Yurt dışından FPGA kiti almak

Başlatan piedos, 03 Ağustos 2006, 03:38:10

piedos

FPGA kiti alan varmı? 149 dolarlık var ama bazıları gümrük limitini 100 euro (132$)
bazıları ise 200$ diyor, bu karti ülkeye sokabilen varsa ben de sipariş verecem.

Spartan 3E Starter Board
digilentinc
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

bmutlu

Empa elektronik ile irtibata geç bir ihtimal sana yardımcı olabilirler.

leblebitozu

genellikle yıl sonuna doğru gümrük daha toleranslı davranıyor, malı uzakdoğu'dan getirtiyorsanız düşük fatura'lı talep edebilirsiniz böylece daha rahat elinize ulaşır. benim favorim bu kit; 149 USD fiyatı var

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&CategoryNo=39&No=14

1.  TREXC1 development board
         * Altera EP1C6Q240C8
         * Altera EP1S Serial Configuration Device
         * Built-in USB Blaster programming circuitry.
         * Support both JTAG and AS mode programming
         * Option to power via universal serial bus (USB)
         * Eight LEDs
         * Eight Schmitt-trigger de-bounced push buttons
         * 1MByte Flash Memory
         * 8MByte SDRAM (1M x 4 x 16)
         * CF Card Socket (True IDE mode)
         * 16-bit CD-quality Audio DAC with line-out connector
         * TV Encoder with TV Out jack
         * RS-232 Transceiver with 9-pin connector
         * VGA DAC (4-bit resistor network) with VGA-out connector
         * PS2 Keyboard/mouse connector
         * 4-bit DIP switches
         * 4-bit 7-SEG display module
         * Two-40 pin expansion slots.
  2. Cables and accessories
         * USB A->B cable (for both USB-blaster programming and the TREX C1 API controll)
         * 7.5V DC Power Supply (We ship UK Plug for Europe/UK areas)
         * Quartus ®  II Web Edition design software
  3. Reference designs and C++ applications
         * Lab manual for using the C++
         * Lab Manuals for using the reference designs

Ersin

@leblebitozu,
bence spartan 3e starter kit ile iyice karsilastir,bayagi farkliliklar var.
Benim de favorim 3e ve kullaniyom :D

Xilinx Spartan-3E XC3S500E-4FG320
Memory
128 Mbit Parallel Flash
8 Mbit SPI Flash
64 MB DDR SDRAM  
4 Mbit Platform Flash
Board Interfaces
Ethernet 10/100 PHY
USB Programming
VGA display port
9-pin RS-232 serial port
PS/2-style mouse/keyboard port
3 expansion connection ports
Additional Features
2 line LCD
4 slide switches
2 push-buttons
8 individual LED outputs
Variable crystal clock oscillator

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "bmutlu"Empa elektronik ile irtibata geç bir ihtimal sana yardımcı olabilirler.
Onlar Deltaset ten Çınar Bey e yönlendiriyor. Çınar Bey telefonda mail atın diyor. Mail atılıyor ve sanırım sonsuza dek cevap bekleniyor. Empa ya soruluyor tekrar ve diyorlarki elimizde şuan yok 5-6 haftada temin edilebilir.
@swordman
(Şuan Türkiye demisin bilmiyorum.) Bu karta uygun konnektör Türkiye de var mı? Forumdan bir arkadaşımız hiçbiryerde bulamadı.
@leblebitozu
Nasıl oluyorda mesaj atmana ragmen mesaj sayın sıfır gözüküyor? :lol:

Göktuğ

KORHAN

herkese selam
arkadaşlar aranızda özel olarak mesajlaştığınız konuların devamını tekrar burda genel olarak paylaşılan mesajınıza eklerseniz.bu form konusunda bilgi paylaşımı yapmak ve fikrini belirtmek isteyen diğer arkadaşlar konunun gelişimini anlayamayacaklarından mesajınıza olumlu cevap veremeyebilirler.çünkü konu analşılmamış olur ve eksik kalır.madem bir konuda özel mesajlaşıyorsunuz devamınıda öyle ilerletseniz daha iyi olmazmı.bu form konusunda amaç katılımcıların bir bir lerine yardımcı olması ve konuyla ilgili fikirlerini ne olursa olsun yazması değilmi.zaten birilerinin bu konuya ilgi ve alakası varki bu formda yazıyor.o zaman birbirimize daha saygılı ve yardımsever bir mantıkla yaklaşalım.
teşekkürler.

Göktuğ

- Empadan parasını vermek isteyipte almak isteyen ancak surunen bir cok kişi tanıyorum.
- O proje areste zor olur.
- Forumda buyuk harflerle yazı yazmamalısın.

