Assembly Kodlarıyla Pic Programlama

Başlatan cifci, 24 Haziran 2006, 00:52:48

cifci

Arkadaslar pic16f84 ün aynı anda hem A portunundan hemde B portundan veri göndermek istiyorum 8*8 matris uygulaması icin PORTA yı 0 dan 15e saydırırken PORTB dende harf kodlarını gonderecegim. Bunu assembly kodlarla nasıl yapabilirim hazır kodlar var ama ya C le yazılmıs yada Basicle assembly mantığını kavramak istiyorum. Kafayı yedim beceremiyorum yardım ederseniz cok sevinirim. Basit ufak bir program yazıp gönderirseniz çok sevineceğim.

PhD

C ile yazılmış kodları derlersen daha sonra C nin içinde ASM halini gösterir. Mesela CCS PicC Compilerda C kodalrını derlersin aynı zamanda *.lst şeklinde ASM kodlarınıda oluşturur. SAnırım PicBasic ilede aynı şekilde (tam emin değilim  :roll:  ).

Aramıza hoşgeldin... :)

Kolay gelsin...
...hiç...

cifci

Alıntı yapılan: "comlekciler"C ile yazılmış kodları derlersen daha sonra C nin içinde ASM halini gösterir. Mesela CCS PicC Compilerda C kodalrını derlersin aynı zamanda *.lst şeklinde ASM kodlarınıda oluşturur. SAnırım PicBasic ilede aynı şekilde (tam emin değilim  :roll:  ).

Aramıza hoşgeldin... :)

Kolay gelsin...

cok sagol ilgilendiğin için asıl benim sorunum zaten c ve basicle pek anlamıyorum kaynak araştırıyorum c hakkında ama henuz bulamadım bana assemblyde yazılmış basit bi program lazım sonrasını zaten çıkartabilirim (inşallah)

PhD

Forum içerisinde bir çok program var asm ile yapılmış en kolay buralardan bulursunuz.

Kitap olarak Orhan ALTINBAŞAK'ın PIC Programlama(sanırım böyleydi ismini forumda aratırsanız vardır), diye güzel bir kitap onu tavsiye ederim.

Aslında en önemlisi işi baştan öğrenecekseniz C yada PicBasic ten başlayın, piyasada yine aynı kitap evinin Pic Basic Öğreniyorum diye kitabı var veya yine forumun makaleler kısmına bakın orada da güzel makaleler var. C anlatan forumda Türkçe C kitabı diye bir PDF dolaşıyor onu alın. Söyleyebileceklerim bunlar çünkü elimde hiç ASM yok.

Kolay gelsin...
...hiç...

cifci

Alıntı yapılan: "comlekciler"Forum içerisinde bir çok program var asm ile yapılmış en kolay buralardan bulursunuz.

Kitap olarak Orhan ALTINBAŞAK'ın PIC Programlama(sanırım böyleydi ismini forumda aratırsanız vardır), diye güzel bir kitap onu tavsiye ederim.

Aslında en önemlisi işi baştan öğrenecekseniz C yada PicBasic ten başlayın, piyasada yine aynı kitap evinin Pic Basic Öğreniyorum diye kitabı var veya yine forumun makaleler kısmına bakın orada da güzel makaleler var. C anlatan forumda Türkçe C kitabı diye bir PDF dolaşıyor onu alın. Söyleyebileceklerim bunlar çünkü elimde hiç ASM yok.

Kolay gelsin...

cok sağol dediklerine bakacağım