Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

yeni kitap

Başlatan kesmez, 26 Mayıs 2003, 15:04:04

kesmez

arkadaşlar..
aşağıdaki kitabı alan okuyan biri varmı ...
varsa yorumunuz nedir.....

15- PIC C ile PIC PROGRAMLAMA
Doğan İbrahim, Yakın Doğu Üniversitesinde Bilgisayar Bölüm Başkanı. Uzun yıllardır mikrokontrolörler üzerinde çalışmakta. Daha önce Butterworth Heinemann vb gibi yayınevleri tarafından da yayınlanmış, Microcontroller Projects for 8051, PICBASIC: Programming and Projects ve bunun gibi birçok kitabı da bulunmakta. Kitap C dili ile PIC Programlamaya yönelik bir kurs kitabı olarak düşünüldü. Kitap, genel olarak mikroişlemci ve mikrokontrolörlerin tanıtımı ve mimarisi ile başlamakta. C Programlama Dili ve özellikle PICC lite derleyicisinin komut yapısı üzerinde durulmakta. Kitapta en basit uygulamalardan, sayıcı, LCD, RS232 yada USART'lı seri iletişim uygulamalarına kadar pek çok örnek devre şemaları ve kodları ile birlikte yeralmakta. Kitapla birlikte verilen CD içinde, PIC'lerle uygulama geliştirmek için kısıtlı C dahil birçok derleyici, MPLAB, Debugger ve PIC microların data sheetleri gibi bir çok ilginç araç bulacaksınız...

Fiyatı: 13888889.00 TL + KDV = 15000000.00 TL
Üye Fiyatı: 13194444.55 TL + KDV = 14250000 TL
Sipariş kodu: kt131
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

chaqal_karloos

sevgili dostum bu kitaba sahip olmak için.. nereyi hangi numarayı aramak gerek..?

kesmez

http://www.tekno-market.com
kusura bakmayın yazmayı unutmuşum.
bu kitap era bilgi sistemleri yayını...
veya....
www.infogate.org
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

asm_Coder

ben bu kitabı yaklaşık 3 ay önce aldım ve okudum oldukça faydalı..tabi faydasını görmek için uygulamalarını yapmak lazım...sitedeki pic c derleyicilerini indirdim.ama hiç birini kurmayı başaramadım..linkleri koyan arkadaşalar kurulumunu biraz detaylı açıklarmısınız..
özveriniz ve çabalarınız için teşekkürler..
y=f(x);

Erol YILMAZ

Selam;
Turkiye'de ne yazik ki dogru durust teknik ( ozellikle de elektronik ile ilgili ) kitap yazabilecek ortam olusmadigindan ingilizce'nin ne kadar gerekli oldugunu bir kez daha anliyorum.
Teknik Kitap deyince akliniza lutfen Infogate'in (pic tasarimina gosterilen ilginin kendisine gosterilmedigi her halinden belli olan ) kitaplari gelmesin.
Onlarda hakli tabii. Piyasa da  kitap ureten olmayinca yayinlarini bize kitap diye takdim ediyorlar.
Yazar arkadaslar ( kitap kalin olsun diye heralde ) datasheetlerin en eski versiyonlarini :) kitabin arkasina koyuyorlar. Ya kim net'te taze taze, hatalarini yeni giderilmis datasheet'ler var iken O yayinlarin arkesindaki Turkceye cevrilmeye calisilmis sayfalara bakar. Neyse heralde ihtiyaci olanlar vardir...

