PNP yerine NPN ?

Başlatan elektromadrid, 19 Ağustos 2006, 16:10:59

elektromadrid

arkadaşlar PNP transistör yerine NPN transistör kullanılabilirmi yada tam tersi.Bu konu ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum
PIC 16F877

teknikelektronikci

nerde kullanacan picdemi ? entegredemi ? hangisinde ? sorular acik olsunda ona göre sorunun cevabina daha fazla yanit gelsin kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Veli B.

Sence neden sadece PNP yada NPN üretmeyip, her ikisinide üretmişler?

rree

Kulanacağın yere göre değişir. Emiter topraklı  kollektor topraklı devre
arasındaki  farkı iyi kavramalı.

argeelektronik

bazı şeyler vardır , ahmet'te yapabilir mehmet'te , bazı şeylerde vardır sadece ahmet veya mahmet yapabilir.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Ufocu

Alıntı yapılan: "argeelektronik"bazı şeyler vardır , ahmet'te yapabilir mehmet'te , bazı şeylerde vardır sadece ahmet veya mahmet yapabilir.

argeelektronik arkadaşıma katılıyorum. PNP yada NPN transistörlerin birbiri yerine kullanılmaları duruma göre değişir. Bazı devrelerde bir kaç ufak değişiklikle kullanılabilir ama bazen mecburen ne gerekiyorsa onu kullanırsın. Yoksa NPN yada PNP olmazdı tek çeşit transistör olurdu :!:
"Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." M. K. ATATÜRK

kesmez

Mesela npn transistör diyot olarak veya ofset olarak kullanılmışsa pnp transistörlede aynısını yapabilirsin..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektromadrid

arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim
PIC 16F877