Prof.EleCTroN

Alıntı YapARKADAŞLAR MESAJ VE YAZILARINIZI SİTEDE AÇIKTAN YAZIP BİZİMLEDE BAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ HEM BÖYLECE MESAJ SAYIN SIFIRDI BİRDİ (BENİM BABAMMI SENİ DÖVER SENİN BABANMI BENİ DÖVER TİPİ TARTIŞMALARA GEREK KALMAZ) BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR.AÇIKTAN YAZIN YAZILARINIZI OLAYLAR MUHAKKAK ÇÖZÜLÜR.
EMPAYI DAHA İKİ GÜN ÖNCE ARADIM SPARTAN-3E GELİŞTİRME KİTİ ELLERİNDE YETERİNCE VARDI DİYE BİLİYORUM BANADA SATMAK İSTEDİLER ORDAN BİLİYORUM.AYRICA BU TÜR DONANIMLARIN TEMİNİNDE PROJENİZİ SAĞLAM VE DESTEKLİ YÜRÜTÜYORSANIZ BİR AY SÜRELER HİÇDE FAZLA SAYILMAZ O ARADA PROJENİZİN DİĞER KISIMLARINI HAZIRLAMAKLA GEÇİREBİLİRSİNİZ.BENDE KAFAMA GÖRE ELEKTRONİK KARTINI ÇİZİP BASTIRACAĞIM VE KENDİM TOPARLAYACAĞIM SPARTAN-3E VE XILINX FLASH LI BİR KART TASARIMI YAPIYORUM BU GÜNLERDE BAYRAM SONRASI EN GEÇ 1-2 HAFTA İÇİNDE KESİN FAALİYETE GEÇER İSTEK OLURSA VİDEO VE RESİM GÖRÜNTÜLERİYLE ARES PCB ÇİZİMİ VE ELİMLE ÇİZECEĞİM KART AÇIK ŞEMASINI SEVE SEVE GÖNDEREBİLİRİM.
1. Buraya yazılacak yazılara siz karar veremezsiniz. Forumda gördüğüm kadarıyla başkalarının üslubuna karışıyorsunuz. Yakında zaten ilgili kişilerden gerekli cevabı alırsınız. Rahatsız olduğunuz bir konu yada yazı varsa moderatörlere konu ile ilgili bilgi verebilirsiniz.
2. Büyük harfle yazılan yazılar genellikle bağırma olarak anlaşılır.
3. Mesaj sayısı ile ilgili yazımı site ile ilgili bir sorun olduğunu düşündüğüm için yazdığımı belirtmek isterim. Ancak bunu basit düşünceli ve bilgisiz  kişiler benim babam senin babanı döver gibi düşünceye varabilir.

Alıntı yapılan: "goktug1217"- Empadan parasını vermek isteyipte almak isteyen ancak surunen bir cok kişi tanıyorum.
Evet, bu kişilerden biriside benim. Bazı arkadaşlar için bu kite erişmek daha kolay olabilir. http://66.249.93.104/translate_c?hl=en&ie=UTF-8&oe=UTF-8&langpair=zh-CN%7Cen&u=http://www.21control.com/Shop/FPGA/200610/Shop_20061012000404.html&prev=/language_tools

picusta

Merhaba arkadaslar.
Ben bastaki konuya bir dönüs yapmak istiyorum. Kendi ktimi nasil aldigimi anlatayim.
Benim egitimin tam olarak elektronik olmasa da ben elektronige merakli biriyim. Bu yüzden evde bread board ve PIC bulunur.
Bu sene (2006) ARM'lere ve FPGA'lara geçis yapmak istedim (Renesas'i da ögrendim) diger taraftan ögrenci bütçesini fazla zorlama yapmadan bu is nasil olur diye düsündüm.
Sonunda muradima erdim ve asagidaki "kit" ortaya çikti

DIP soketindeki ARM7'yi Analog'dan 30 Euroya aldim. Spartan2 board'unu E-baydan yol parasi dahil 40Euro'ya aldim (XESS firmasinin XSA-50 board'u) .
ARM7'yi sample + forumda bulunan board, ISE arkadasimiz ve yardim eden diger arkadaslarimiz sag olsun, yapilirsa maliyet çok daha azalir.
böylece gördügünüz "kit"'te:
çipler:
- Aduc ARM7
- USB'li PIC18
- 50bin kapili Spartan2 FPGA.
- XC9572 CPLD
- 8Mb SD RAM
- 128k flash

Arabirim:
- USB
- seri arabirimler
- 3 faz motor kontrol
- 12bit DAC ve 12bit ADC
- VGA
- PS/2
- ve daha akliniza gelebelilecek ve FPGA ile yapilabilecek herhangi arabirimler.

