----___ CCS vs HI-TECH ___----

Başlatan Erol YILMAZ, 24 Mayıs 2003, 14:58:00

Erol YILMAZ

Selam Arkadaslar;
Yaklasik olarak 2 senedir CCS C Compileri kullaniyorum. Yeni baslayanlar icin mukemmel bir secenek gibi duruyor. Ama ayrıntılara indikce bence bir cok hatasi var. Mesela ADC'yi kapatmak icin kullanilan fonksiyonunda bir hata var. include dosyasindan duzeltmeniz gerekiyor. En azindan ben 16C711 ve 712'de oyle bir seyle karsilastim. Yeni versiyonlarinda duzeltirler diye dusunuyordum. Program 3.050 den 3.150' ye geldi hala aynı hata...  Onun disinda gecenlerde 16F876 icin long sayi dizisi olusturmak icin biraz caba verdim. Indis sayisi olarak 35'ten sonrasina pek hos bakmadigini kesfettim. Halbuki 16F876  ram alani en genis piclerden biri. Benim kullandigim alan 70 byte, pic'in mevcut alani 368 byte. Cok ilginc !
Matematik islemlerde digerlerine gore daha cok kod uretiyor. Hi-tech 'te ki durumlari iyi bildigimi soyleyemem ama bildigim kadariyla register'lara direkt olarak ulasabiliyoruz. Bildigim kadariyla CCS'den daha az miktarda kodla aynı isi yapabiliyor. Bu konuyla ilgili olarak dusuncelerinizi bekliyorum...

asm_Coder

üstadım şu c derleyicilerinden birini kurabilsem hakkındaki düşüncelerimi açıklayacağım..ama nerde..crack programının ürettiği onlarca kodu denedim ama nafile..ne yapıyım bekliyorum..bir yerden yardım gelir inşallah..
y=f(x);

Erol YILMAZ

Selam;
Anladigim kadariyla Hi-tech 'i kurmaya calisiyorsun. Ama Hi-Tech versiyonuna gore Serial istiyor. ufak bir farklilik dahi olsa kabul etmiyor. Ama bu site de en son versiyon icin Serial var. Versiyon 8.01 PL3, hatta bu programi da www.Htsoft.com adresinden indirebilirsin. Bugun itibariyle yeni versiyonu cikmadi.
CCS'in ki hemen calisiyor bence... Sadece reg dosyalarini kendi klasoru icine kopyaliyorsun o kadar... Kolay Gelsin.

Erol YILMAZ

Hi-Tech kullanan birisi varsa yardim etsin. CCS'te printf(); diye bir fonksiyon vardi. RS232'den direkt cikti veriyordu. Hi-Tech'te boyle bir sey yok mu?