7 segmentli display

Başlatan paradox, 16 Ağustos 2006, 11:40:44

paradox

elimde  7 segmentli display var ama hangi bacak ne işe ayrıyo bulamadım.datasheeti falan varmı diye baktım ama yok.

yanında şunlar yazıyo e10562-j-0-8-w

bilgisi olan varmı.

10 bacağı var 2 tanesi besleme bir taneside  noktasıdır.7 bacakta segmentlerin bacağıdır büyük ihtimalle ama hangileri :(

aster

Pin yapısını biliyorsun zaten, analog ölçü aletin varsa ortak dediğin uçlardan biri ile diğerlerini dolaştır parçanın biri yandığında diğerlerinde gezdir bulduklarını yaz bir yere

paradox

aslında bilmiyorum sadece tahminim böyle ama doğrudur  %90.

ortak uç katot ama hangisi onu nasıl anlıycam.

Logan

Ben elime yeni bir 7 segment display geldiği zaman şu şekilde buluyorum; Ölçü aletini diyot kademesine alıp siyah probu 7 segmentin ilk bacağına değdiriyorum.Kırmızı probu ise diğer bacaklarda sırayla gezdiriyorum. Eğer herhangi bir segment yanarsa ve başka hiçbir led yanmazsa, kırmızı probu o bacakta sabitleyip, siyah probu gezdiriyorum.İlk seferde hiçbir led aktif olmazsa, siyah probu ikinci bacağa değdirip aynı işlemi tekrar uyguluyorum.Bu işlemi sırasıyla takip ettiğimde hem displayin ortak bacağını, hemde segmentleri bulmak çok kolay oluyor.Umarım anlamışsındır.Kolay gelsin.
İmza.

vatandas30

displaylerde genellikle üstten ve alttan en ortadaki bacaklar ortak uçtur.

CaFFeiNe

bende @logan arkadaşın kullandığı yöntemi kullanıyorum ve bu gibi işler için %100 çözümdür
eğer display büyük boy ve segmentler birkaç ledden oluşuyorsa ölçü aleti ile ölçümde segmentler yanmayabilir bu durumda 12 voltu (daha yüksekte olabilir) bir direnç (duruma göre birkaç Kohm olabilir) ile bacaklarda gezdirip yine bulabilirsiniz

ibrsel

Eğer ölçü aletin yok ise aşağıdaki basit yöntemle displayin uçlarını bulabilirsin

1) Displayin çalışma gerilimini biliyorsan segmentten 20-25 mili amper geçecek şekilde direnç değerini hesapla. ( R=U/I)  
 + besleme gerilimini direnç üzerinden displayin herhangi bir ucuna verip sabitle şaseyi diğer uçlar üzerine değdir.Bu işlemi herhangi bir segment yanana kadar devam et. Display üzerindeki segment lerden birisi yandığında şeseyi verdiğin uç Ortak Katod displeyde Ortak uçtur.Segmentlerin yanma durumuna görede diğer uçları tespit edebilirsin.

2) Displayin çalışma gerilimini bilmiyor isen +5 V u 330 ohm üzerinden segmentlere uygulayabilirsin.Ve yukarıda anlattığım yöntem ile yine display uçlarını tespit edebilirsin..

Yalnız uçları tespit ederken gerilimi uzun süre segmetnler üzerine uygulama..Çünkü displayin ortak anot ise segmentlere ters gerilim vermiş olacağından uzun süre ters gerilim uygular isen zarar verebilirsin diye düşünüyorum..İyi çalışmalar..

timpati

seri direnci unutmadığınız sürece korkmanıza gerek yok. display ledlerinin en küçük led gerilimine sahip olduğunu varsaysak bile (kırmızı-1.6V), örneğin 5 voltluk bir kaynakla led arasına koyacağınız direnç için kabaca şöyle denebilir:

R=V/I
R=(5-1.6)/0.02=3400/20=170 ohm çıkar. yani 170 ohm ile 1k arası herhangi bir dirençle display ledlerini havaya uçurmadan ışıldatabilirsiniz.
(direnç 1k olursa aynı led için akım 20mA yerine yaklaşık 3mA olur ve yine de ışıldadığını görürsünüz)

eski tip ledler (düşük verimli/indikatör ledler) için ters dayanma gerilimi yanlış anımsamıyorsam 4.7V kadar olacak. seri direnç ve düşük değerli kaynak (örneğin 4.5V veya 3V yani 3 veya 2 pil gerilimi kadar) kullanmanız durumunda ledlere kesinlikle zarar vermezsiniz.
why mr. anderson, why ?