ARM ye geçeceğim

Başlatan elektroombank, 07 Ağustos 2006, 01:44:10

elektroombank

Biraz araştırma yaptım.ARM ler baya hoşuma gitti.TfT ler felan derken baya iyi gözküyor.

Ne yapmam gerekiyor.PIC18f842 ile uğraştım en son.PİC BAsic Pro ve
PIC asm biliyorum.

Standart C yi biliyorum.Fakat hiç uygulamaya geçmedim.Çünkü ne için program yazacağımı bilmiyordum.Basic daha sade geldiğinden onu kullanarak devam ettim.

En ucuz yolla bir amatör olarak.Simulasyonla vs ile...
nasıl başlayabilirim.

Alternatif Programlama dilleri neler.

Kaç çeşit arm var.Hangisini tercih etmeli

vs vs.. geçmek istiyorum işte..

piedos

ARM7 ARM9 ARM11 var şu anda

ARM şirketi çekirdek üretir ve bunları ATMEL, PHILIPS, SAMSUNG gibi firmalara satar.

ARM7 den başlarsan çok fazla kaynak bulabileceğini düşünüyorum.

www.arm.com dan ücretsiz RVCL CD si isteyebilirsin.

www.olimex.com dan geliştirme kiti alabilirsin.

Proteus 6.7 sonrası sürümlerle simülasyon yapabilirsin.

Bunlar da işe yarayabilecek diğer kaynaklar:

Information:                                http://www.keil.com/arm/rvmdkkit.asp
   Comparison with RVDS:            http://www.keil.com/arm/rvcomparison.asp
   Evaluation Download                https://www.keil.com/arm/demo/eval/arm.htm
   Devices Supported                    http://www.keil.com/arm/chips.asp

GCC compiler ücretsizdir, bunda kod geliştirebilirsin.

Başarılar.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

elektroombank

Dil olarak C mi diyorsunuz.Hangi C kullanılıyor.Birde Türkçe uygulamalı ARM kitabı varmı.Aynı PIC Asssembly kitabı gibi..

picusta

Alıntı YapBirde Türkçe uygulamalı ARM kitabı varmı.Aynı PIC Asssembly kitabı gibi..
Böyle bi kitap olsa olsa Picproje tarafindan yayinlanir. Diger yayinevleri sadece yabanci kitaplari tercüme etmekle yetinir.
Niye PIC'i birakip baska güller koklayacaksiniz ki? Uygulamanizda 32-bitlik degiskenleri bolca mi kullaniyorsunuz? Bu degiskenler ile çok kisa sürede bitmesi gereken hesaplamalar mi yapiyorsun?  Sonuçta ikisi de RISC.
biri 8 bit, digeri 16/32 bit, ayni program için daha fazla flash'a ihtiaycin olacak(tabii programa göre tersi de olabilir)
Endüstride ARM çekirdegi yakinda 8051'in yerine geçecek.
ARM assemby'si bazi arkadaslarin dedigi kadar zor değil, ASM ile yazilir. Fakat bir programi komple ASM yazmak hamalliktan ve zaman kaybindan baska bisi değildir. Program C'de yazilir ve sadece kritik yerlerde ASM ile retus yapmak gerekir.
ARM için hazir forumda kurs açiliyor, bu firsat kaçmaz.

elektroombank

Son yapmaya çalıştığım projemde PIC yetersiz akldı.8051 dediler bana..

Sonra araştırdım.ARM daha iyi gözüküyor.

Yinede ARM ye geçmek istememin sebebi merak ve yeni bilgi..

Kurs konusunu açarmısınız biraz.

picusta

Alıntı Yapprojemde PIC yetersiz akldı
Burda dikkat edilecek hussus ne bakimdan yetersiz kaldigi:

1) Program hafizasi (Flash) mi yetmedi? Daha çok hafizasi olan PIC'e geçmek gerekir veya harici EEPROM kullanilabilir.

2) Ram yetersiz geldi. 1'dekiler geçerli.

3) giris çikislarin cevap verme süresi yavas. Programin yapisini tekrar gözden geçir, interruptlari kullan (olmadi RTOS). Bu isi yapan çevre birimlerini kullan (PWM, SPI).

