Samsung ARM7 ve ARM9 eğitimi

Başlatan ahmet abüü, 30 Temmuz 2006, 02:33:30

CoşkuN

Alıntı yapılan: "ground"Arm Developer Suite PDF
http://rapidshare.de/files/27565183/ArmDS.rar.html

şifre: www.picproje.org
Hocam bu dosya silinmiş bir daha yükleyebilir mi elinde olan biri?

Ayrıca bu ARM kursu konusunda bir gelişme var mı merak ettim?

ground

http://rapidshare.de/files/32783304/ADS.rar

Şifre aynı dostum.

Kursta bir gelişme yok. Sanırım olmayacakta ;)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

byka

buda silinmiş dostum bir baksan
Önder KAMAN - Satış Müdürü Türkiye - / -onderkaman@dwin.com.cn-/_https://www.youtube.com/channel/UCmKDZcSrVJvItC5U_1qOd7Q

YARGICH

Alıntı yapılan: "picusta"Elime Embedded Linux kitabi geçti. Anlatilana göre Linux tam olarak gerçek zaman değil, yani binde bir interrupt latency 320 millisaniye'ye çikiyor.  Bunu önlemek için RTLinux veya RTAI gibi çift çekirdekli (gerçek zaman ve Linux) isletim sistemleri seçmek gerekiyor, yada Linux'a gerçek zaman patch'i atmak.
Bu patch olmadan sadece  
Alıntı YapEndüstriyel makinelere yakışıklı operatör panelleri yapmak
gibi uygulamalar olabilir, ama " 1 millisaniye örneklemeli motor kontrol" zor gibi (FIQlerle olur tabii). Peki PalmOS, WindowsCE isletim sistemleri nasil?

Bikaç gündür ses seda yok, bu kurs ne zaman olacak merak ediyorum, tam olarak talep durumunu kestiremiyorum ama katilmak isteyen birçok kisi var gibi geldi.

Ben çok güzel bir kurs olacağını düşünüyordum nedense birden duruldu. Elimizde kit ile arm üzerinde Visual C ile yazılım yazacağım için gözlerim parlıyordu. Şimdi okula KTÜ'de devam etmem nedeniyle Trabzonda kalıyorum. Artık kurs olayı benim için ne kadar geçerli olur bilmiyorum ama aynı kitden alıp ve sizden geride de takip etsem, yaşayacağım sorunlara çözüm getirecebilecek bir sürü üstad olurdu sanıyorum. Gerçi hali hazırda arm ile çalışan ustalar var ama benim asıl merakım, işlemci üzerine kurulacak işletim sistemi üzerinde çalışmaktı.

@picusta,
   Dediğiniz gibi işletim sistemi ile çok yüksek hız gerektiren işlemler belki yapılamayabilir ama daha küçük ve basit ek donanımlar ve yazılımlarla bu durum çözülebilir belkii. Yani küçük endüstriyel PC'mize değişik çevre birimleri yapmak gibi. Mesela motor sürücü, encoder, çift yönlü RF, kamera, Powerline tranciever gibi bir çok ek donanım hazırlayarak, aynı sistem üzerinden değişik uygulamalar yapılabilir. Ama işletim sistemi konusunda siz daha deneyimlisiniz, belki yüksek hız gerektiren durumlarda, yazılımsal olarak daha makine diline yaklaşarak sorun giderilebilir mi incelemek lazım.


Saygılar, İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

picusta

üniversiteniz hayirlisi olsun.
çok güzel bir kurs olurdu ama Ahmet abüü arkadasimiz aylardir yok.
Dedigin dogru tabii, kritik uyuglamalar için ayri bir denetleyici yapmak. Nitekim masaüstü PC'lerde durum bu, harddisk, CD yazici, ses için hepsinin ayri devreleri var.
son mesajimda Linux interruptu 320ms'ye kadar çikar demistim, sadece sisteme asiri yüklenilirse bu süreyi bulabilir demek istedim. Birkaç gün önce internette bir robot yarismasi kapsaminda yapilan bir robotun PC104 kart 486-66 ile kontrol edildigini gördüm. Linux kullanmislardi, trigonometrik bir sürü hesaplama vardi ama islemci PIC olmadigi için hepsini kisa sürede hallediyordu.
Dediklerine göre, islemci çogu zamanini bos geçiriyor, 20ms de bir hesaplama yapiliyordu ama bu sürenin altina inemiyi basaramamislar.
Isletim sistemi kullaniminda fazla deneyimli sayilmam, programladigim sistemler 2'yi geçmez. Buna ragmen E dergi de PICOS18 hakkinda bi uygulama hakkinda yazmak istiyorum, 1. sayiya belki yetisebilir.

nonstradam

başka söze ne hacet...

