tv arıza

Başlatan ramazan10, 03 Temmuz 2006, 20:47:17

ramazan10

samsung tv şase ötüyor ses  ve görüntü  yok  besleme cıkışı yok
gerekli ölçümleri yaptım arızalı transistör tespit ettim yeniledim     bu seferde transisrör voltajı sürmüyor işin içinden çıkamadım yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler...

argeelektronik

değiştirdiğin transistör neydi ve nerdeydi ?
yüksek gerilim transistörü bozuktu beslemeden gelen voltajı kısadevre ediyordu besleme kısadevre korumaya geçip ötüyordu. (büyük ihtimalle böyle oldu)

transistörün yanması sonuç , önemli olan transistörü yakan sebebi bulup ortadan kaldırmak, sürücü katı bozuk olabilir, sürücü trafosuna bak voltaj varmı ?
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ramazan10

değişen transistör swıcmod katındaydı.  C5030  sıwıc modu sürüyor
ayaklarına voltaj geliyor ama  cıkış vermiyor.

argeelektronik

şase ötüyor demiştin , eğer ötüyorsa besleme transistörü bozuk değildir kısadevreye korumaya geçmiştir , beslemelerde genelde mosfet olur sen npn transistör takmışsın o yüzden beslemede gitmişti , söktüğün transistör büyük ihtimalle mosfettir , tam numarasını buraya yazarmısın
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ramazan10

transistör C5030  orjinalini bulamayıp yerine S2055 taktım .
foruma karşılığını sormuştum.

argeelektronik

C5030'un yandığından eminmisin ? onu geri tak bak şase ötmeye devam edecekmi , birde yüksek gerilim transistörünü ölç .

ramazan10

argeelektronik    yardımların için çok ama çok teşekkür ediyorum.

arıza senin dediğin gibi çıktı  c5030 sağlammış analog ölçü aleti kullanıyorum sızıntı var gibi geldi hatalı ölçmüşüm.
biraz uğraştırdı ama sonuç güzel
tekrar taşekkürler  saygılarımla...