Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

paralel port

Başlatan paradox, 17 Temmuz 2006, 22:13:34

paradox

arkadaşlar paralel portun c ile nasıl programlandığı,bacak bağlantılarını teknik olarak tam anlatan bir pdf veya türkçe e-book falan varmı.yada sitede yardımcı olabilecek birileri.
bugüne kadar bildiğimi sanıyordum ama bilmiyormuşum ta ki program yazmak zorunda kalana kadar.sitede arattım ama bulamadım.paralel portla bir entegre kontrol edicem bunun için tam anlamıyla öğrenmem lazım.

Analyzer

Selam,

http://picproje.org/index.php/topic,10952

Burada kullanımına dair örnek var ama Windows NT tabanlı işletim sisteminde portlara erişim kısıtlıdır. Ya driver yazacaksın ya da hazır alacaksın :)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

paradox

arkadaşlar paralel portu programlamaya çalışıyoruz ama bu outportb inputb gibi komutlar da hata veriyo.hazır programı yazdık yine hata verdi.acaba kütüphanedemi bulamıyo anlamadık.bakın hazır kodu veriyorum çalıştıabilen olursa haber versin.

#include <stdio.h> 
#include <dos.h> /* required for delay function */ 

#define DATA 0x03bc 
#define STATUS DATA+1 
#define CONTROL DATA+2 

void main(void) 
{ 
int in; 

while(1) 
{ 
in = inportb(STATUS); 
if (((in^0x80)&0x80)==0) 
/* if BUSY bit is at 0 (sw closed) */ 
{ 
outportb(DATA,0x00); /* turn LED on */ 
delay(100); 
outportb(DATA, 0x01); /* turn it off */ 
delay(100); 
} 
else 
{ 
outportb(DATA,0x01); 
/* if PB not depressed, turn LED off */ 
} 
} 
}

Code Tag Lütfen (yukarıdaki # butonu ile başlar # butonu ile biter)

Compiling...
sdsdd.cpp
C:\Documents and Settings\Bay\sdsdd.cpp(14) : error C2065: 'inportb' : undeclared identifier
C:\Documents and Settings\Bay\sdsdd.cpp(18) : error C2065: 'outportb' : undeclared identifier
C:\Documents and Settings\Bay\sdsdd.cpp(19) : error C2065: 'delay' : undeclared identifier
Error executing cl.exe.

sdsdd.exe - 3 error(s), 0 warning(s)

bunlar da çıkan hatalar...

Analyzer

İlgili header (*.h) dosyasını eklemen lazım. outportb prosedürü hangi headerda komutun ilk harfinde iken F1 tuşuna basarak görebilirsin. (Dos ve stdio eklemişsin, outportb prosedürü bu iki headerdan birine mi ait? Baktın mı?)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ise

windows altında visual c ile kullanıyorsan outportb ve inportb komutlarını kaldırdılar. dos.h içinde gözükse dahi kullanamıyorsun  xp dede bu yönde kısıtlama var. bunları dosya imiş gibi göstererek kullanmak gerekir yada winio.dll gidi dll fonsksiyonlarında yada allowio.exe ve porttalk.sys birlikte kullanmak gerekmektedir.