- An Evaluation Board for Intel XScale PXA270 Processor
- LCD,AC97,IrDA,MMC/SD/CF Card,USB,Bluetooth,Ethernet,Camera&Keyboard...
- Capable of supporting Embest PXA255 CPU board
- Providing with WindowsCE 4.2.net BSP


http://www.armkits.com/product/XScalePXA270.asp

CoşkuN

Çok güzel bir sete benziyor.Bir de fiyatını yazsalardı.Soran oldu mu acaba?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Alıntı yapılan: "nonstradam"başka söze ne hacet...

- An Evaluation Board for Intel XScale PXA270 Processor
- LCD,AC97,IrDA,MMC/SD/CF Card,USB,Bluetooth,Ethernet,Camera&Keyboard...
- Capable of supporting Embest PXA255 CPU board
- Providing with WindowsCE 4.2.net BSP


http://www.armkits.com/product/XScalePXA270.asp

Hımm güzel ama pahalı oyuncak... Uygulanabilir olması için ucuzlaması lazım...

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

picusta

Az önce magazada gördüm, Samsung'un çikardigi yeni "dizüstü" bilgisayari.
20*10cm boyutlarinda bi alet, dokunmatik ekran,
Celereon 900Mhz islemci, 512MB Ram, Windows XP yüklü: 1100Euro

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar arm serileri ile ilgili kurstan bir haber var mı :roll:
yada oyle bır kurs nerde bulabılırım :roll:
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

CoşkuN

Alıntı yapılan: "bunalmis"Fiyatları var zayen

http://www.armkits.com/order/productslist2.asp
Pardon hocam ayrıntılı bakmamışım siteye.
Bu paraya PC alırız ya napmış bunlar.Gerçi bu setler de bir nevi PC olmuş artık  :lol:

kasif

Alıntı yapılan: "picusta"Az önce magazada gördüm, Samsung'un çikardigi yeni "dizüstü" bilgisayari.
20*10cm boyutlarinda bi alet, dokunmatik ekran,
Celereon 900Mhz islemci, 512MB Ram, Windows XP yüklü: 1100Euro

Samsungun sitesinde göremedim, link verebilir misiniz.
Not: Mağaza dediğinizi yeni farkettim.

Küçük bilgisayarlar ile ilgileniyorum bu aralar, detaylı incelemek istiyorum.

winCE değil winXP çalıştıran küçük pc lere bakıyorum...

picusta

Samsung Q1:

Görünüse aldanmayin PSP değil, WinXP çalistiran "dizüstü"

picusta

Sevgili Picproje okuyuculari,
Sizlerle yakin tarihte bitirdigim bir projenin deneyimini paylasmak istiyorum.
Konuyla alakali oldugu için burada yazmayi uygun gördüm.
Projenin amaci elde tasinabilir bir "yakisikli operatör paneli" yapmakti.

Gelelim sistemin özelliklerine:
- 4.3" dokunmatik TFT ekran (24-bit)
- Ethernet
- USB Host , USB slave
- Intel XScale PXA270  312MHz islmeci
- 64 MB SDRAM
- 64 MB Nor Flash

islevi kisaca söyle özetlenebilir :
Ethernet sayesinde serverla iletisim kurup proses bilgilerini almak ve ekranda istenildigi gibi göstermek.
Kullanicinin joystick ve dokunmatik ekran ile yaptigi girisleri yorumlamak ve servera komut göndermek (server da proses sistemini komut ediyor).

Tasarimda malzeme seçimi nasil yapildi, hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir:
- Herseyi kendimiz mi yapalim yoksa satin mi alalim?
Basta Board'un tamamini kendimiz yapmak istedik. Fakat islemcinin kullandigi teknoloji BGA oldugundan ve bu teknolojiyi bir boardta kullanmak için PCB'nin fiyati yükseleceginden vazgeçtik. Ayrica önemsenmeyecek bir is, ve zamanin kisitli oldugu bir proje oldugundan baska çözüm aradik. En uygun çözüm islemciyi hazir modül olarak satin alip entegre etmekte bulduk. Bu çözümün ayrica yazilimsal açidan ne gibi avantajlar getirdiginden bahsedecegim.

