Dokunmatik Op. panelleri MCU ile kontrol edilebilir mi?

Başlatan Analyzer, 17 Temmuz 2006, 17:12:36

Analyzer

Selam,

Dokunmatik operatör panelleri ne tip veriyolu ve tipi kullanıyorlar? Bildiğim üzere PLC modül tipi, op. panelin yazılımından seçiliyor ve ona uygun iletişim sağlanıyor. Bu panelleri bir mikrokontrolör ile emüle etme şansım var mı? Deneyen var mı acaba?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fuzzy_dizayn

Çok rahat ediliyor.İlk anlaşılacak şey haberleşmenin nasıl olduğu.Plc ye bağlanan operatör paneli plc ile gömük tip bir haberleşme ile konuşuyor.Yani operatör paneli ile plc yi haberleştirmek için plc ye herhangi bir yazılım yazılmıyor.Örneğin Özdisanı ın sattığı Easyview operatör panellerinin nais gömük haberleşme protokolü Özdisanda var herkeze veriyorlar.Bunu kontrollerde taklit ederseniz olur.Ben yapmadım ama yapanlar var....

Analyzer

Selam,

Cevap için teşekkürler. Özdisandan alışveriş yapmadığım için problem çıkarabiliyorlar. Elinizde bu protokol var mı? Bir yere yükleme ihtimaliniz var mı?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fuzzy_dizayn

Analyzer bende bu döküman vardı sonra sildim attım.Özisandan senin için alacağım.Birde şuna bak eğer senin kullanmayı düşündüğün operatör panelinde modbus varsa bence onu denemek daha doğru olur.Sebebi modbus protokolü açık olarak var,ayrıca bende iyi biliyorum.Modbus rs485 den çalışan bir protokol oldukça iyi.Ben bu protokolü plc de sık sık kullanıyorum.Ama işlemciye döndürmek hiç sorun değil.
Gömük plc protokollerini plc ciler pek ortalığa salmıyorlar.Bende Hitachi nin ki elimde var,ama moralini bozacağını belirteyim,yinede istersen gönderebilirim.Benim gözümün kesmediğini belirteyim.
Not:İşlemci konusunda da 15 yıldır yazdığımı belirteyim..

ukilic70

arkadaşlar merhaba,
operatör panellerini proğramlama ile ilgili bildiğiniz kaynak kitaplar var mı? varsa isimlerini söyleyebilir misiniz?
teşekkürler

fuzzy_dizayn

Ben Exor un operatör panellerini sıkça kullanıyorum.Bu bir operatör paneli markası ve dünyada lider diyebilirim.Aşşağıdaki linkte bulunan tn179n dökümanı kullanım kılavuzudur.Operatör paneli kullanımı plc ye benzemez çok kolaydır....

http://www.exor-rd.com/bin/site/templates/default.asp?_resolutionfile=templatespath|default.asp&area_3=pages/exor/support/downloads&classname=none&lib=Technical%20Notes#tn179

microcozmoz

Delta kendi cihazları arasındaki haberleşme protokolünü açık olarak veriyor. Bu protokolden yola çıkarak dışarıdan bir pic ile ekranı , servo sürücüyü , plcyi , inverteri haberleştirmek mümkün.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Ziya

Alıntı yapılan: "microcozmoz"Delta kendi cihazları arasındaki haberleşme protokolünü açık olarak veriyor. Bu protokolden yola çıkarak dışarıdan bir pic ile ekranı , servo sürücüyü , plcyi , inverteri haberleştirmek mümkün.
Yanlış hatırlamıyorsam modbus kullanıyor ve hata kontrol baytını sıradan checksum ile yapıyor. CRC8-16-32 ile yapsa biraz daha güvenilir olurdu.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

fuzzy_dizayn

Analyzer Nais plc haberleşme dökümanı ekte.Özdisandan aldım.Rapidshare a yükledim....
http://rapidshare.com/files/21008024/356E.zip.html

Erol YILMAZ

Dokunmatik Paneller gayet kullanışlı ve mantıklı,
işçiliği baya rahatlatıyor.,
bunları MCU lu bi sistem ile kontrol edebilmek te gayet güzel olurdu.

mustaphaerdem

merhaba;
easywiew yada Türkiye'de bulunabilen bir hmi'yi pic ile haberleştirebilen var mı? yani bir sonuca ulaşan yada nasıl yol izleyebileceğimiz hakkında bilgi verebilecek olan?
iyi çalışmalar..
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

serdararikan

bu işin en kolay yolu MODBUS kullanmaktır.microchipin sitesinde modbus örneği var.alırsın onu.op paneli MODBUS RTU modunda kullanırsın.

erkan614

hmi yi plc varken neden mcu ile kontrol edeyim?
mcu ile renkli dokunmatik gldc kontrol etmek varken neden hmi kullanayım?

serdararikan

Alıntı yapılan: erkan614 - 04 Ekim 2010, 18:36:52

Çünkü bazı kişiler maliyeti düşürmek veya son kullanıcıyı kendisine bağlamak için PLC yerine kontrol kartları gibi alternatifler kullanırlar.

bir HMI içerisinde işlemci hafıza ve çeşitli haberleşme modlarını destekleyen yazılımlar bulunur.Örneğin bir HMI yı RS485 ile bir sistemdeki ağa slave olarak bağlarsın sistemdeki PC,PLC,I/O kartları gibi tüm denetleyiciler o HMI yı ortak kullanabilirler.