mpasm hata kodları için yardım.

Başlatan achilis, 20 Temmuz 2006, 17:03:49

achilis

arkadaşlar mpasmde asm kodunu hex koduna çevirirken çıkan hataların ne olduğunu hangi satırda olduğunu nasıl görebilirim bi yardım ederseniz çok sevinirim yazdığım programda 2 tane hata veriyor ve bu hataların ne olduğunu programa bakarak bulamadım belki  menude bu hataların ne olduğunu çıkarmaya yarıyan bir yol vardır diye düşündüm.

e3

Hataların ne olduğunu veya açıklamasını bilmiyorum ancak hata kodlarına çift tıklayınca MPLAB sizi hatanın olduğu satıra götürüyor.Belki bu ipucu işinizi görür.Bir de yardım dosyasını incelemenizi tavsiye ediyorum.Kolay gele.İyi günler. :)
.eem.

ipek

hata yi bildirirseniz daha hizli yanit bulabilirsiniz aksi durumda hatalarin tamamini ele almak cok uzar......

yusufozkay

Ben yeniyim bu işte yanlış anlamış olabilirim dediğini ancak mpasm ile derlediğin asm dosyasının olduğu klasörde dosya ismiyle aynı isimde, ERR uzantılı bi dosya oluşuyor. Burada hatalar ve hangi satırda oldukları yazıyo. Bu err dosyasını kodları yazmak için kullandığın editörde açabilirsin.

PhD

Bunlara ilave bir ip ucu daha MPLAB da yazıyorsan MPLABın Seçenekler menüsünden (sanırım burdaydı  :roll: ) programı yazdığın editörün sol tarafına satır numaralarını getirtebilirsin. Böylece *.ERR dosyasının içerisinden hangi satırda hatan varsa o satırı bulman kolaylaşır. @Protection kardeşin yönteminin uzun yolu belki ama bilimiyorsundur diye söylemek istedim.

Kolay gelsin...
...hiç...

ilker_32

err. ve lst. uzantılı dosyaları mplab'da açabilirsin. veya not defterinde lst. uzantılı dosya hataları detaylı bir şekilde verir.

err. hatasız satır;

Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\ADMINISTRATOR\DESKTOP\1.ASM 60 : Found directive in column 1. (DE)

err. hatalı satır;

Error[128]   C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\ADMINISTRATOR\DESKTOP\6.ASM 9 : Missing argument(s)

:mrgreen: