almayı düşünmedim. ama genel olarak mesajlarda ve olaya yaklaşımda gördüğüm şey alternatif fikir üretmek ve olumsuz yönünü ortaya koymak. Fakat yardım etmek sonra geliyor.... maalesef...

Kutu konusunda bende muzdaribim. fakat kendi çözümlerimi üretiyorum. Lazer kesim ve panç makinası yardımı ile kutu üretimi yaptırıyorum. Fakat bunun ne kadar zor olduğunuda iyi bilirim. yeni iş yaptırmak için gittiğim firma 100 milyon maliyetli olan bir iş için geldiğim arabayı gördükten sonra yaparım dediği işi yapmaktan vaz geçti. oysa benim için durum acildi ve 200 milyon vermeye bile razıydım. Arkasımdan iyi arabamla kapıya yanaşıp lavukça adamları aşağılayıp işi 80 milyona yaptırdım. malesef piyasa denen şey böyle. Bunun için küçüklerin varolma şansı yok ... bilgiyi paylaşmak o nedenle önemli. 10 yıl önce ilk işimi kurduğumda ünal a delik geçişli kart yaptırmaya gittiğimde kartlarımı yapamayacaklarını söylediler. gençliğin verdiği cesaretle rest çekmiştim. Çok baba adam. Sağolsun benim işimi yaptı. o gün ona '' sen benim işimi yapmazsan bilki ben belki devam edemeyeceğim ama benim gibi küçüklerin işlerini yapmazsan gelecekte iş yapacak firma da bulamayacaksın '' demiştim . Bu gün bizim için sıradan olan bilgiler dün hayati önem taşıyordu belkide...
Kutu konusunda ağustos ayı sonunda çözümlerim olacak... slm lar
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

slm
aster yazına cevap olarak yanlızca ''estağfurullağ'' diyorum.  
Fakat Bu kadar yazının içinde altın kaya kutu , polyester malzemelerinin saklama işlemi yapabileceği , karaköy perşembe pazarından temin edilebileceği ve gate elektronikten benzer malzeme olduğu, ünal elektroniğin tarifi , ha birde işe yarar görülen cozturk ün dü sanırım mesajında bir malzeme bilgisi vardı fakat nedense aradım şimdi bulamadım .. nedense yanlızca bu bilgi var. ama alınganlık , art niyet gırla.

812

Yahu arkadaşlar,
anlamakta zorluk çekiyorum, şurda iyi bir mekanımız var birbirimize yarım edip sorun çözüp yardımcı olmak varken birbirimizi iğneleyip duruyoruz
bu bize hiç yakışmıyor.
Bu güzel vatanda bu didişmeler sonucunda bu hale geldi
sen iyilik yap denize at illaki kıymetini bilen çıkar

mmengi

sayın salim amacınızın ne olduğunu bilmiyorum ama daha faydalı bilgiler verecekseniz buyrun sizi dinliyelim ama olumlu olsun.

PicProje

Arkadaşlar bu board kavga etmek için veya birbirimizi rencide etmek için kurulmadı eleştirilerinizi biraz daha yumaşak harflerle yapalım lütfen bu konu imalat yapan emek sarf eden üyelerimiz için önemli birkonu
Herkeze başarılar
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

dombilik

piayasada rahat bulunabilen protolin adlı bir madde..genellikle elktrik bağlantılarını yalıtmakta kullanılıyor..Fakat bu tür amaçlarada hizmet verebilen bir madde...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40