4) Karmasik matematiksel islemler çok kisa sürede olacak. O zaman ARM OK,DSP bile olur.

8051'in PIC'ten daha iyi performans vercegini sakin zannetme.

Alıntı YapKurs konusunu açarmısınız biraz.
Benimde bilgim ARM 9 basligindaki (bu konunun bi altindaki) ile sinirli. AhmetAbüü nickli arkadasin inisiyatifine kalmis bir kurs.

ise

8051 in alt modelleri picden iyi performans veremez. matematik işlemclerde picten daha başarılıdır. hız bakımıından picten daha yavaştır. bu dediğimiz özellikler sadece 12 çevrim 1 komut işlemciler için geçerlidir.  1 çevrim 1komut olan işlemcilerde mevcuttur bunların hızları 1-100 mips arası değişmektedir. aduc841 (20mips) , ds89c430 (33mips) , ramtron versa VRS51L2xxx(40 mips), C8051F121(100 mips)  tir. hafızalarıda çok geniş modelleri vardır. yapacağın işte hafıza ve işlem hızının ne kadar olmasını gerektiğini belirtirsen daha çok yardımcı olabiliriz.  picusta hocamınız dediği gibi ihtiyaç olan nedir ?

elektroombank

Matematiksel İşlem, astronomik hesaplar yapmak

birde video işleyecek kadar hız...

ise

ezan saati  için  yapacaksan sadece 8052 serisi kafi gelir harici eprom ilave edersin . ama iş video işlemeye gelince arm7 serisini şöyle bir geçip  arm9 serisine gelememiz gerekir. video işleme film oynatmaya gelince bunlar için ek video ekran sürücü arabirimleri gerekir bu işlemi yüksek çözünürlüğü çıkardığın zaman ek nvidia çipler kullanman gerekir. şimdiden kolay gelsin

elektroombank

Ezan saati değil abi yaa.Onu ilerde hazır olarak alacam galiba.
Ama yinede başka bir yerde karşılacağım büyük ihtimalle.

Video konusunda düşük bit derinliği olacak başlarda.Dolayısıyla Arm ile başlamak en iyisi gibi geliyor.

Bİrde Keil nedir iar nedir?

Ben şimdi bir arm blink devresi gibi birşeyle başlamak istiyorum.En sade halde anlatan bir yerler yokmu.Yani neyde program yazılır,Sistemi nedir.Port kavramı nasıldır vs.

C dilinin kullanımı nedir ARM de.ve belirli bir C. Standartı varmı..

picproje.org ana sayfada ana sayfaya şöyle bir başlangıç dersi hazırlansa ne güzel olur yeni geçenler için..

elektroombank

birde  RVCL CD  yi nası isteyecem.Kargoyamı gelcek.Türkiyeye geliyormu.

ise

ne üzerinde süreceksin ? lcd led tft stn ? tft için düşük çözünürlüklü s3c44b0x veya lh75401  sürücüleri donanım içerisinde mevcut.  keil ve iar destekliyor fakat simulasyonu mevcut değil . büyük ekran düşük çözürlük(800*600  -1024*768) s3c2410 veya lh7a400 . tam olarak anlatırsan yapacağın işi daha çok yardımcı oluruz.
realview posta ile geliyor. ben çalıştıramadım ama sen çalıştırırsan banada anlatırsan memnun olurum.

elektroombank

KEik ve İar ne hala bilmiyom.VE hangi C hala bilmiyorum.

Yapacağım somut birşey yok en basitten başlamak istiyorum.

Yardım edin lütfen..

ise

Keil ve iar C derleyicileridir  iar aynı zamanda c++ derler.

elektroombank

Hangi derleyiciyi tavsiye edersiniz.

Ve hala Dil konusunu bilmiyorum. ANSI C mi? yoksa başka birşey mi.
Ve kaynakları varmı.Arm üzerine yazılmış örnek kodlar.

Birde hangi ARM yi seçmeli LCXXX gibi bir sürü ARm gördüm.Tutalan ve işe yarayacak olan hangisidir.