irf 630n

Başlatan teknikelektronikci, 25 Temmuz 2006, 20:16:03

teknikelektronikci

sayin arkadaslar üstadlar
elime gecen bir alet normal calismasi gerekirken 5 dk calisip sonra duruyor bu alet yüksek frekansta bir metal plakayi titreterek derideki pis gözenekleri temizleyip ölü deriyi yok ediyor dolayisiyla devredeki irf 630 n mosfetinin arizali olmasindan süphelendim acaba bu mosfetin kendi icinde korumasi varmi yani isindiginda ya da yüksek akim cektiginde kendisini devre disi birakma ihtimali varmi ? bu mosfetin bir bacagina 150 v var  yardimlarinizi bekliyorum tesekür ederim datasheet e baktim ama malum ingilizcemiz zayif oldugu icin  anliyamadik ;-) saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ise

irf630 sadece mosfettir  içerisinde koruma bulunmaz.  devrenin diğer aksamlarında problem olabilir. ısıya duyarlı bir koruma varsa devreyi durdurabilir.

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin tesekür ederim
hocam devrenin semasini koysam yardimci olabilirmisiniz tesekürler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

sekiller büyük oldu kusura bakmayin ;-)

biraz rutuşla daha iyi oldu sanki (aster)
şema tam değil gibi  :roll:

dogada

sayın teknikelektronikci,
O metal plaka nasıl birşey. Kablo vb. bağlı mı. Piezo parça o mu? Bilgi verebilirmisin.

argeelektronik

görünürde cihazı kapatacak  bişey göremedim
batarya ile çalışıyorsa bataryasını kontrol et zayıflamış olabilir.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

kesmez

piezo parça kondansatördür seri bobinle birlikte seri resonans prensibi ile çalışır.. bazen kapasite değişimi vs nedenlerle resonans frekansının dışına çıkar güç azalır veya stop eder..
bu gibi durumlarda devreye kalibrasyon yazan noktadan seri endüktans eklemen gerekiyor diye düşünüyorum..
Ayrıca d3 diyotunu açık devre ederek çalışıp çalışmadığınada bak..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

teknikelektronikci

dogada üstad o metal parcaya 3 adet kablo gidiyor ve o kablo yüksek frekansata ileri geri yaparak islemi gerceklestiriyor

sayin kesmez galiba hakli, hocam seri endüktans nasil ekleyebilirim acaba, dediginiz d3 diodunu deniecem üstad rezonans in disina cikmasi yla stop eder demisiniz acaba röle filan yada mosfet cikisinimi durdurur  sayin üstadlar cevap lar icin tesekürler mesajlara ancak aksam cevap yazabiliyorum cünkü gündüz vakti calisiyorum ;-) saygilar

aster hocam düzeltme icin tesekür evet üstadlar arkadaslar sema aslinda tam değil sayilir birde microislemci ve 4*40lcd bölümu ile güc kati var onlarda asagida bu ilk gönderdiklerim aslinda anakart ve tüm hepsi bu anakartin üzerinde bir tek lcd ve microislemci bölümü haric microislemci bölümünden anakarta sadece röleler icin bilgi ve74145 icin bilgi geliyor

üstadlar bu hareket eden metal parca kumanda büyüklügünde kablo ile anakarta bagli ve bu kumanda büyüklügündeki parcanin icinde ögrendigim kadariyla 6 tane quartz yani kristal varmis ;-) olmazsa fotolarinida ceker gönderirim saygilar

geri kalan sema lar burda

microislemci bölümü ama hangisi bilmiom üzerini kazimislar ;-)

...güc kati>

kesmez

Bu tür cihazlar 40 khz civarı güçlü bir sinyal üretip tam bu frekansa ayarlanmış LC elemanını sürerler..
Eğer tam rezonansta ise c üzerinde beslemeden daha yüksek bir voltaj okursun.. böylece piezo maksimum güç çektiği için resonansa girer ve titreşir..
bir şekilde resonans frekansı kayarsa titreşme azalır veya durur çünkü piezo tam güç alamaz..
C yi değiştiremeyeceğimize göre seri bobini eğer ayarlıysa ayarlayarak değilse seri-paralel bobin ekleyerek tekrar rezonans frekansını sağlamamız gerekir..
seri bobini tr2 ye seri bağlamalısın orada bobin kalibrasyon yazan yerde 1 ve 2 nolu uçlar arası olabilir..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin cok tesekür ederim yarin ilk isim is yerinde denemek olacak icinde bir ayarlama bobini olmasi gerek diye hatirliyorum peki bu frekansi saglayan ya da üreten LC osilasyon devresimi deniyor ve acaba hangi kondansatör oluyor bu tekrar tesekürler saygilar

dogada

ark. pzt  ultrasonic vb. olabilir mi diye sormuştum. Tabakhane (dericilik) ile mi ilgili. Öyle ise forumda ultrasonic ile ilgili bilgisi olan  arkadaşlar yanıtlayabilir sanırım.

teknikelektronikci

@dogada üstad yok bu alet dericilikle ilgili değil bu cosmetic de kullanilan bir alet derideki gözenekleri temizliyormus ;-) sagolsunn kesmez üstadin söyledikleri aynen uyuyor sayilir bugün üstadin söylediklerini deniyemedim ama deniyince haber veririm kolay gelsin ilginiz icin tesekürler saygilar