pic ile basinc ve oksijen olcumu

Başlatan ahmetyilmaz871987, 15 Ağustos 2006, 18:17:48

ahmetyilmaz871987

arkadaslar hic basinc ve oksijen entegresi kullanan oldumu ben boyle bir devre yapmak istiyorum sensorlerle ilgili bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim hic kullanmadigim icin biraz supheliyim buraya yazin hem ben hemde ilgilenen arkadaslar burdan yardim alsin teşekkürler
ahmet yılmaz

ahmetyilmaz871987

daha dogrusu arkadaslar butun sensorler yazarsaniz daha iyi olur bence:)
ahmet yılmaz

Veli B.

Muhtemelen sizin klavyenizde de aynı yerdedir.Klavyenin en sağında "enter" tuşu ile "0" tuşu arasında bir tuş var.Lütfen kullanın, size karşı bir suç işledi, sizde onu cezalandırdınız mı? Eğer öyle ise bizim suçumuz ne ki bize de bu işkenceyi reva görüyorsunuz?!!!
Lütfen Türkçemize özen gösterelim elimizden geldiği kadar.

timpati

"basınç ve oksijen entegresi" diye bir şey henüz icat edilmedi ya da ben bilmiyorum. onların kendilerine özgü algılayıcıları (sensörleri) veya değerlendirme üniteleri (transmitter) vardır. basıncın yanında değişik fiziksel büyüklükleri elektriksel işaretlere çevirenlere ise genel olarak transducer denir. şimdi...

bunlar çoğunlukla lineer büyüklüklerdir ve belki basitlik veya kolay işlenebilirlilik adına sensörleri de doğrusal ve yine çoğunlukla analog olarak üretilirler. fiziksel büyüklüğü elektriksel olarak algıladıktan sonra bu değer gerekirse kuvvetlendirilir, belirli bir forma sokulur ve niceliğini belirleyebilmek için de anlayacağımız bir biçimde göstergeye (sesli, ışıklı, ibreli, sayısal...) verilir.

pic, ancak bunların sayısal değerlendirilmesinde kullanılabilir ki genel amaçlı bir opamp ve/veya ADC IC'si zaten bu işi yaparken neden pic'de ısrar ediyorsunuz?

basınç sensörü olarak yerine göre bir mikrofon veya bir piezo bile kullanabilirsiniz. oksijen sensörü deneme yapacak kadar ucuz değildir ve her yerde de bulunmaz. endüstriyel tip bir O2 sensörünün ortalama fiyatı 200 euro civarında iken bunun değerlendirme devresini yapmayı (önce tasarlamayı) istemen eğlenceli bence. önce sensörü bulacaksın (getirteceksin) sonra ardındaki devreyi deneye yaka bitireceksin.

başardığında, hikayesi ve mali analizleriyle bitirdiğin projeyi burada anlatırsın umarım. şimdiden kolay gele...
why mr. anderson, why ?

ahmetyilmaz871987

arkadaslar siz beni yanlis anladiniz, yani ayri ayri entegreler olarak dusunun ikisi sadece bir devrede kullanilacak ikiside ayri entegere, yanlis anlasilma benim  yuzumden oldu kusura bakmayin.
ahmet yılmaz

peko

Yardım mı istiyorsun ? Devre mi istiyorsun ? ben anlamadım açıkçası..
Ne istediğini , ne aşamada olduğunu vs.. gibi detay bilgiler verirsen inan çok daha hızlı çözümlere ulaşabilirsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

diot

Madem burada basınç sensörleri ile ilgili bir topic açıldı , benimde bir sorum olacak.

Otomobil lastiğinin içindeki basıncı araç hareket halinde iken (yani lastik dönerken) ölçmek istiyorum. Bunu nasıl yaparız.
Saygılar...

ahmetyilmaz871987

yardim, devre, bilgi ne olursa olsun bu konuyu cozmek amac
ahmet yılmaz

stlg

Sevgili ahmetyilmaz871987

Asagıda bir uygulama devresi var bilmem işinizi gorurmu kolay gelsin

http://www.freescale.com/files/sensors/doc/app_note/AN1586.pdf#search=%22an1586%22
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.