renasas için gnu compiler

Başlatan Ruges, 30 Haziran 2006, 11:08:23

Ruges

renesas için gnu derleyicisini aşağıdaki linkten indirirebilirsiniz.

www.kpitgnutools.com

Ruges

Aşağıdaki yazılımı renesas ın kendi sayfasındaki aplication notlarından aldım. Bunu osilatörün satabil çalışana kadar belli bir süre (10ms)geçirilmesi için yazmışlar ve nerdeyse tüm notlarında kullanmışlar.
    fakat HEW programımda pdsim ile simule ederken ta0 timer in çalışmadığı (saymaya baslamadığı görülüyor ( bunuda val değişkeninden bakıyorum ) bu nedenlede  ir_ta0ic kesmesi üretilmiyor ve while dönüsünden çıkamıyorum.
Açaba sorun nedir. Yazılımla ilgili bir sorun mu , yoksa simule programımda bir ayar mı yapmam gerekiyor.

void wait_10ms(void)
{
   ta0mr = 0x40; // Set Timer A0 mode register

ta0 = 5000-1; // Setting counter value (10msec @4MHz/8, f1)

ta0ic = 0x00; // Clear interrupt request bit

ta0s = 1; //Timer A0 start counting

while (ir_ta0ic == 0){ val = ta0 ; }

ir_ta0ic = 0; // Clear interrupt request bit

ta0s = 0 ; // Timer A0 stops counting
}

Klein

ta0ic=0x00 ile Timer 0 interrupt isteğini kapatmışsın. Renesas'ta bütün kesme kaydedicilerinin yapısı aynıdır.  b0, b1 , b2  kesme öncelik bitleri , b3 kesme isteği bayrağı , b4 ise harici kesme (INT pinleri) isteğinin düşen yada yükselen kenarda alınacağını belirleyen bayrak için ayrılmıştır. diğer bitler kullanılmaz.

b0,b1,b2 = 0 ise kesme üretilmez
---------  = 7 ise kesme en yüksek öncelikli...

eğer kesme üretmeden yapmak istiyorsan , kodunu
while(ta0){ val=ta0 } şeklinde değiştirebilirsin.

Klein

Sabaha karşı cevap yazılınca böyle oluyor... yukarıda bir hatam var.  Evet kesme isteğini kapatmışsın. Program kesme vektörüne dallanmasa da  bayrağın yine de kalkması gerekiyor. Kodda bir hata görülmüyor. Simülatörde deneyip sonucu tazarım...

Wild_Wolf

Merhaba arkadaşlar,
GNU'nun tam olarak ne anlama geldiğini anlayamadım ama bir adet bootloader yazılımı indirmiştim.Bootloader datasheetinde arkadaşın verdiği adreste h8300-elf-objcopy.exe dosyasının indirilerek mot uzantılı dosyaların bin uzantılı dosyalara çevrilmesi gerektiğini ve bootloader için bu dosyanın işlemciye yüklenmesi gerektiğini söylüyor.Ayrıca http://www.kpitgnutools.com. üyelik istiyor ve onay için admin onayı istiyor.Ben bootloaderı yükledim ve seri porttan datashetinde yazdığı gibi menü ekrana geldi.İşlemciyi silme işlemi başarılı yapıldı.Program yüklemesindede problem çıkmadı ama bir türlü bootloader programı benim programa yönlendirmedi :)Onu araştırıyorum ama önce projede eksik kalan yazılımları bitirmem lazım :)
Daha sonra bu işlemlerde başarılı olursam tekrar yazarım :)
İşi çok olanların gözyaşları için vakitleri yoktur.

Wild_Wolf

Merhaba Arkadaşlar,
Hemen paylaş sitesine bu bootloader dosyasını koydum.

http://www.hemenpaylas.com/download/1869855/File_22.zip.html
İçinde IAR'la yazılmış bootloader projesi bulunmakta ayrıca deneme kitinde çalışabilecek LEDFlash örnek programı var ...

Kolay Gelsin

Wild_Wolf

kusura bakmayın arkadaşlar yukarıda bootlader projesi zipinin içinde bunu anlatan pdf dosyasını eklemeyi unutmuşum pdf'inin adresi
http://www.hemenpaylas.com/download/1869901/PDF_22.pdf.html

Kusura bakmayın artık :)

ground

Renesas da keypad arabirimi için P10 diye bi port ismi görüyorum şemalarda.. Bu portu tanıyan varmı?
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Wild_Wolf

P10'a bir keypad bağlayabilirsin.Bu port pinlerinin özelliği bu amaç için kullanılabilir olması.Key giriş kesmesi bu tanımlı pinlerde bir değişim görürse aktif olur.Port 10 (P10_7, P10_6, P10_5, & P10_4) bitleri bu iş için kullanılan pinlerdir.kupik register'ı ile bu kesmeyi ayarlaman gerekiyor.İlk 3 biti kesmenin seviyesini 4. bitte kesmeyi aktif etmeni sağlar.Ayrıca bu pinlerin yönünü giriş yapman gerekiyor.
http://www.m16c.de/PDF/AppNotes/APP_INTERRUPT/rej05b0537_m16cap.pdf
yukardaki adreste bunla ilgili bir döküman var.

Kolay gelsin.

yasinbirol

ARKADASLAR VERSİYON V0603 CIKMIS İNDİRDİM KULLANIYORUM :)
Yaşasin Cortex-M3 :D