- Ekran :
Piyasa arastirmasindan sonra, gerçi küçük seri oldugu için Farnell'e (pahali ama hizli temin) baktik, 2 tür TFT ekran bulduk :
1.'si Timing controller denilen sisteme ihtiyaç duyuyordu, ve islemcinin VGA çikisindan ilave birkaç sinyal istiyordu. Bunu ufak bir CPLD ile yapmak mümkündü fakat, zaman yetmedi.
2. VGA çikisina dogrudan baglanabilir (line driver koyarak, 3.3/5V).
Ayrica TFT ekranin datasheetinde belirtigi gibi, senkronizasyon için verinin basinda ve sonunda belli bir sayida (ekrana göre degisebilir) ilave clock sinyali göndermek gerekiyor.
Ekranin dokunmatik olmasi için ya modele entegre olan türden almalisiniz veya ilaveten ekranin üzerine yapistirilabilir bir kat koymalsiniz. Daha sonra bunu yorumlamak için SPI veya I2S ile haberlesen özel entegreler kullanabilirsiniz.

- PCB.
PCB'nin üzerine koyduklarimiz, islemci modülü için SO-DIMM konnektör, 5->3.3V ve 5V-> 24V(backlight) güç kaynagi entegreleri (+bobin ve kondansatör), ekran konnektörü,  mini - joystickler, ethernet konnektör(dahili bobinli) ve USB host konnektörü için koruma entegresi.
yol arasi minimum aralik 0.2mm. 2 katli olarak çizdik, sonra ne olur ne olmaz diye ilave bölünmemis GND kati ekledik.

Simdi gelelim yazilim kismina.
Modülü hazir satin aldigimiz için ilk zorlugu böylece halletik : isletim sistemi ile elektronigi tanistirmak. Eger kendimiz modülü yapmis olsaydik seçitigimiz isletim sistemini bu donanima port etmek gerekirdi, bunun için Board Support Package yazmak gerekirdi (BSP). Linux'ta sadece ugrasilarak yapilabilen bir sey. WinCE için ise, Microsoft'un Platform Builder programini almak, daha sonra yüklenilen her WinCE için lisans parasi ödemek gerekir.
Modül ile birlikte WinCE yüklenmis oluyor, lisans parasi modül fiyatinin içinde. Ayrica modül üreticisi Linux seçenegini de sunuyor ve nasil yüklenecegini detayli anlatiyor.
Diyeceksiniz ki isletim sistemine gerek var mi?
Bu projede isletim sistemi kullanmanin faydasi en çok TFT ekranini sürmekte oldu. Eger isletim sistemi olmasaydi islemcinin LCD  ve DMA denetleyicisini kendiniz kontrol etmelisiniz, ve her animasyon, resim çizme  fonksyonunu kendiniz yazmaliydiniz. Gerçi Linux kaynak kodlarina bakip nasil yapildigini görmek zor değil.
Görsel ögelerin yogun oldugu bu uygulamada biz WinCE, Embedded Visual C++ (bedava gelistirme ortami) ikilisini tercih ettik.
EVC++ ile görsel arayüzü programi tasarlamak çok kolay. üstelik server tarafi  Visual C++ ile yazildigi için, birkaç ufak degisiklik ile client çabucak yazildi, kod tekrar kullanilmis oldu. Debug için USB baglantisi fazlasi ile yetti.
Program üst düzey bir dilde yazilmasina karsin, araya alt seviye birkaç islem sokmak da mümkün. örnegin Joystick için GPIO okuma, ADC ve PWM islemlerini dogrudan islmecinin yazmaçlarina yazarak halletik. Yazilimimiza sinyal gönderen interrupt bile kurduk.
WinCE basladiktan hemen sonra uygulamamiz basliyor, fakat 1 saniye de olsa windows masaüstü gözüküyordu. Bunu çözmek için ekranin açilmasini windows GPIO'su yerine bizim uygulamanin GPIO'su kontrol ediyordu.

Sonuçta elde ettigimiz sistemin maliyeti  biraz tuzlu oldu (baska bir TFT satici bulunup maliyet çok daha indirilebilir), fakat çok kisa sürede ve az masrafla tamamlanan bir proje oldu : 1kisi, 1 ayda PCB+yazilim.
Yazilimi güncellemek için güncelleme programi USB stick takmak yeterli oluyor.

Fikir vermek açisindan fiyatlar söyle :
PXA 270 modülü (hafiza dahil) + WinCE lisans :  99 Euro.
4.3" Sharp dokunmatik TFT Ekran : 100Euro. (Bence pahali, dogrudan distribütörden alinmali)

XScale PXA270 islemcisi en çok PDA'larda bulunur, çok az enerji tüketir. içinde hem ARM V5TE çekirdegi bulunur(ARM9E ve ARM10'nun çekirdegi) hem de Wireless MMX coprocessor.  Bu uygulamaya biraz agir kaçmis olabilir, Samsung ARM9'u yeterbilirdi, fakat ilerde ekranda kameradan gelen görüntü gösterilecegi için  bence kararinda.