RÜZGAR TÜRBÜNÜ İLE 220V 5KW GÜÇ ELDE ETMEK İSTİYORU

Başlatan sebo, 08 Eylül 2006, 17:09:44

sebo

slm rüzgar türbünü ile üreteceğim 12v gerilimi 220v 50hz 5 kw güce dönüştürmek ve depolamak için yardımlarınızı bekliyorum.
 bu konuyla ilgili bilgisi ve fikri olan herkezin yardımını bekliyorum şimdiden teşekkürler

sebo

bu devrede tam bakımsız kuru tip kurşunsuz akü kullanmayı düşünüyorum çünkü 10 yıl kadar hiç bakım yapmadan çalışabiliyorlar.
 bana gerekli olan devreler şarj regülatörü ve invertör şemalarıdır. fakak her türlü öneriye açığım (vazgeçmek hariç) rüzgar türbünü hemen hemen sürekli rüzgar alan bir yere takılacak. akülerdeki enerji genellikle hafta sonları kulanılacak yani haftaiçi sadece şarj olabilecek diye bilirim.

z

12v dan 220v 50hz 5 kw ?

12V tarafından 400A civarında akım çekeceksin. 50-60A ile sanayide kaynak yapılıyor. İyi makinalar 100A ve üzeri verebiliyor.

Bu işi 12V ile değilde hiç olmazsa 96V yada 120V la yapman daha pratik.
Fakat 12V ile yapılamaz diye kural da yok. Hazır inverterlerden satın almak işini kolaylaştırır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sebo

bunalmış ustam çok doğru diyorsun ama bu güçde bir invertör ün fiyatı 2750 ytl o yüzden kendim yapmak istiyorum. böylece dahada ucuza mal edebilirim ve dahada önemlisi deneyim kazanırım.  akü konusuna gelince 6 ve 7 adet 70a civarında aküyü paralel bağlamayı düşündüm ama akülerin akımı daha fazla olursa maliyetide düşürecektir. çünkü sayısı azalacaktır. ama 100a civarında akü kulklanırsam daha ideal olur gibime geliyor

birumher

Alıntı yapılan: "sebo"6 ve 7 adet 70a civarında aküyü paralel bağlamayı düşündüm

Bence aküleri paralel bağlamak pek iyi bir fikir değil. Sen aküleri seri bağlayıp voltajı yükselt yoksa o kadar yüksek amperli aküleri paralel bağlarsan birisindeki en ufak bir voltaj düşüklüğü sorun oluşturur.
Birkan.Herguner

argeelektronik

400 amperlik bir dinamo ? nerden bulacaksın ? öyle bişey olduğunu sanmıyorum, ucuza mal etmek istiyorsan daha yüksek voltajlarda çalış , düşük voltaj yüksek amperde , en basidi tüm bağlantıların çok kalın olması gerekir sadece bu bile vazgeçmen için yeterli bir sebep , kayıp da çok olur.
220 voltluk  dinemo kullan çıkışınada 110-220 volt arası çalışan bir smps, bu şekilde voltajıda dengelemiş olursun

arkadaşında söylediği gibi aküleri parelel bağlamak doğru olmaz
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ise

paralel bağlı akülerde herzaman voltajı yüksek(mV) olanın üzerine iş biner ve sürekli olarak voltajı yüksek olan düşük olanı şarj durumunda bırakır. bu istenilen bir durum değildir. 400-450 amper gücü kablo ile taşırken ısıdan dolayı yüksek kayıplar verilir. şehir şebekelerindede 220v  400-450 amper trafolar kullanılmaktadır. taşınırken ise 34500 v çıkartılıp akım düşürülür bu sayede ısıdan doğan kayıpları azalmış olur. daha fazla akü kullanmanı tavsiye ederim

sebo

aslında söylenenler çok doğru 400a ile uğraşmaktansa voltajı yükseltmek daha mantıklı ama rüzgar türbünleri benim sorduğum yerlerde 12v 24v ve 48v olarak üretiliyor dendi. özel olarak istediğim bir voltajda sararlarmı bilmiyorum doğrusu
 ama 400a i nasıl kontrol edeceğimide açıkçası bilmiyorum ilk aklıma gelen plaketin bakır yolları üzerine tek damar kalın kablo lehimlemek olmuştu.

benim istediğim devre şar edili durumda kullanılmaya başlandımı (kullanılırken rüzgar türbünü tarafından yine sürekli şarj olacak) 48 saat kadar dayanabilmesi akülerin kısa sürede deşarjı benim için çok kötü olur.

bu akülerin şarj süreside önemli bunu nekadarsa kısa tutmalıyım ama akülerede zarar vermemem gerek

z

Pahali bir ugras icine girmissin.

Bagimsiz 12V akuye sahip ve her biri atiyorum bir kac yuz wat konverterlerden olusan duzeneklerle 200V-400 DC uretirsin. Bunlarin cikislarini paralellersin daha sonrada elindeki bu DC'yi kullanarak 5KW lik inverter sayesinde sebeke voltajini elde edersin.

Paralellenen duzeneklerin bagimsiz alternator yada dinamolari ve pervaneleri olur bunlari da tarlaya boy boy  dikersin.

Avantaji birbirinin ayni paralel sistemler.

Ilk yatirim maliyeti yuksek bir sistem. Hem bedava enerjiyi kullanmaya calis hemde elektronigi ucuz olsun. Yok oyle sey.

sebo

ama o şekilde çok pahalıya çıkar. benim bu işi tek bir pervane ile yapmam gerek çünkü o pervanelerin tanesi 3000 ytl den daha pahalı.

sebo

bu devreyi 48v ile yaparsak 100a gibi bir akım gerekecek 400 e göre daha iiyi ama yinede çok yüksek ama şimdilik başka seçeneyim yok gibi
 aküler paralel bağlanınca sorun çıktığı için paralel bağlamadanda vazgeçmek zorundayım

argeelektronik

105 amperlik kamyon aküleri var 4 tane kullan 48 volt .

kullanacağın pervane ile ilgili biraz bilgi verirmisin , dinemosu kaç amper , nerden alıyorsun,  datasheet felan varmı?
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

z

3000 YTL lik pervane kullanma yada bir tane al benzerini yap. Benim bildigim kadariyla ruzgar enerjisi bedava olmasina ragmen tesisin kurulum maliyeti yuksek. Hesabini yaparsin sistem ne kadar zamanda kendini amorti eder bakarsin.

5 Kw zaten daha once hic inverter yapmamis biri icin bela sayilabilecek bir deger. Lehimle ve calissin turunde bir devre bulabilirmisin bilmiyorum.

sebo

kullanacağım rüzgar türbünün aynısını yapma imkanım yok ancak satın alabilirim. teknik olarak tam birşeye karar vermiş değilim ama 5kw 12v olarak düşünüyodum
 fakat 5kw lik türbünü benim istediğim voltajda sararlarmı bilmiyorum gidip iiyice araştıracam.

z

Fakat yanlis hatirlamiyorsam,

Akuleri sarj edecek gerektiginde kullanacaktin. Bu durumda alternator yada dinamonun 5 Kw gucunde olmasi gerekiyormu? Akuleri sarj etmek icin ne kadarlik bir sure kabul edilebilirden yola cikip gerekli alternator gucunu hesaplayabilirsin.