Gecen gun bahsi gecen kitabi biraz inceledim. Neyse mukemmel infogate tasarimindan biraz uzaklasabilmis bir kitap ama kitabin yarisi belki daha fazlasi katalog bilgilerinden olusuyor. Birisi Hi-Tech ile kod yazmaya niyetlendiyse heralde biraz C bilgisi vardir diye dusunuyorum. Butun fonksiyonlari Turkceye cevirip kitabin icine koymaya ne gerek var.
Icinde bilgi miktari az, katalog bilgisi cok olan bir kitap olarak tanimlayacagim, maalesef bu kitabi. Bizim burada 16 Milyon diyor kitapci amca ama kitaba baktim, o kadar para etmeyecegine karar verdim. Tamam kitap 40 milyon olsun ama icindeki de bilgi olsun be kardesim. Bizim okulda yabanci kitaplar var He birinin fiyati ortalama 50-60 $ ama kitapta kitap.
Bence infogate 'in kendi yazdigi veya cevirdigini iddia ettigi kitaplar cok hos değil.
Ama ne yazik ki baska birileri de kitap yazmiyor memlekette !!!

Saygilar...

aster

çok doğru !
yazsada yarım yamalak çeviriden ibaret
kendi kattığı bir şey yok
hala piyasada bulunan devre kitaplarına bir bakın(yenileri)
elimdeki 75-85 yılının elektor veya maplin çevirileri
bir tavsiye
nationalın sitesinden üye olup
kitap isteye bilirsiniz bedava adres teslimi gönderiyor
geçen sene iki tane almıştım, kitap + compenent cd si ile geldi
sgs de bir ara gönderiyordu

byka

ilk Pic programlamayı ogrenmek icin yaptıgım turkçe kaynak kitap araştırması tam bir fiyasko idi.gerçi bunun olabilecegini hissedebiliyorsun ama yine bir umit olsun dedim malesef....bırakın kitabı ;işyerindeki bazı kişiler bana(20 yıllık elektronikci bunlar)pic bizim ne işimize yarayakmıs kufuru ile cevab bile verdiler.şimdi konusmaya utanıyorlar ama.

daha ne derim.!
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

asm_Coder

bu yazdıklarınıza tamamen katılıyorum...ama bilirsiniz işte...kitabın olmadığı yerde bunlar bize 1nci sınıf kaynak gibi geliyor.enazından uygulamaları fazlasıyla örnekleseler bizde datasheetlar başında günlerimizi harcamayız...umarım bu yazılanları okuyup dikkate alırlar..
y=f(x);

Erol YILMAZ

Birseyleri ogrenebilmek icin illa ki kitap olmasina gerek yok ! Hele hele ceviri yaptigini zannedenlerin kitaplarina hic gerek yok. Arkadaslar kitap yaziyor. Paralel port tan bilmem ne kontrolu diye. Icindekilerin buyuk bir kismini www.boondog.com da da aynen goruyorsun. Ne bicim bir is bu ya... Ben anlamadim. Avrupali tamam mali pahaliya satiyor. Ama adamlarda ticari ahlak var. iyi mal iyi para. Bizde kotu mala iyi para cekmeye calisiliyor.
Ben Hi-Tech hakkinda bilgi ariyorum. Ama ardiklarim kesinlikle o kitabin icindekiler değil. www.microchipc.com adresindeki soru-cevap kismini Turkceye cevirslerdi bari. Daha cok ise yarardi.

Kolay Gelsin...

Burada yazanların hepsine hak vermemek mümkün değil.

Evet kitaplar çok yetersiz, evet Türkçe kaynak ortaya koyan kimse yok ve evet Hitec ile kod yazacak adamın biraz c bilmesi lazım.

Yalnız arkadaşlar iyi güzel söylüyorsunuzda; hepiniz doğar doğmaz öğrenmedinizya bu işi ? Hiç sanmıyorum, ancak canım ülkemde meslek liselerinde ve yüksek okullarda yetiştirilmeye çalışılan ve dil yetersizliği yüzünden o öve öve bitiremediğimiz kaynakları okuyamayan ama zekası ve ilme ilgisi olup yetiştirlmeyi veya en azından yol gösterilmeyi okadar çok hakeden meslektaşımız veya meslektaş adayımız varki...

Peki bu insanları ülkelerinin anadili dışında bir dil bilmiyor diye hormu göreceğiz yoksa amaan bunlar bu işi böyle zaten öğrenemez değip entellektüel geçinmeye devammı edeceğiz.

