ARM ve Webcam

Başlatan bunalmis, 22 Haziran 2006, 13:38:25

kasif

Alıntı yapılan: "picusta"Beceremezsem, projeyi burada yayinlayacagim.

Çok açık sözlüsün. :)

picusta

Alıntı YapÇok açık sözlüsün. Smile
öyleyimdir :)
Resmen hurdadan toplanan malzemelerle yapilan bi proje olacak.
Harici ram olarak elimin altinda bulunan EDO RAM çiplerini kullancagim.
Daha önce bunlarla çalismadim ama deneyip görecegim.
Bu arada sanki reklam yapiyomusum gibi geldi.
Projeyi paylasacaksam paylasayim yoksa yazmasam daha iyi.

kasif

Elimde iki tane P3 anakart vardı, bunlardan birşey çıkar mı?

Bir ara, 2 adet 486 PC vardı, hepsini attım. Şimdi kafamı duvarlara vuruyorum. Sanki depo da çok yer kaplıyordu.

picusta

O bilgisayarlardan belki bisi olurdu. örnegin bilgisayari olmayan köylü çocuklara vermek gibi. Tabii yanina birkaç tane egitim CD'si vs.. koysan daha güzel olur. O bilgisayarlarla Counter oynayamazlar ne de olsa.

Anladigim kadari ile MAX3420E entegresi MCU'ya USB host özelligini saglayabiliyor. Yani PIC'imize USB hafiza, mouse, klavye takabiliriz (nette ararsak belki uygulamalari bulabiliriz). Daha önce kullanan oldu mu?
Peki driverlari açik kaynak webcam (linux destekli) bulursak USB webcamimizi takamazmiyiz?

gloin

selamlar,
YUV bilgileri nasıl işlenip jpeg dosyası haline getiriliyor acaba, ben de böyle bir uygulama yapmak istiyorum, bilgi verirseniz sevinirim.
Gloin

picusta

YUV bilgilerini JPEG'e dönüstürmek için Cosinus transform deilen bir dönüsüm yapmalisin.
Sitede vermis oldugum görüntü isleme linklerinin birinde algoritma anlatilmis.
Eger teorik kisim ile ilgilenmiyorsan geçebilirsin. Mikroislemci mi, PC mi? Internette her ikisi için açik kaynak C kütüphaneleri bulunuyor, kullanmadim.

gloin

selam,
arm7 işlemci kullanmayı düşünüyorum, yuv bilgilerini jpg olarak işleyip compact flash kart tarzı bir medyaya kaydetmeyi düşnüyorum.

saygılar
Gloin

FullMetal

Alıntı yapılan: "bunalmis"WEB kamerayı parçalayıp içindeki CCD yi sökerek ARM işlemci ile yapacağım karta takmayı düşünüyorum.

Daha önce CCD uygulaması yapmadım. Bu konuda uygulama notu, hazır proje vs varsa bilmek isterim.
Ben benzer işlemi CMOS sensörlü webcam için yaptım. Verileri FPGA ile toplayarak VGA ekranda aktarma. Webcam in kutusunda hangi sensorün kullanıldığı yazdığı için internetten datasheeti inceleyip kullanma şansım olmuştu. Şuan digikey de chip olarak ebay da yaklaşık 20 dolara modül olarak satılıyor. Sıfır malzemeyle çalışabilirsin.

bymrz

Alıntı yapılan: "kasif"
Alıntı yapılan: "picusta"Beceremezsem, projeyi burada yayinlayacagim.

Çok açık sözlüsün. :)

@picusta hocam;

Para kazanamadıysanız bekleriz  :D

trhmt

benim fpaga ile webcamdan görüntü alıp vga ya basmam gerekiyo konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi

MC_Skywalker

trhmt

fullmetal arkadaş webcamdan görüntü alıp vga ekrana nasıl aktardın acaba burda da paylaşabilir misin????

FullMetal

Merhaba,

Webcam i parçalayıp sadece görüntü sensörü, buna bağlı birkaç pasif eleman,  regulatörü ve optik kısmı kalacak şekilde diğer elemanları karttan söktüm. Veri direk sensörün pinlerinden paralel olarak FPGA e aktarıldı, sonrasında ufak tefek görüntü işleme algoritmasının ardından VGA sürücü ile monitör sürüldü. İşlem genel hatlarıyla böyleydi. Ne kod nede webcam kaldı. Bu yüzden projeyi paylaşamıyorum. Fakat Terasic marka Altera tabanlı FPGA kartları için 1e1 uyumlu görüntü sensör kartı satılıyor. Yukarıda anlattığım işlemleri yapmaya gerek kalmadan direk takıp beraberinde gelen kod ile çalıştırıp deneyebilirsin. Bu sensör kartı da paralel olarak veri aktarımı yapıyor, USB kullanmıyor.

İyi çalışmalar.

ArGeMaNiA

böyle bişey var ama işe yarar mı bilmiyorum..

Abstract | Entry   kısmında erişim izni var.

http://www.circuitcellar.com/avr2006/winners/AT3267.htm
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.