Simdi sorun ben bu elemanlarla karmasik bir proje yapmak istiyorum. Ama bütün islemcilerin kendine özgü tasarim araçlari (program dil) ve yöntemleri var.
Sistemin bütünlügünü saglayan bir aracin pesindeyim.
Islevleri bu islemciler arasinda nasil bölüstürmeliyim? Hangi islevler parallel gerçeklestirilmeli hangileri seri olmali? isin içine MCU'lar için RTOS girince soru daha bir zorlasiyor.
Benim bildigim sistem modellemesi ve dogrulamasini yapmayi saglayan bi Matlab var. Hem  kodu üretebiliyor hem de HDL.
Cadence diye bir sey de varmis, ama onu pek bilmiyorum.

mcan

picusta ebaydan aldığın kitin çalışacağına nasıl güvendin?ebayı 2. el sitesi diye biliyorumda nelere dikkat etmeliyiz?rica etsem alma aşamalarından bahsedermisin?kaç günde ulaştı vbg...

picusta

Sadece 2. el değil 0'da satiyorlar. Satici bunlardan daha önce de satmisti, alicilarin yorumlari pozitif. Amerika'dan 7 günde geldi.
Güvenmek karmasik bir duygu. bende test programini çalistirmadan önce %100 emin değildim, risk var her zaman. Gerçi satici bozuksa iade kosullarini yaziyor. Ayrica Paypal ile ödeme yaptigim için bir sorun çikarsa (göndermez vs..) Paypal saticidan parami geri aliyor.

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "leblebitozu"genellikle yıl sonuna doğru gümrük daha toleranslı davranıyor, malı uzakdoğu'dan getirtiyorsanız düşük fatura'lı talep edebilirsiniz böylece daha rahat elinize ulaşır. benim favorim bu kit; 149 USD fiyatı var

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&CategoryNo=39&No=14

1.  TREXC1 development board
         * Altera EP1C6Q240C8
         * Altera EP1S Serial Configuration Device
         * Built-in USB Blaster programming circuitry.
         * Support both JTAG and AS mode programming
         * Option to power via universal serial bus (USB)
         * Eight LEDs
         * Eight Schmitt-trigger de-bounced push buttons
         * 1MByte Flash Memory
         * 8MByte SDRAM (1M x 4 x 16)
         * CF Card Socket (True IDE mode)
         * 16-bit CD-quality Audio DAC with line-out connector
         * TV Encoder with TV Out jack
         * RS-232 Transceiver with 9-pin connector
         * VGA DAC (4-bit resistor network) with VGA-out connector
         * PS2 Keyboard/mouse connector
         * 4-bit DIP switches
         * 4-bit 7-SEG display module
         * Two-40 pin expansion slots.
  2. Cables and accessories
         * USB A->B cable (for both USB-blaster programming and the TREX C1 API controll)
         * 7.5V DC Power Supply (We ship UK Plug for Europe/UK areas)
         * Quartus ®  II Web Edition design software
  3. Reference designs and C++ applications
         * Lab manual for using the C++
         * Lab Manuals for using the reference designs
Arkadaşım bana noel hediyesi olarak bu kartı almış gümrüğe takılmadan geçti. Şuan elimde ! :D

picusta

Böyle arkadaslar dost basina :)
Güzel bir kart bir sürü çevre birimi var.
Gümrük 30 ocak'a kadar mi açikti?(400 dollar limitli)
Ayni fiyata digilent'in spartan3 starter board'u var, çevre birimleri ayni değil ama FPGA'si daha çok hosuma gidiyor.
Bu arada 30dollar + 10 dollar kargo FPGA kitler de var, baslamak isteyenlere duyurulur:
Altera ACEX 1K:
http://www.knjn.com/ShopBoards_RS232.html

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "picusta"Böyle arkadaslar dost basina :)
Güzel bir kart bir sürü çevre birimi var.
Gümrük 30 ocak'a kadar mi açikti?(400 dollar limitli)
Ayni fiyata digilent'in spartan3 starter board'u var, çevre birimleri ayni değil ama FPGA'si daha çok hosuma gidiyor.
Bu arada 30dollar + 10 dollar kargo FPGA kitler de var, baslamak isteyenlere duyurulur:
Altera ACEX 1K:
http://www.knjn.com/ShopBoards_RS232.html
http://www.gumruk.gov.tr/content.aspx?cT=3&cId=b_yolcu Bir süre önce bulmuştum bu adresi. Gerekli bilgiler sitede mevcut.
Önceleri bende digilent in kartını düşünüyordum ama empa ile uğraşmaktan ürüne gıcık oldum sanırım. Hatta belli bir süre için 130 dolara indirmişlerdi digilent kartını(xilinx in sitesinde). Altera LEs lerden Xilinx ise LUT lardan bahsediyor. Sanırım hafıza farkı (flash) bunlardan kaynaklanıyor. (20K LEs ve 500K LUT) Farkı nedir şuan bilmiyorum ama Altera nın 500K-1000K  LEs li FPGA lerine rastlamadım. Bu karta Nios II 32 işlemci yüklenebiliyor digilent in kartına microblaze. Ben işlemcileri kullanmayı düşünmüyorum(şimdilik). Bunun yerine kendi donanımımı tanımlamayı düşünüyorum. Sanırım bu kart 1 sene yeter bana.  8)