USB 'ye C++ Kodlari ile erismek

Başlatan Digimensch, 26 Ağustos 2006, 18:40:25

Karahan

Arkadaşım, piyasadaki bircok dil senin bu istediklerine cevap veremez... versede sinirli kalir, ister cpp ister delphi olsun bu dedigin islemleri yapmak icin ya component kullanirsin yada bu isleri Assembler gibi bir makine diline en yakin dillerden birini kullanarak cozersin, sana tavsiyem Assembler, kesinlikle sinir tanimaz istedigin donanimin adresine veri gonderir istediginden de okursun; fakat burda bir kucuk nokta var kullandigin adreslere dikkat etmelisin, SIK SIK sistem cokmeleri yasayacagindan eminim, bu zamana kadar donanimla ilgili ne isim olduysa ben bu dille hallettim. ...bu arada sana C builderdan vazgec diyen yok Assembler kodlarini onun icine gomersin olur biter.
Gonderi zamaninin farkindayim ama olurya belki isine yarar. Saglicakla kal

OG

VB de USB çalışmak için örnek kodu çok aramış ama bulamamıştım ve vazgeçmiştim.

Geçenlerde bir API örneği ile karşılaştım, PC ye biryerlere kaydettim, henüz denemedim. Bulunca buraya yüklerim.

Edit;
http://moty22.free.fr/moty22/index.php
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

orhanc

Alıntı yapılan: Karahan - 14 Temmuz 2010, 15:36:04
Arkadaşım, piyasadaki bircok dil senin bu istediklerine cevap veremez... versede sinirli kalir, ister cpp ister delphi olsun bu dedigin islemleri yapmak icin ya component kullanirsin yada bu isleri Assembler gibi bir makine diline en yakin dillerden birini kullanarak cozersin, sana tavsiyem Assembler, kesinlikle sinir tanimaz istedigin donanimin adresine veri gonderir istediginden de okursun; fakat burda bir kucuk nokta var kullandigin adreslere dikkat etmelisin, SIK SIK sistem cokmeleri yasayacagindan eminim, bu zamana kadar donanimla ilgili ne isim olduysa ben bu dille hallettim. ...bu arada sana C builderdan vazgec diyen yok Assembler kodlarini onun icine gomersin olur biter.

Adamlar yetersiz dediğin c++ ile işletim sistemi ve oyun yazıyorlar daha ne yapsın uzaya mı çıksın
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

SpeedyX

Alıntı yapılan: orhanc - 14 Temmuz 2010, 23:03:27
http://www.lvr.com/hidpage.htm
burda şu link var belki işe yarar

http://www.lvr.com/files/usbhidio_vc6.zip
Hocam şu verdiğiniz linkler 2002 den beri forumda onlarca yerde bir çok kişi tarafından verildi, siz de başka konuda aynı linkleri vermişsiniz, bu konuda ben 2 defa aynı linki 2006 da yazmışım...
Forumda sürekli tekrarlanıp boşuna yer kaplayan, dejavu yaşatan çok mesaj olduğunu düşünüyorum.

Karahan

Alıntı yapılan: orhanc - 14 Temmuz 2010, 23:09:41
Alıntı yapılan: Karahan - 14 Temmuz 2010, 15:36:04

Adamlar yetersiz dediğin c++ ile işletim sistemi ve oyun yazıyorlar daha ne yapsın uzaya mı çıksın

Doğru söylüyorsun adamlar işletim sistemi yazıyor ancak dikkat ederseniz donanım erişimi için ille de komponent kullanmaniz gerekiyor yada dll dosyasi, adamların kodları kapalı istediğin kadar kendini kas;kısaca bu "USB" ye win üzerinden erişeceksen yolu budur,işin aslı usb den okuyup yazmak için tek gereken erişim adresleri... "asm" ile git şu adresi oku git şu adrese yaz...ne yazık ki biz bu adresleri bilmiyoruz,asıl problem de budur...

z

Eger PC ye taktiginiz usb cihazi PC comport olarak goruyorsa sorun yok.

CreateFile(ComName, GENERIC_READ or GENERIC_WRITE, 0, nil, OPEN_EXISTING, FILE_ATTRIBUTE_NORMAL, 0); gibi bir satirla dosya aciyorsunuz.

Com port ayarlarini yaptiktan sonra dosya icine yazabiliyor yada okuyabiliyorsunuz.

Soruma gelirsek;

Eger PC ye takilan usb hid cihaz PC tarafindan comport olarak gorulmuyorsa bununla haberlesmek icin createfile benzeri bir windows komutu varmi?
Mesela mouse, klavye, usb paralel port vs...

CreateFile komutuna windows komutu diyorum ama bu komut tam olarak kime aittir. Standart bir dll icindeki komutmudur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com