Bildiğim bir şey varsa oda insanın anadilinde kaynak yetersiz de olsa anlaşılır kaynaktır ve eğer bir yerlerden başlanmazsa asla da olmayacak bu kaynaklar.

Bu nedenle biraz da kendimize pay çıkartarak en azından şu Türkçe çeviri yada yazı denemelerini (Ki şuan denemeden öteye gerçektende geçemiyorler) yapıcı eleştirilerimizle geliştirilmesine katkıda bulunalım lütfen.

Birşeylere karşı olmak çok kolay, önemli olan karşılığında ortaya doğru şeyleri koyabilmektir.

Bu satırları okuyabilme sabrını gösterdiğiniz için teşekkür eder, sitedeki aydınlatıcı bilgilendirmelerinizin devamını dilerim.

chaqal_karloos

kitap fena değil ama.. oyle ciddi manada cok iyi bir kitapda değil.. sanki user manuel turkceye cevrilmis okadar..

erdaldelebe

arkdaslar 2- 3 ay önce yadığınız mesajları yeni okudum.adı geçen kitabı bende geçenlerde aldım,assembly ile pic programlamak eğlenceliydi ama c ile nasıl oluyormus diye bakayım dedim.ilk 4 bölüm eski  bildilerimi tazelemkten öteye gidemedi,genel olarak infogate yayınlarını takip ediyorum daprofesyoneller için hazırlanmış yayınlardan çok yeni öğrenenlere hitap ediyor.Türkiyede mikrokontroller alanında yeni ve esaslı bir kitap çıkarda eminim infogate'inkilerden daha çok rağbet görecektir.mesela picproje.com  yetkilileri sitede yayınlanan şemaları tutupda kitap yapsa şu anda satılanların çoğundan daha doyurucu olacagını söyleyebilirim.

ground

BEDAVA PDF i ÇEVİRİPTE SATAN TEK ÜLKE BİZİZ... BUDA BAZI ŞEYLERİ AÇIKLAR SANIRIM...

http://www.parallax.com/html_pages/downloads/siccurriculum/documentation_sic_curriculum.asp
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

cozturk

Arkadaşlar bu info gate den Aydn bey umarım bir nik  kullanarak  bu foruma katılıp mesajları okuyordur. Ben de bunların kitap larını  hiç sevmedim.

ground

Title : PICmicro MCU C: An Introduction to Programming The Microchip PIC in CCS C
Author : Nigel Gardner, Bluebird Electronics 2002
Format : .pdf
==============================================
Table of Contents :

Introduction
History
Why use C?
PC based versus PICmicro®MCU Based Program Development
Product Development
Terminology
Trying and Testing Code
C Coding Standards
Basics

1 C Fundamentals
Structure of C Programs
Components of a C Program
#pragma
main()
#include
printf Function
Variables
Constants
Comments
Functions
C Keywords

2 Variables
Data Types
Variable Declaration
Variable Assignment
Enumeration
typedef
Type Conversions

3 Functions
Functions
Function Prototypes
Using Function Arguments
Using Function to Return Values
Classic and Modern Function Declarations

4 Operators
Arithmetic
Relational
Logical
Bitwise
Increment and Decrement
Precedence of

5 Program Control Statements
If
If-else
?
for Loop
while Loop
do-while Loop
Nesting Program Control Statements
Break
Continue
Null
Return

6 Arrays / Strings
One Dimensional Arrays
Strings
Multidimensional Arrays
Initializing Arrays
Arrays of Strings

7 Pointers
Pointer Basics
Pointers and Arrays
Passing Pointer to Functions

8 Structures / Unions
Structure Basics
Pointers to Structures
Nested Structures
Union Basics
Pointers to Unions

9 PICmicro®MCU Specific C
Inputs and Outputs
Mixing C and Assembler
Advanced BIT Manipulation
Timers
A/D Conversion
Data Communications
I2C Communications
SPI Communications
PWM
LCD Driving
Interrupts
Include Libraries
Additional Information
=============================================

pdf dosya linki
http://www.elektroda.pl/eboard/sutra228615.html#228615 (önce üye olun)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..